Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4474
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 23 czerwca 2017, 7:58
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej zachęcają nas do sięgnięcia po książki: „Wzgórze psów”, „Jelenia Góra dawniej i dziś. Miasto na fotomontażach”, „Klucz Blackthorna” i „Czternaście milimetrów życia”. Dlaczego akurat te tytuły wybrali? O tym w ich recenzjach.

Wzgórze psów. Jakub Żulczyk
Justynę i Mikołaja Głowackich poznajemy w nie najlepszym dla nich momencie życia. On wyjechał ze swojej rodzinnej miejscowości z myślą, żeby już nigdy tutaj nie wracać. Przez jakiś czas wydawało się nawet, że Warszawa będzie spełnieniem jego marzeń i aspiracji. Ale ten czas już się skończył. Ona jest świetną dziennikarką na etacie w ogólnopolskim dzienniku, a właściwie była. Bo Warszawa dla takich jak oni jest bezlitosna – wzięła z nich ile się dało, przetrawiła i zostawiła z kredytem we frankach. Jedynym rozwiązaniem jest powrót na prowincję, do rodziny Mikołaja, aby tam zastanowić się, co dalej, choć zbyt wielu dróg wyboru nie ma. A może uda się chociaż uratować małżeństwo, które też stoi nad przepaścią? Miasteczko nazywa się Zybork. Gdyby nazywało się Twin Peaks, to może bardziej byłoby zrozumiałe, co tam się dzieje. Niewielka, odizolowana mazurskimi lasami społeczność; skorumpowana, stojąca ponad prawem, ale za to ramię w ramię z bandytami, lokalna władza; popegeerowskie bloki i zapomniani przez Boga jego mieszkańcy. W tym wszystkim garstka szaleńców, która chce to zmienić. Przynajmniej tak się wydaje. Do tego tajemnicze zniknięcia znanych osób, a odnalezienie się jednego z nich tylko powiększa strach i grozę bez tego sięgające zenitu. I jeszcze śmierć sprzed lat, która położyła się cieniem na całym miasteczku. Tu nie ma śmiechu, radości, słońca, to nie są Mazury z wakacyjnych widokówek. Tu jest alkohol, narkotyki, złe emocje, jeszcze gorsze rodzinne relacje. Kiepska młodość, beznadziejna teraźniejszość i przyszłość, z którą nie wiadomo co zrobić. Thriller, kryminał, a może diagnoza społeczeństwa i obraz pokolenia zaliczanego do „generacji nic”, które nie potrafi zbudować trwałych związków, nie ma ideałów i czuje się skrzywdzone przez kapitalizm? Najbardziej mroczna powieść ostatnich lat, od której nie sposób się oderwać? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Jelenia Góra dawniej i dziś. Miasto na fotomontażach. Marcin Wójcik
W przypadku tej publikacji słowo pisane schodzi na drugi plan, ustępując miejsca obrazom. Każda z niemal 100 ilustracji stanowi połączenie, kolaż starej fotografii, pocztówki z dzisiejszym wyglądem ulic, miejsc, zabytków. Dzięki temu zabiegowi technicznemu historia łączy się ze stanem obecnym. Ilustracje pokazują stopień zmian lub ich brak. Przenikają się dwa światy - przedwojenny i dzisiejszy. Śródmieście, Stare Miasto, rejon Małej Poczty, z fotografii uśmiechają się o nas dawni mieszkańcy Jeleniej Góry, idący ramię w ramię z obecnymi. Każdej ilustracji towarzyszy opis i krótka historia miejsca, budynków i ulic, dzięki temu czytelnik otrzymuje pełną informację dotyczącą obrazu. Zdecydowanie jest to obowiązkowa lektura dla każdego jeleniogórzanina, w tym przypadku dodatkowo bardzo ciekawa i starannie wydana . Wśród ilustracji znalazły się również pocztówki ze zbiorów jeleniogórskiej biblioteki, dostępne w cyfrowej bibliotece : jbc.jelenia-gora.pl. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Klucz Blackthorna. Kevin Sands
Seria dziwnych morderstw, tajemniczy kod i sekret, który może wstrząsnąć światem. Londyn, 1665 rok. Bystry i pojętny Christopher Rowe jest uczniem w aptece mistrza i życiowego przewodnika Benedicta Blackthorna, który uratował go przed smutnym losem sieroty. W czasie wolnym od nauki tworzenia tajemniczych mikstur, czytania opasłych ksiąg i rozwiązywania łamigłówek chłopak najchętniej spędza każdą minutę ze swoim przyjacielem Tomem. Idyllę przerywa nagle seria mrożących krew w żyłach morderstw londyńskich aptekarzy. Christopher musi znaleźć rozwiązanie zagadki, zanim… sam stanie się ofiarą. Czy uda mu się zrobić użytek ze swoich talentów oraz zdobytej wiedzy i uchronić cały świat przed nadciągającym niebezpieczeństwem? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Czternaście milimetrów życia - Natan Noraj; czyta : Roch Siemianowski
W tej historii jest wszystko, co konieczne do napisania kryminału dobrej jakości: doskonale zaplanowana i rozegrana intryga, wyraziści bohaterowie, doskonale ukryty zabójca i dużo życiowego brudu. Akcja powieści toczy się w Krakowie. Miasto pokazane tu przede wszystkim jako gniazdo szemranych interesów, gdzie działalność przestępcza została ukryta pod płaszczykiem szlachetnej działalności. Policja ciągle nie ma wystarczających dowodów na popełnienie przestępstwa. Nieuchwytny morderca oraz inne osoby zamieszane w przestępczy proceder nie są już bezpieczni. Na ich tropie jest inteligentny i błyskotliwy funkcjonariusz policji Daniel Atman ze swoimi współpracownikami.Rozwiązanie zagadki staje się dla nich sprawą priorytetową…
Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group