Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7349
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 13 października 2017, 6:36
Aktualizacja: Niedziela, 15 października 2017, 5:35
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Pionek”, „Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów”, „Joe sam w domu” oraz audiobook „Sprawa Niny S.” to kolejne propozycje dla naszych Czytelników bibliotekarzy z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat po te książki warto sięgnąć, uzasadniają w swoich ciekawych, jak zawsze, recenzjach.

Pionek. Małgorzata i Michał Kuźmińscy
Anka Serafin nie uporała się jeszcze ze starymi lękami, towarzyszącymi jej od czasów tatrzańskiej przygody, gdy przypadkowe natknięcie się na zwłoki starego górala wywołało całą serię zdarzeń, wikłając ją coraz bardziej w prowadzone śledztwo, a już znalazła się w pobliżu kolejnego niebezpieczeństwa. W gliwickim parku zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Okoliczności zbrodni przypominają te sprzed lat, kiedy górnicy woleli spóźnić się na szychtę, aby tylko odprowadzić swoje kobiety z pracy do domu. Żadna z nich nie odważyła się wyjść po zmroku, bo w okolicach grasował seryjny morderca. Wampir z Szombierek jeszcze odsiaduje swój wyrok, ale, jeżeli nie obejmie go ustawa o bestiach, to niedługo wyjdzie na wolność, co z kolei ściąga na Górny Śląsk Sebastiana Strzygonia, dziennikarza znanego nam również ze „Ślebody”, szukającego medialnego tematu do prowadzonego przez siebie bloga. Zamordowana dziewczyna była studentką Politechniki Śląskiej, w której wykłada teraz doktor Serafin. Nie wszyscy jej słuchacze ze spokojem znoszą pojawienie się policji na uczelni. Teraźniejszość miesza się z przeszłością, która wydaje się być coraz bardziej zagmatwana, a im więcej znaków zapytania, tym wyraźniej widać, że ktoś bardzo nie chce, aby do niej wracać. Świetnie prowadzona intryga, przejmujący strach bohaterów udzielający się również czytelnikowi i napięcie, które rośnie ze strony na stronę – słowem świetna powieść, wykorzystująca, podobnie jak poprzednia z cyklu, gwarę, tym razem śląską, a także charakterystyczne elementy regionalne. Etnokryminał dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. A zapomłach wom pedzieć, że zarozki bydo blank nowe bery Kuźmińskich. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Śląscy potentaci – dziedzictwo Schaffgotschów / Die schlesischen Großindustriellen – das Erbe der Schaffgotsch
Wywodzący się z Miśni ród Schaffgotschów już od XIII wieku związał swoje losy ze Śląskiem. Dla mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej oczywiste są ślady jego działalności pozostawione w Cieplicach, kojarzony jest również z zamkiem Chojnik , Krzeszowem, hutą szkła Józefina, Dworem Czarne, czy kaplicą na Śnieżce. Jak dowodzą autorzy publikacji Schaffgotschowie byli obecni na całym Śląsku, budowali osiedla robotnicze towarzyszące ich kopalniom, organizowali uzdrowiska, schroniska górskie, rozbudowywali liczne siedziby pałace, kamienice, fundowali detale architektoniczne zdobiące wiele miast na Śląsku. Z tym nazwiskiem wiąże się historia takich miast jak Szombierki, Bytom, Gliwice, Ruda Śląska, Kopice…. Inwestowali w przemysł górniczy, gorzelniany, rolnictwo, angażowali się w pomoc społeczną i mecenat kulturalny oraz szkolnictwo. Bogato ilustrowana książka przedstawia dorobek rodu, prezentuje jego bogatą historię, która zaskakuje charyzmą i przedsiębiorczością kolejnych pokoleń Schaffgotschów. Rodziny, która nadała wielu śląskim miastom obecny kształt albo dominanty urbanistyczne. Jedną z ciekawostek publikacji jest informacja o fontannie z Neptunem, która została ufundowana przez Schaffgotschów dla jednego z miast i nie jest to Jelenia Góra, zaskoczyć może również informacja, że i Uniwersytet Wrocławski swoje początki zawdzięcza tej rodzinie. Książka dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Joe sam w domu – Joanna Nadin
Na początku to wyzwanie i przygoda. Joe Hilton to sympatyczny trzynastolatek, który pewnego dnia zostaje sam w domu. Jego mama wraz ze swoim chłopakiem postanawia wyjechać na wakacje do Hiszpanii, ale bez syna. Chłopak musi pozostać sam w domu, zdany wyłącznie na siebie i własne siły. Początkowo cała sytuacja wydaje się chłopcu nawet całkiem fajną i zabawną przygodą. Ale gdy mama nie wraca, a zapasy się kończą, wszystko staje się o wiele bardziej trudniejsze niż początkowo mogłoby się wydawać. Na szczęście Joe poznaje rezolutną Ashę, która pomaga mu przetrwać trudne chwile. Autorka poruszyła w tej historii nie tylko temat pierwszej miłość i odpowiedzialności, ale także temat rasizmu, przemocy w szkole oraz patologii w rodzinie. To historia, która może zmienić świat na lepszy. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Sprawa Niny S. - Maria Nurowska; czyta : Mariola Orłowska
Sprawa Niny S. - to kryminał?, a może i powieść psychologiczna. Autorka opisuje losy trzech kobiet: matki, czyli Niny S. i jej dwóch córek bliźniaczek na tle sprawy zabójstwa radcy prawnego Jerzego Barana. Główna bohaterka Nina Sworowicz przyznaje się do zabójstwa radcy, swojego niedawnego kochanka. Jaki był powód zabójstwa? Utrata rodzinnego majątku, który podstępnie wyłudził od niej Baran, czy coś innego?
Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć prowadzący śledztwo komisarz Zawadka, który ma wiele wątpliwości! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group