Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2172
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 26 stycznia 2018, 6:38
Aktualizacja: Niedziela, 28 stycznia 2018, 5:49
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Matka Makryna”, „Miasta do góry nogami” i „Długa chwila ciszy” – po te książki radzą nam sięgnąć tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego, akurat te książki wybrali, piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Matka Makryna. Jacek Dehnel
Oj, zamieszała mateńka w głowach naszych emigracyjnych romantyków, zamieszała… Pochachmęciła w historii a i w literaturze narozrabiała, choć tego akurat nie planowała. Makryna Mieczysławska, czyli Julka Wińczowa, to chyba jedna z największych oszustek XIX wieku, a i ze współczesnymi mogłaby się zmierzyć i wyszłaby z tej konkurencji obronną ręką. Aż dziw, że dopiero teraz jej historia stała się tematem powieści, za to znakomitej. Była prostą i niewykształconą kobietą z Wileńszczyzny, na dodatek nieszczęśliwą i poniewieraną przez męża, carskiego żołdaka. Przypadek sprawił, że wzięto ją za zakonnicę, rozwiązanego przez Moskali unickiego klasztoru. Tyle że dzięki tej pomyłce Julka mogła się w końcu najeść do syta i przespać noc pod dachem. Ludzie chcieli opowieści o okrucieństwie zaborcy, no to je dostawali. A potem to już samo poszło i tak wdowa po Wińczu została bazylianką z Mińska, matką przełożoną prześladowaną i torturowaną przez siedem lat za wiarę. Dotarła do Paryża i Rzymu. Pisał o niej Słowacki i Norwid, spotykał się Mickiewicz, na audiencji przyjął papież Grzegorz XVI. Słuchacze popadali w religijną histerię, niezliczone ilości welonów rozdzierali między sobą na relikwie. I co z tego, że Rosjanie słali sprostowania, że wiele szczegółów nie zgadzało się, a i byli tacy, którzy Julkę w Paryżu rozpoznali, to dopiero w 1923 roku została opublikowana broszura demaskująca Makrynę, choć podobno niektórzy nadal wierzą w opowieść przeoryszy. A co sama bohaterka myślała o zamieszaniu wokół swojej osoby? To najlepiej wie Jacek Dehnel, który w porywającym monologu Makryny przedstawia koleje jej losu i meandry umysłu. Czyżby jego też uwiodła i sprowadziła na manowce? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Miasta do góry nogami. Joanna Lamparska, Piotr Kałuża
Pod europejskimi miastami ciągną się kilometry podziemnych korytarzy. Trudno znaleźć miasto, które nie ukrywa czegoś pod ziemią. Różne bywają tajemnice świata, do którego nie dociera światło słoneczne. Ludzie chowali tam tajne plany, skarby, szukali w nich schronienia, zakazanej rozrywki, odprawiali ceremonie i chowali zmarłych. Joanna Lamparska, znana z książek o tajemnicach, skarbach i zagadkach Dolnego Śląska rusza tym razem nieco dalej, razem z Piotrem Kałużą – dziennikarzem, poszukiwaczem zaginionych dóbr kultury, autorem przewodników . Podziemna Malta, Praga, Wilno, Paryż, Kraków i kilkanaście innych miast to miejsca fascynujące historią, czasem przerażającą, czasem niewiarygodną, ale zawsze wciągającą. Pod naszymi stopami tkwią zanurzone w ciemnościach korytarze, hale, osiedla, laboratoria, krypty, magazyny, schrony, Globalny Bank Nasion… W bogato ilustrowanej publikacji, wydanej przez National Geographic znalazły się również rozdziały rozwijające wątki regionalne. Złoty Stok i Zamek Książ oraz Góry Sowie i ich podziemia dorównują swoimi tajemnicami największym metropoliom Europy. Najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce oraz wciąż aktualna zagadka tuneli w masywie Gór Sowich i pod Zamkiem Książ nieustannie są gorącym tematem i celem badań poszukiwaczy i odkrywców.
Zejście pod ziemię grozi zarażeniem się pasją, a świat w głąb zyskuje obecnie nowych amatorów i przyciąga milionerów! Wszak wolna powierzchnia nad nim dramatycznie się kurczy, a naukowcy odkryli zaledwie 10 % podziemnego Rzymu. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Długa chwila ciszy - Paul Colize; czyta : Wojciech Stagenalski
Stanisław Kervyn od ponad dwudziestu lat prowadzi śledztwo dotyczące zamachu w Kairze,
który miał miejsce w 1954 roku. Próbuje znaleźć odpowiedź na pytania : kto był mordercą?
Jaki miał cel? Oraz, co najważniejsze, dlaczego zginęło tak wielu ludzi. Zamach ten jest
dla niego sprawą osobistą, ponieważ śmierć poniósł tam jego ojciec. Niespodziewanie, gdy Stanisław myśli, że niczego więcej nie da się odkryć, zgłasza się do niego tajemniczy informator. Na światło dzienne wychodzi wiele nowych wątków, które należy zbadać. W ,, Długiej chwili ciszy” akcja toczy się dwutorowo. Dopracowana fabuła sprawia, że książka jest godna polecenia. Autor przez cały czas trzyma nas w napięciu i niełatwo jest domyślić się finału całej historii. Główni bohaterowie są nietuzinkowi, a całość robi świetne wrażenie. Rewelacja! Szczerze polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group