Wtorek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 9285
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com

Piątek, 30 marca 2018, 7:10
Aktualizacja: 17:21
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera–Waszkinela, Komisja morderstw. Złoty pociąg, TEK. Nowoczesny jaskiniowiec oraz Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci (audiobook) – te książki polecają nam tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej i swoje wybory uzasadniają, jak zawsze, w ciekawie napisanych recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela. Dariusz Rosiak
Chyba niewiele jest osób, których los do tego stopnia naznaczyły wydarzenia XX wieku, pozostawiając jeszcze w spadku charakterystyczne konflikty, zapętlenia, zagmatwania. Urodził się w litewskim getcie, w tym strasznym czasie, w którym zwykłe ludzkie gesty miały wymiar heroicznych czynów i wagę życia albo śmierci. W dramatycznych okolicznościach uratowany przez polską rodzinę, niestety jego trzyletni brat, biologiczni rodzice, wszyscy bliscy zginęli w Zagładzie. Wybitnie inteligentny rozpoczyna naukę w seminarium duchownym i wybiera drogę kapłańską, której pozostaje wierny wbrew wszystkim i wszystkiemu. U progu uniwersyteckiej kariery dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu. I od tej pory nic nie jest już takie samo, ani on, ani otoczenie, ani rzeczywistość wokół niego. W tym niezwykle trudnym czasie wzorem i oparciem jest dla niego papież Jan Paweł II, który niejednokrotnie wspomógł go słowem, dając tym samym znak, że rozumie jego dramat. Przed nami historia nieprzeciętnej rodziny, której miłość pozwala mu trwać w swym wyborze; środowisko KUL-u, inwigilacja Służb Bezpieczeństwa, Izrael, Yad Vashem, ale przede wszystkim człowiek ze swoim wewnętrznym uwikłaniem, rozdarciem, emocjami, uporem i małościami. Dariusz Rosiak nadzwyczaj uczciwie podchodzi do swojego bohatera; równo rozkłada akcenty, oddaje głos wszystkim zainteresowanym, niczego nie wygładza, nie tłumaczy, sam chce zrozumieć, ale przede wszystkim przybliżyć tę wyjątkową postać. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Komisja morderstw. Złoty pociąg. Krzysztof Kopka.
Zuchwałe morderstwo w Sulistrowiczkach ściąga do miejscowości policjantów z KW we Wrocławiu. W toku śledztwa okazuje się, że ofiarą jest były milicjant, który na polecenie generała Kiszczaka zajmował się sprawą skarbów III Rzeszy, które zniknęły z Polski wywiezione „Złotym Pociągiem”. Dodatkowym wątkiem jest świadek zdarzenia, Fatima, syryjska dziewczynka z obozu dla uchodźców w Sulistrowiczkach. Kryminalna sprawa, nad którą pracuje inspektor Maciej Stasiński zatacza szerokie kręgi. Tropy prowadzą w świat polskiej mafii, polityki, biznesu, fałszerzy dzieł sztuki, międzynarodowych siatek przestępczych i służb wywiadowczych. Niektóre z wątków mają już długą historię, tak jak romańska, brązowa kołatka z lwią głową z opactwa w Czerwińsku. Grzebanie w przeszłości okazuje się trudne i niebezpieczne. Akcja rozgrywa się oczywiście na Dolnym Śląsku. Inspektor w toku śledztwa trafia do Jeleniej Góry. Co go tu sprowadza? Jaki będzie finał? Czy zagadka zostanie rozwiązana? „Złoty pociąg” Krzysztofa Konopki to ciąg dalszy przygód bohaterów głośnego serialu Komisja Morderstw! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

TEK. Nowoczesny jaskiniowiec – Patrick McDonnell
Tek to zwyczajny mały jaskiniowiec. Może trochę bardziej owłosiony, bo „ w tamtych czasach wszystko było jakoś bardziej owłosione”. Jego ojciec jeszcze nie odkrył jak się rozpala ogień, ale już wynalazł Internet. TEK więc siedział sam całymi dniami i nocami, w swoim jaskiniowym pokoju, przyklejony do telefonu, tabletu albo konsoli do gier. Bez przerwy. Nie interesuje się tym co dzieje się dookoła. Przegapił zachodzącą w tym czasie ewolucję, ominęło go całe białe szaleństwo epoki lodowcowej, nigdy nie nauczył się dobrze imion dinozaurów oraz nie chciał się bawić ze swoimi przyjaciółmi, którzy sami zauważyli, że to nie jest zdrowa sytuacja. Czy coś lub ktoś zdoła wyrwać Teka z jaskini i przenieść go z powrotem do realnego świata? Książka wyglądem nawiązuje do IPada i sprytnie odwołuje się do doświadczeń użytkowania urządzeń mobilnych. Jest miejsce do wpisywania kodu, a na każdej stronie widać przycisk Początek i pasek statusu urządzenia. Drastycznie zmniejszający się poziom naładowania baterii i słabnący zasięg Wi-Fi doprowadzą w końcu do kluczowego momentu w życiu małego TEK-a. Co się stanie, gdy zniknie już ikonka buforowania? Autor w zabawny sposób porusza tutaj bardzo ważny temat, a mianowicie uzależnienia dzieci od Internetu oraz sprzętów elektronicznych. TEK przypomina, że powinniśmy cieszyć się życiem i urokami pięknego świata bez stałego przywiązania do ekranów. Książka dla małych i dużych o problemie współczesnego świata. Polecamy! książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz - Anna Kamińska; czyta: Danuta Stenka
Autorka z wielkim taktem, wnikliwością i obiektywizmem ukazała sylwetkę naszej najwybitniejszej alpinistki – kobiety wyjątkowej pod wieloma względami, nietuzinkowej i silnej skomplikowanej osobowości.
Wanda Rutkiewicz nie miała pasji, ona sama była pasją. Żyła dzięki górom i dla gór odstawiając na boczny tor wszystkie aspekty życia ( rodzinę, dom, pracę zawodową, przyjaźń i miłość). Zdobywanie kolejnych szczytów było jej życiem poza którym nie miała tak naprawdę nic innego. Śmierć od początku jej przygody ze wspinaniem czaiła się gdzieś z boku. I w końcu zebrała żniwo w roku 1992.
Książka znakomita! Z pełnym przekonaniem polecam ją wszystkim – zarówno tym, którzy kiedyś na bieżąco podziwiali wyczyny Wandy, jak i tym, którzy nigdy o niej nie słyszeli. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
439
Pozostanę na miejscu
54%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
46%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Polak, Czech i Niemiec – jak bratanki
 
Kultura
Można napisać recenzję
 
112
Wypadek z autobusem
 
Aktualności
Pobudka przed 4–tą
 
Aktualności
Drogo za gaz, czy będzie taniej?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group