Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7437
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zabytek popada w ruinę, a ludzie w nim mieszkają

Środa, 14 września 2011, 8:06
Aktualizacja: Czwartek, 15 września 2011, 7:34
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Zabytek popada w ruinę, a ludzie w nim mieszkają
Fot. Agrafka
Kamienica z 1877 r. przy ulicy Okrzei sypie się na oczach mieszkańców i przechodniów. Od lat nie była remontowana, a lokatorzy boją się, że runie. Do tego warunki mieszkalne są tam fatalne. Gdy pada, cieknie dach, a w zimie robią się sople w pomieszczeniach.

– Zabytkowa kamienica jest w tragicznym stanie i nie była od dawna remontowana. Dach grozi zawaleniem, strychowe belki są przegnite, u mnie mieszkanie jest notorycznie zalewane przez deszczówkę, przez co na ścianie rośnie grzyb. U sąsiadki to samo, a nawet zimą w mieszkaniu mamy sople! To piękny, zabytkowy budynek, znajdujący się w centrum Jeleniej Góry, a wciąż popada w ruinę. Sąsiedzi co chwile składali pisma do zarządcy, który wciąż odpowiadał, że nie ma pieniędzy i nic nie zostało zrobione do dnia dzisiejszego – napisał jeden z lokatorów kamienicy przy ul. Okrzei 6.

Co na to aktualny zarządca? – Nasza firma jest zarządcą tej kamienicy dopiero od 1 lipca. Wcześniej budynek ten należał do ZGL- Północ. Czekamy na przegląd jego stanu technicznego, który mamy otrzymać niedługo. Do końca tygodnia mamy wyłonić ofertę na remont dachu. Jedno mieszkanie jest własnościowe, reszta to lokale komunalne. Jeśli będzie prowadzony remont elewacji, to oczywiście najpierw będziemy się konsultować z konserwatorem zabytków – powiedział Janusz Lindner, pracownik firmy „Profesja” Zarządzanie Nieruchomościami Anna Zielińska.

Mimo że budynek ten nie jest wpisany do rejestru zabytków, to jest pod ochroną konserwatora. Na wiekowych drzwiach kamienicy oraz nad oknami od strony ulicy, upamiętniono rok budowy: 1877. Zalecenia konserwatorskie brzmią: zachować rzut, bryłę, formę dachu, układ i wystrój elewacji, czyli boniowanie, gzymsy, opaski okien, nadokienniki, podokienniki, a także dekoracje sztukatorskie. Ponadto należy zachować klatkę schodową oraz stolarkę drzwi i okien.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group