Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6734
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 13 maja 2016, 8:40
Aktualizacja: 8:43
Autor: KK/jel
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem zachęcamy do sięgnięcia po książki, w których odkrywane są wielkie tajemnice. Pierwsza z pozycji to „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, kolejna to „Zamki Czocha i Książ. Tajne kwatery Hitlera, czy skarbnice III Rzeszy?”, a ostatnia to „Tu i Teraz” czyli poruszająca i romantyczna historia o dziewczynie, która jest zdolna odmienić losy świata. Do zaczytania się zachęcają tradycyjnie bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej.

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka - Cezary Łazarewicz
Być może gdyby tamtego dnia poszedł gdzie indziej, żyłby i wcale nie myślał o śmierci. Kim byłby? Prawdopodobnie poetą, pewnie jednym z najwybitniejszych swojego pokolenia. Miał już na swoim koncie tomik poetycki, a wiersze były zaskakująco dobre, nad wiek i artystycznie dojrzałe. Może podróżnikiem? W jego pokoju centralne miejsce zajmowała ogromna mapa świata z zaznaczoną trasą podróży marzeń. Może trochę bardem, trochę wędrowcem? Nie rozstawał się przecież z chlebakiem Steda, podarowanym mu przez narzeczoną Edwarda Stachury; matka włożyła mu go do trumny. I jeszcze gitara. Tyle było możliwości… . Gdyby żył miałby dzisiaj pięćdziesiąt dwa lata a nie dane mu było dożyć dziewiętnastu. Zmarł 14 maja 1983 roku w wyniku bestialskiego pobicia, 17 maja obchodziłby urodziny… . W pamięci pokoleń nie pozostanie jednak fraza z wiersza, choćby ta: „Pewien poeta/Buty włożył/tak jakby do odejścia się zbierał tylko pogrzeb – wielotysięczny, oniemiały z bezmiaru okrucieństwa i bezsensu tej śmierci, tłum – milczący, bo zaapelował o to ksiądz Jerzy Popiełuszko. Co jeszcze zapamiętamy? Może bezprzykładną odwagę ludzi, którzy robili wszystko, aby prawda ujrzała światło dzienne, czy proces, w którym winni nie zostali skazani, mocodawcy nie zostali wskazani, ale za to złamano życie kolejnym osobom, może matkę? Przeczytajmy ten reportaż, bo w nim jest wszystko, tyle możemy zrobić. To niewiarygodne, ale jest to pierwsza publikacja książkowa na temat sprawy Grzegorza Przemyka. Książka dostępna w zbiorach Książnicy. (KH)

Zamki Czocha i Książ. Tajne kwatery Hitlera, czy skarbnice III Rzeszy? - Szymon Wrzesiński, Krzysztof Urban
Kolejna książka duetu autorskiego - historyka i regionalisty kolekcjonera, publicystów, badaczy zagadek historii, odkrywców tajemnic Dolnego Śląska. Tym razem wzięli na warsztat dwa rozpalające wyobraźnię miejsca, twierdze, o których pisano i kręcono filmy - zamek Czocha i zamek Książ. Bogata historia obu budowli, zainteresowanie jakie budziły wśród osób, mających wpływ na historię, sprawiły, że do opinii publicznej i ogólnej wiedzy dostało się mnóstwo sensacyjnych opowieści, niemających potwierdzenia w dokumentach. Autorzy śmiało podejmują dyskusję z teoriami osób powszechnie znanych i używają popartej dowodami argumentacji. Jeśli wydawało Wam się, że coś wiecie na pewno, to po lekturze tej książki możecie zmienić zdanie. Co działo się w obu zamkach w XX wieku, kto faktycznie i do czego je wykorzystywał ? Gdzie trafiła bezcenna kolekcja ikon, co się stało ze zbiorami Berlinki? Czy Hitler faktycznie gościł w Książu i na zamku Czocha? Czym były tajemnicze kryształki i czy Enigma ma jakiś związek z Czochą? Ostatnie lata wojny to główny temat tej publikacji, poprzedzony został wstępem historycznym dotyczącym obu miejsc. Ciekawa i obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników historii regionalnej, odkrywców i poszukiwaczy ciekawostek, ale nie bajek. Dodatkową zaletą książki są aneksy (sprawozdania, wypowiedzi, artykuły, lista ikon, archiwalne opisy zamków, wspomnienia) oraz niepublikowane dotąd zdjęcia i ilustracje. Książka dostępna w zbiorach Książnicy. (JJ)

Tu i Teraz – Ann Brashares
Autorka bestsellerowej serii Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów powraca z nową książką.
Przestrzegaj zasad. Pamiętaj, co się stało. Nigdy się nie zakochaj. Wyobraź sobie przyszłość, koniec XXI wieku. Przenoszona przez komary pandemia zabiła miliony osób. Po świecie, który znamy, zostały jedynie zgliszcza. Początek tego stulecia jawi się ludzkości jako złote czasy. Z zarazy ocalała zaledwie garstka ludzi. Jedynym ratunkiem jest dla nich ucieczka w przeszłość, do 2010 roku. Wśród nich jest szesnastoletnia Prenna James. Podobnie jak inni, którym udało się przenieść do teraźniejszości, musi przestrzegać surowych reguł. Nigdy nie ujawniaj, skąd pochodzisz. Nie ingeruj w bieg historii. I przede wszystkim – żadnej bliskości z ludźmi spoza twojej społeczności. Tylko czy w ten sposób można zapobiec zarazie, która za kilkadziesiąt lat zdziesiątkuje ludzkość? Wiara Prenny w słuszność reguł zachwieje się w posadach, gdy pozna przystojnego Ethana Jarvesa…
Poruszająca i romantyczna historia o dziewczynie, która jest zdolna odmienić losy świata. Wszystko ma jednak swoją cenę... Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group