Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 3742
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zabójczy hałas

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 2 marca 2008, 8:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 marca 2008, 16:21
Autor: AGA
Okolice estakady w al. Jana Pawła II. Jedno z najgłośniejszych miejsc w stolicy Karkonoszy.
Fot. TEJO
W Jeleniej Górze jest głośno. Kilkutonowe ciężarówki przyprawiają o drżenie stare budynki, młoty pneumatyczne rżną asfalt, a w pokoju nastolatki słuchają na pełen regulator techno. Specjaliści biją na alarm.

Prace drogowe, tysiące samochodów na ulicach, głośna muzyka, gry komputerowe... Rozwój cywilizacji i życie w miastach, gdzie źródła hałasu napotykamy na każdym kroku sprawia, że nasze uszy są coraz bardziej zagrożone. A utraconego słuchu już nigdy nie odzyskamy

Rzadko zastanawiamy się, co mu sprzyja, a co szkodzi. I choć wiadomo, że czynnikiem niekorzystnym jest hałas, zagrożenie to lekceważymy, choć w Polsce stale wzrasta i obecnie dotyczy około 33 proc. ludności. Na co dzień najbardziej przeszkadza nam hałas komunikacyjny i przemysłowy.

– Do samochodów i autobusów przejeżdżających ulicą już się przyzwyczaiłam, choć nie było łatwo. Dużo pomogła nam wymiana okien. Teraz najgorsze są jednak krzyki rozweselonych i często podpitych grup, które wieczorami i nocą wracają z imprez – żali się pani Maria, jeleniogórzanka mieszkająca przy ul. Sudeckiej.

Na komfort otwarcia okna w ciągu dnia i powiew świeżego powietrza nie mogą pozwolić sobie mieszkańcy ul. Wojska Polskiego czy Wolności. – Całe szczęście, że w godzinach szczytu jestem w pracy i nie słyszę tych hałasów. Wieczorami nie jest jednak dużo lepiej. Wystarczy, że ulicą Wolności przejedzie ciężarówka, a szyby w mieszkaniu już drgają. Jedynym wyjściem jest wymiana okien, ale teraz nas na nią nie stać – mówi Krystyna Grela.

Jak informuje Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, coraz częściej notuje się skargi na organizowanie masowych imprez rozrywkowych w pobliżu lub nawet w obrębie terenów mieszkalnych, na dźwięki dzwonów kościelnych, sygnałów pojazdów uprzywilejowanych, a także hałasy komunalne (szczekanie psów, krzyki dzieci na placu zabaw, głośne rozmowy przed nocnym klubem).

Pomiary prowadzone przez Jeleniogórską Delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wykazały, że na terenie Jeleniej Góry nie występują obszary zagrożone akustycznie, na których poziom hałasu przekracza wartości progowe. Jednak w strefach ponadnormatywnego hałasu zamieszkuje ponad 12 tysięcy osób. Około 470 z nich zajmuje mieszkania zlokalizowane w strefach dużych uciążliwości akustycznych (70dB<73dB).

Najwyższy poziom hałasu (74,9dB) zanotowano przy Alei Jana Pawła II, w pobliżu estakady kolejowej. Równie wysoki hałas występuje przy ul. Wolności, Podwalu, placu kard. Wyszyńskiego, Wrocławskiej i Grunwaldzkiej. Pomiary wykazały również, że zdecydowanie najpoważniejszym źródłem zakłóceń akustycznych w Jeleniej Górze jest ul. Wolności. Na akustycznej mapie Jeleniej Góry wyróżnia się także ul. Wojska Polskiego. Poziom hałasu przy elewacjach 70 budynków zlokalizowanych wzdłuż tej ulicy wynosi 64-69dB. Nic dziwnego. Trakt przemierza ponad 10 tysięcy pojazdów na dobę, w tym ciężarówki i autobusy miejskie.

Miasto nie może wpłynąć na poprawę zastanej sytuacji i np. postawić ekrany dźwiękoszczelne wzdłuż ul. Wolności. – Wiązałoby się to po prostu z przebudową całej ulicy lub jej fragmentów, a miasto nie jest w stanie realizować takich przedsięwzięć. Jest to technicznie niemożliwe – wyjaśnia Ewa Tomera, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa magistratu.

– W ostatnim czasie niepokojąco wzrasta ilość uszkodzeń słuchu spowodowanych hałasem pozaprzemysłowym. Najczęściej wśród młodzieży, która chodzi na dyskoteki, słucha głośnej muzyki i mp3. Podczas badania okazuje się, że osoby 20-kiluletnie mają słuch na poziomie 50-latka – mówi lek. med. Beata Skrzydlewska-Kaczmarek, spec. otolaryngolog, foniatra i audiolog.

– Podstawą jest profilaktyka. Jeśli tylko możemy, unikajmy hałasu. Śmierć komórek słuchowych jest nieodwracalna i nie ma możliwości, aby je zregenerować. Szczególnie powinny uważać osoby z grupy ryzyka – stale narażone na hałas w pracy, z cukrzycą, nadciśnieniem, miażdżycą lub z obciążeniami genetycznymi, np. gdy w rodzinie ktoś wcześniej miał jakieś zaburzenia słuchu. Uszkodzenia słuchu powoduje również palenie tytoniu – ostrzega Beata Skrzydlewska-Kaczmarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ktosiowy 2-03-2008 10:15
wiecej budynkow przy ulicach proponuje :) najlepiej jeden na drugim :)
~mieszkanka_wojska_polskiego 2-03-2008 11:12
Znowu miasto nie ma pieniędzy... Latem W godzinach szczytu gdy tak sobie okno otworze to w mieszkaniu mam spaliny a telewizora w ogóle nie słyszę. Okien ZGM nie wymieni bo kasy nie mają. Ja też nie mam. Szkodliwe powinni płacić za ubytek słuchu.
~Wacek 2-03-2008 12:07
Nienwiem po co robić tak drogie badania jak i tak nic tego nie zmieni. Jelenia nie jest wyjątkiem, każde inne wieksze miasto ma ten sam problem. A Pani Kasia czy Basia które się skarżą że nie moga otworzyć okna niech się przeprowadzą do Mniszkowa albo Miedzianki, albo do Małej Kamienicy albo Chrośnicy tam będą narzekać na przeszywającą cisze !!! Nikt chyba nikogo nie trzyma na siłe w Jeleniej ? No chyba że wygody !!
~SiR 2-03-2008 12:29
Ja bym osobiście postawił ekrany akustyczne!! Szczególnie na wiadukcie przy boiskach szkolnych! Szczególnie, że mają tam powstać nowe boiska (do piłki nożnej z syntetyczną murawą, do koszykówki z nawierzchnią tartanową)
~heemmmm 2-03-2008 12:52
tylko szkoda że zdjęcie nie z tego miasta. <br><br> <i> wbrew pozorom z tego miasta :-) </i>
~mieszkanka_wojska_polskiego 2-03-2008 13:38
do Wacka- Z chęcią się tam przeprowadzę. Tylko chętnych nie ma na zamianę. (Już próbowałam)
piipi 2-03-2008 13:49
...czytalam,ze w Karpaczu jest tez GLOSNO......bo tam koguty - pieja,kury-ko,ko,ko - wolaja, krowy - mu,mu,mu - spiewaja !!!.~Natomiast ,swinie...to slysze codziennie - (..mieszkam blisko....Ratusza).
~_rymcycymcy____ 2-03-2008 15:02
Piipi, ale świnie tylko ciamkają, chrumkają albo świntuszą ...to zazwyczaj po cichutku ;) Chyba, że te karpackie mają lepsze głośniki ;) Jeszcze zwrócę uwagę, że AGA napisała bardzo porządny artykuł. Można się cokolwiek dowiedzieć. Chociaż sama tematyka trochę naciągana do naszych warunków. Nie ma u nas ani hałaśliwego lotniska, ani tramwajów w centrum. Mamy za to obwodnicę wyprowadzającą większość ruchu z centrum, asfaltowe, ciche nawierzchnie i nawet trochę zieleni. Trudno jednak pisać o pozytywach. Przeciętny jelonkowy czytelnik narzeka od pobudki do paciorka, więc oczekuje złych wiadomości i takie trzeba mu serwować ...no nie ? ;)
piipi 2-03-2008 18:08
....NASZE ~Jelonkowe~ to na pewno.....swintusza i moze "cos" jeszcze ..Jezeli chodzi o zwierzeta,to musze cos napisac....moj dziadek o tym opowiadal...gdy po 1945 roku tutaj przybyl.Jego sasiad trzymal w pomieszczeniu dla niego przeznaczonym,a tz mieszkaniu...kury,kaczki...i rowniez sluzaca - Niemke....otrzymal !...to jest dobry temat dla Naszego Tejo,czyli WSPOMNIENIA ~" Naszych" po przybyciu na te Ziemie Odzyskane !..
piipi 2-03-2008 20:31
....~rymcycymcy ma racje...dzisiaj "paciorki" o 7 - rankiem pobudke mi zrobily...cd. - temat AKTUALNY - stan naszego powietrza,bo "oszczedni" z Jelonki NADAL w swoich piecach WSZYSTKO spalaja...a te samochody tz.VIP...chyba moga wszystko.!!!!.~Moze Ewa Tomera ,cos nam na ten temat powie !!!!!.
Speed 2-03-2008 21:01
A ja probuję sie zamienić na mieszkanie na zabobrzu i chętnych nie ma :( więc penie nie jest tam tak zle :) hehe i nikt z tamtąd nie chce iść do spokojnej okolicy :)
piipi 3-03-2008 9:40
...AGA..ma racje..Jelonka jest miastem ...glosnym !!...Dzwony koscielne,to jest HALAS....w niedziele rankiem pobudka,a ja o godz.7...mam jeszcze marzenia !.Chyba na Zabobrze sie przenoiose....,bo tam FAJNI ludzie mieszkaja i .....wiatry dmuchaja !!!!!.
~_rymcycymcy____ 3-03-2008 14:01
Piipi ...na Zabobrzu, to nie tylko dzwonią, ale i głośniki na dwór wystawiają i piękne śpiewy męskim sopranem koloraturowym można od samego rana słuchać ;) To takie niedzielne, poranne ładowanie akumulatorów ..teściowej starcza na cały tydzień ..też ma po tym piękny sopranik ;)
piipi 4-03-2008 1:27
...nie martw sie ~Rymcycymcy....czytalam,ze sa spiewaczki operowe o tak piskliwym glosie,ze przy ich sopranie pekaja lustra i szyby...moja rada dla Ciebie: - zatyczki do uszow !!! ~ dla Pani Tesciowej - polecam dalsze szkolenie .
~ddd 4-03-2008 13:00
Niestety na Zabobrzu w niedzielé mozna pospac tylko do godziny 8.00. Niewazne, ze ktos moze byc po nieprzespanej nocy, chory albo male dziecko. Trzeba wstawac bo ksiádz kaze. A miédzy budynkami huczy jak w studni. Tragedia!!!
Patol 4-03-2008 13:19
Jelenia Góra to i tak ciche miasto. Tylko kilka ulic w mieście jest narażona na duży hałas... Co za komedie..
~GG 5-03-2008 18:54
Najgorszy jest i tak hałas produkowany przez chołotę pod blokiem, czy na pobliskich placach zabaw. Lekarze powinni wziąć na poważnie nauki Ernsta Rudina, który głosił aby niszczyć „życie pozbawione wartości”. Ogólnie gdyby wprowadzić w życie elementarne zasady eugeniki (notabene nauczane na Akademiach Medycznych) to możnaby w ciągu kolejnych dekad w sposób skuteczny pozbyć się wadzącej wszystkim części populacji ludzkiej :) Sam jestem wyjątkowo uczulony na hałasy pijanej, nic niewartej młodziezy i nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych. Cóż wychowanie w spokojnej dzielnicy domów jednorodzinnych kontrastuje z koniecznością tymczasowego przeniesienia się do budynków mieszkalnych na czas studiów... Jedyny ratunek to jeszcze chyba zamknięte, ogrodzone osiedla :)
~zioom 7-03-2008 7:13
zapraszam do wroclawia pomieszkac troche to docenicie malomiasteczkowa cisze pzdr

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group