Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9081
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 6 kwietnia 2018, 7:27
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2018, 6:30
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? Radzą sięgnąć po książki: „Błądzą wszyscy (ale nie ja)”, „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, „BANG BANG! Wystrzałowy samochód” oraz „Mechaniczna ćma”. Swoje propozycje uzasadniają w recenzjach.

Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania. Carol Tavris, Elliot Aronson
No oczywiście, że tak właśnie jest! Każdy z nas z największym przekonaniem zgodzi się z twierdzeniem zawartym w tytule książki. Mylisz się, to nie tak było, nie masz racji, nie słuchasz mnie – te słowa najczęściej padają w ferworze dyskusji i choć nigdy nie prowadzą do porozumienia, uparcie się ich trzymamy. Cóż, prawda jest trochę bardziej bolesna. Jesteśmy istotami omylnymi i żeby nie było wątpliwości – bez wyjątku. Tylko to jeszcze samo w sobie nie stanowi największego problemu. Gorzej, że wszyscy mamy skłonność do usprawiedliwiania się i uchylania od odpowiedzialności za działania, które przyniosły inny skutek, gorszy niż oczekiwany. Ale to nie koniec złych wiadomości. Bo okazuje się, że nawet w obliczu oczywistych dowodów, potwierdzających nasze mylne stanowisko, nie zmieniamy naszego punktu widzenia, a co za tym idzie tkwimy na raz obranej drodze i kontynuujemy czynności, które nie przynoszą efektów. Mało tego – wykonujemy je z jeszcze większym zapałem i gorąco uzasadniamy ich sens. Od zawsze słyszymy, że błądzić jest rzeczą ludzką i że mamy się uczyć na własnych błędach. Tylko jak mamy to zrobić, jeżeli się do nich nie przyznajemy? Jak mamy wyciągnąć konstruktywne wnioski, jeżeli natychmiast wpadamy w pułapkę samousprawiedliwiania? Autorzy książki przyglądają się dwóm pojęciom: dysonansowi poznawczemu i błędowi konfirmacji. Brzmią bardzo mądrze i naukowo, ale szybko przekonamy się jak są nam niestety bliskie, niemal codzienni towarzysze. Na szczęście jest też dobra wiadomość. Lektura książki pozwoli nam zrozumieć ten dziwny mechanizm psychologiczny, a dzięki temu możemy próbować go przynajmniej unieszkodliwić. Uff, co za ulga! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Hajstry. Krajobraz bocznych dróg. Adam Robiński
Różne bywają twarze podróżowania, rozmaite również jego cele. Polska Adama Robińskiego całkowicie odbiega od tej prezentowanej w przewodnikach turystycznych i reklamach zachęcających do spędzania urlopu w popularnych kurortach. To Polska, której nie znamy. Miejsca pozornie mało atrakcyjne, dzięki historiom i ludziom z nimi związanymi stają się barwne i kuszące. Dzika rzeka, Sahara, Antarktyka, Księżyc, Chybotek i wplecione w miejsca osoby, Nałkowski, Giełżyński, Newerly, Steinbeck, Dąbrowski, Wachniewska, Wajrak i Jan Woźniczka, który z Pustyni Błędowskiej trafił do Miedzianki. To nie jedyny wątek regionalny. Jeden z rozdziałów to wędrówka po Izerach, pomiędzy tajemniczymi kamiennymi murkach w Kopańcu, znakami walońskimi , do Wieczornego Zamku…
Jest w ludzkiej ciekawości świata coś zaraźliwego i pasjonującego. Bywa w ludzkim spojrzeniu na miejsca omijane tyle zachwytu i zapału do podzielenia się nim, że po przeczytaniu Hajstrów planuje się wyjechać tam, właśnie tam, gdzie błota, lasek, licha sosna, szalona rzeka i ludzie znający niezwykłe historie. Trzeba się spieszyć, bo jak udowodnił autor, krajobraz zmienia się na naszych oczach, a ludzie dziś są a czy będą tam jutro? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(JJ)

BANG BANG! Wystrzałowy samochód – Ian Fleming
Jedyna powieść twórcy Jamesa Bonda dla całej rodziny. Twórca agenta 007 na chwilę przesiada się z astona martina do rodzinnego kabrioletu i zaprasza na przejażdżkę. Uwaga, będzie wybuchowo! Gdy rodzice kupują stary samochód, bliźniaki Jemima i Jeremy nie mają wątpliwości, że ich tata przywróci życie zdezelowanej maszynie. W końcu jest prawdziwym odkrywcą i wynalazcą! Ale nawet on nie spodziewa się, jakie niezwykłe możliwości kryją się pod maską ani dokąd pojazd zabierze nowych właścicieli. Wakacyjna wycieczka może się zakończyć w sklepie ze słodyczami, wśród zatopionych wraków albo… w kryjówce gangsterów. Opowieść o niezwykłym samochodzie dla całej rodziny. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Mechaniczna ćma. Joanna Pypłacz; czyta: Joanna Domańska
"Mechaniczna ćma” Joanny Pypłacz zabierze Was w zupełnie inny świat, trochę nierzeczywisty, nierealny, ale też trochę podobny do obecnego, bo dzisiaj też zdarzają się zbrodnie, samobójstwa z miłości. Dzisiaj też są ludzie z większą wrażliwością niż przeciętni, odczuwający zjawiska nie do wychwycenia gołym okiem.
Celina wychowała się w sierocińcu. Dopiero, gdy jako dziecko zobaczyła ducha i pomogła w rozwiązaniu zagadki kryminalnej została zaadoptowana. Teraz zajmuje się śmiertelnie chorą matką. Natomiast Anabella specjalizuje się w malowaniu portretów głównie osób zmarłych. Dzięki niej ostatnia iskierka życia wstępuje we wspomnienia rodzin osób, które swoje miejsce już odnalazły w niebie. Co takiego zetknie dwie dziewczyny oraz jakie to przyniesie skutki? Ta historia na pewno Was urzeknie! Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group