Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8421
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 25 marca 2016, 8:17
Aktualizacja: Sobota, 26 marca 2016, 8:21
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum Książnicy Karkonoskiej
Ten tydzień upływa nam pod znakiem teatru. Zaczęło się 21. marca od Światowego Dnia Lalkarstwa, a skończymy Światowym Dniem Teatru 27. Marca. W związku z tym dzisiejsze propozycje książkowe, przygotowane przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej , naturalnie wiążą się z teatrem.

Piotrek: drogi Piotra Łazarkiewicza. Red. Remigiusz Grzela.
Zbiór wspomnień znajomych i przyjaciół Piotra Łazarkiewicza zebranych po jego przedwczesnej śmierci. Znany i lubiany reżyser, scenarzysta, aktor urodził się w 1954 r. w Cieplicach Śląskich. Ukończył tu szkołę podstawową, zdał maturę w dzisiejszym II LO im. C.K. Norwida. Swój fabularny debiut "Kocham kino" zrealizował w plenerach Lubomierza. Do Jeleniej Góry wrócił w 2002 roku żeby wystawić "Kartotekę" Tadeusza Różewicza w Teatrze im. Cypriana Norwida. Książka prezentuje twórczość teatralną, telewizyjną i filmową Łazarkiewicza. Przybliża wspaniałego człowieka, który kochał z wzajemnością kino, teatr a nade wszystko ludzi. Książka znajduje się w zbiorach regionalnych Książnicy Karkonoskiej. (KW)

Iksowie. György Spiró.
On. Nieznośny egocentryk. Okrutny dla najbliższych, nielojalny wobec przyjaciół. Wielki wizjoner. Mag. Uwodziciel. Po prostu Mistrz. Tylko scena ma jakiś sens, bo wszystko jest teatrem. I Oni. Tajemniczy Iksowie, którzy nie cofną się przed niczym, aby nie pozwolić mu grać. Po półrocznym pobycie we Lwowie do stolicy powraca Wielki Dyrektor i rozpoczyna walkę o odzyskanie sceny narodowej. Polityczne gry, zakulisowe intrygi, koneksje i układy a w tle wielka i mała historia. Wojciech Bogusławski i Warszawa czasu Królestwa Kongresowego - niegdyś Paryż Północy, teraz marionetka w rękach szalonego Księcia Konstantego. „Iksowie” - głośna powieść węgierskiego pisarza György Spiró, zafascynowanego polską kulturą, oskarżanego przez władze PRL o szarganie naszych narodowych wartości, laureata literackiej nagrody Angelus z 2010 r. za „Mesjaszy”, kolejnej znakomitej książki, traktującej o polskich sprawach. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Świat teatru. Najpiękniejsze sztuki teatralne opowiedziane dzieciom. Sylvia Schopf.
Trzeba bardzo kochać teatr i sztuki teatralne, żeby wpaść na pomysł przybliżenia młodym czytelnikom klasyki światowego dramatu. Karkołomny plan został zrealizowany w sposób wzbudzający zainteresowanie. Na warsztat wzięto między innymi dramaty: Faust, Jedermann, Sen nocy letniej, Zbójcy. Teksty, które w brzmieniu oryginalnym nie należą do najłatwiejszych, przetransponowano na język współczesny, przystępny dla każdego, formę dialogów zastąpiono narracją, akcji nadano tempa, zachowując przy tym oryginalny przekaz utworów. Każdy z dziewięciu tekstów został poprzedzony metryczką o czasie, miejscu akcji, bohaterach i motto. Książka przeznaczona jest do samodzielnego czytania, chociaż kto zabroni rodzicom poczytać dziecku... Lektura ciekawa, chociażby dlatego, że jest udaną próbą adaptacji archaicznego języka i kontekstu na język i kontekst współczesny, wprowadza w świat dramatu łagodnie, niwelując bariery w zrozumieniu języka klasyków.

Popatrzmy na efekt:
Tekst oryginalny

„SAMSON

Dalipan, Grzegorzu, nie będziem darli pierza.

GRZEGORZ

Ma się rozumieć, bobyśmy byli zdziercami.

SAMSON

Ale będziemy darli koty, jak z nami zadrą.

GRZEGORZ

Kto zechce zadrzeć z nami, będzie musiał zadrżeć.”
W. Szekspir; Romeo i Julia w przekładzie J. Paszkowskiego

Po przetransponowaniu:
„W środku miasta, na ruchliwym placu, znowu miała miejsce kłótnia z użyciem broni. Doszło do starcia między rodami Kapuletów i Montekich.”
Świat teatru przede wszystkim świetnie się czyta, to pozycja łącząca przyjemne z pożytecznym, a jednocześnie wstęp do świata klasycznego dramatu. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group