Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 4871
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zabytek popada w ruinę, a ludzie w nim mieszkają

Środa, 14 września 2011, 8:06
Aktualizacja: Czwartek, 15 września 2011, 7:34
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Zabytek popada w ruinę, a ludzie w nim mieszkają
Fot. Agrafka
Kamienica z 1877 r. przy ulicy Okrzei sypie się na oczach mieszkańców i przechodniów. Od lat nie była remontowana, a lokatorzy boją się, że runie. Do tego warunki mieszkalne są tam fatalne. Gdy pada, cieknie dach, a w zimie robią się sople w pomieszczeniach.

– Zabytkowa kamienica jest w tragicznym stanie i nie była od dawna remontowana. Dach grozi zawaleniem, strychowe belki są przegnite, u mnie mieszkanie jest notorycznie zalewane przez deszczówkę, przez co na ścianie rośnie grzyb. U sąsiadki to samo, a nawet zimą w mieszkaniu mamy sople! To piękny, zabytkowy budynek, znajdujący się w centrum Jeleniej Góry, a wciąż popada w ruinę. Sąsiedzi co chwile składali pisma do zarządcy, który wciąż odpowiadał, że nie ma pieniędzy i nic nie zostało zrobione do dnia dzisiejszego – napisał jeden z lokatorów kamienicy przy ul. Okrzei 6.

Co na to aktualny zarządca? – Nasza firma jest zarządcą tej kamienicy dopiero od 1 lipca. Wcześniej budynek ten należał do ZGL- Północ. Czekamy na przegląd jego stanu technicznego, który mamy otrzymać niedługo. Do końca tygodnia mamy wyłonić ofertę na remont dachu. Jedno mieszkanie jest własnościowe, reszta to lokale komunalne. Jeśli będzie prowadzony remont elewacji, to oczywiście najpierw będziemy się konsultować z konserwatorem zabytków – powiedział Janusz Lindner, pracownik firmy „Profesja” Zarządzanie Nieruchomościami Anna Zielińska.

Mimo że budynek ten nie jest wpisany do rejestru zabytków, to jest pod ochroną konserwatora. Na wiekowych drzwiach kamienicy oraz nad oknami od strony ulicy, upamiętniono rok budowy: 1877. Zalecenia konserwatorskie brzmią: zachować rzut, bryłę, formę dachu, układ i wystrój elewacji, czyli boniowanie, gzymsy, opaski okien, nadokienniki, podokienniki, a także dekoracje sztukatorskie. Ponadto należy zachować klatkę schodową oraz stolarkę drzwi i okien.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
926
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
 
Gruzrobota
Hotel "Sudety" zniknął z mapy Jeleniej Góry
 
Kultura
W Jeleniej Górze startuje Festiwal Teatrów Ulicznych
 
Kilometry
Są pieniądze na pociągi i koleje
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group