Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 10619
Zalogowanych: 125
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Zabytkowa nekropolia w strasznym stanie. Wkrótce to się zmieni

Środa, 30 maja 2012, 15:18
Aktualizacja: Czwartek, 31 maja 2012, 8:04
Autor: Agrafka
Szklarska Poręba: Zabytkowa nekropolia w strasznym stanie. Wkrótce to się zmieni
Fot. Tyioweh
Roztrzaskane nagrobki i krypty, rozrzucone ludzkie kości, walające się butelki po piwie i nalewkach – tak obecnie wygląda ewangelicki cmentarz z połowy XIX w. Kiedy władze miasta zrobią z tym w końcu porządek? – pyta zbulwersowana mieszkanka Szklarskiej Poręby. Odpowiadamy. Miasto przeznaczyło ponad 300 tys. zł na renowację cmentarza. Prace mają się rozpocząć na przełomie czerwca i lipca.

- Kiedyś był piękny, dziś jest w opłakanym stanie. Mało kto wie, ilu znanych ludzi znalazło tam miejsce swojego ostatniego spoczynku. Jednym z nich był Carl Hauptmann, filozof i literat. Jest tu pochowany również pisarz i biolog Wilhelm Bolsche. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków i jest obiektem prawnie chronionym, niestety z tego co tam widziałam, to chroniony tylko na papierze – dodaje mieszkanka Szklarskiej Poręby.

- Ponad 300 tys. złotych przeznaczymy na renowację nekropolii, która ma rozpocząć się na przełomie czerwca i lipca. Cmentarz jest w opłakanym stanie, ale to się wkrótce zmieni. Nekropolia zostanie uporządkowana pod nadzorem konserwatora zabytków. Planujemy odtworzyć otaczający ja mur, żeby umieścić tam tablice nagrobne, które jeszcze się zachowały - mówi nam Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.
Cmentarz został założony w 1844 r. w Szklarskiej Porębie Dolnej. Początkowo był to cmentarz ewangelicki, ale z czasem odbywały się tu również pochówki ludzi innych wyznań, więc z czasem stał się nekropolia komunalną. Ostatnie informacje o pogrzebach pochodzą z 1946 r. Do dziś zachowały się 264 nagrobki.

- Jest tu pochowanych wielu twórców niemieckiej literatury i sztuki XIX i XX wieku oraz osoby związane z produkcją szkła artystycznego, z którego Szklarska Poręba słynęła. Tutaj spoczął filozof i literat Carl Hauptmann (1858 - 1921), starszy brat laureata literackiej Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna - opowiada Przemysław Wiater, radny Urzędu Miasta Szklarska Poręba.
- Pomnik Carla Hauptmanna wieńczył ptak zrywający się do lotu znad płomieni, który wojnie został zniszczony. W latach 1982- 983 na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze pomnik poddano rekonstrukcji. Obecnie można go zobaczyć przy Domu Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Na cmentarzu znajduje się jedynie granitowa płyta – wyjaśnia Przemysław Wiater.

Pod cmentarnym murem znajduje się również grób Wilhelma Bölsche pisarza i biologa, popularyzatora idei ochrony przyrody, dziennikarza oraz krytyka literackiego. Zaprzyjaźnił się on z Carlem i Gerhartem Hauptmannami, a następnie zamieszkał w Szklarskiej Porębie. Wiele jego prac przetłumaczonych zostało na język polski. W latach trzydziestych Wilhelm Bölsche stworzył karkonoskie muzeum geologiczno-przyrodnicze, które mieściło się przy ul. Muzealnej 5.

- Z drugiej połowy XIX wieku pochodzi „kaplica Preusslerów”, a kilka barokowych nagrobków tej rodziny znajduje się na północnej ścianie kaplicy cmentarnej, przy ul. Piastowskiej. Wolfgang Preussler przybył do Szklarskiej Poręby w 1617 r. i wybudował hutę szkła na Białej Dolinie nad potokiem Bieleń (dziś okolice DW „Zdrowie”). W XVIII wieku Preusslerowie założyli w okolicach Szklarskiej Poręby kolejne dwie huty, które z czasem popadły w ruinę – mówi Przemysław Wiater.

Pochowani są też tutaj miejscowi artyści, jak mistrz malarstwa na szkle Julius Ludwig, mistrzowie szlifierscy Ernst Wriese, August Wennrich i Oskar Simon, a także mistrz hutniczy Hermann Wennrich. Ponadto pochowano tu Hannsa Fechnera, który był znanym malarzem, grafikiem, portrecistą pruskiego dworu królewskiego oraz profesorem berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także Gustava Bertholda, dyrektora i dyrygenta będącej na wysokim poziomie miejscowej orkiestry uzdrowiskowej.

Ciekawym przykładem nagrobnej kamieniarki, nawiązującej do antycznych wzorców jest grobowiec rodziny Brandt, wykonany z granitu. W swojej neoklasycznej formie nawiązuje do antycznego pomnika nagrobnego typu „cippus”, szeroko znanego na ziemiach Cesarstwa Rzymskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
440
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group