Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9547
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zabobrzańska kultura na wyższym poziomie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 31 grudnia 2009, 9:37
Aktualizacja: 9:38
Autor: Angela
ODK mieści się w obskurnym blaszaku pochodzącym z początku lat 80. XX wieku.
Fot. TEJO
Długo zapowiadane plany budowy nowego obiektu sportowo–kulturalnego na Zabobrzu zaczynają przybierać realne kształty. Obiekt ma stanąć jednak nie wcześniej niż za trzy lata.

Kto był w Osiedlowym Domu Kultury działającym w blaszaku zbudowanym na początku la 80. XX wieku, wie, jak pilnie Zabobrze – mieszka tam ponad 30 tysięcy jeleniogórzan - potrzebuje takiej placówki z prawdziwego zdarzenia.

ODK wynajmuje pomieszczenia od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Blaszak jest brzydki, przestarzały i niefunkcjonalny, a placówce nie opłaca się jego modernizacja, bo budynek nie jest własnością domu kultury. Spółdzielnia ma też inne plany co do tego obiektu i nie wiadomo, jak długo będzie udostępniała pomieszczenia ODK.

Nowy obiekt ma stanąć na gruncie przy ulicy Wiłkomirskiego. Koncepcja architektoniczno-przestrzenna zagospodarowania terenu przy ulicy Wiłkomirskiego i wybudowania na nim budynku została wykonana w skali ponad osiedlowej. Obejmuje dwa kompleksy zabudowane: jeden dotyczy działalności kulturalno – oświatowej, drugi sportowo – rekreacyjnej i rozrywkowej.

W części sportowej urządzona zostanie m.in. pełnowymiarowa hala sportowa z niewielką widownią, a w pomieszczeniach piwniczych – strzelnica. W części kulturalnej planowana jest m.in. sala konferencyjna i amfiteatralna oraz pomieszczenia do pracy z młodzieżą, a także z osobami starszymi. Przewidziana jest również biblioteka, czytelnia, kręgielnia czy sala bilardowa.

Oprócz tego w koncepcji pojawiły się dwa kompleksy zewnętrzne: sportowy z boiskami i placem zabaw oraz wypoczynkowy z ławeczkami i stolikami, przy których mogliby się spotykać okoliczni mieszkańcy.

Jak na razie jest to tylko koncepcja wykonana przez firmę zewnętrzną, która szczegóły ustalała zarówno z poszczególnymi wydziałami urzędu miasta, jak i Miejskim Ośrodkiem Sportu czy Domem Kultury. Na nią zostaną nałożone poprawki. Do realizacji projektu jest jeszcze daleka droga.

– Obecnie ta koncepcja zostanie przeanalizowana przez urząd, na nią zostaną naniesione uwagi, a w nowym roku zostanie zlecone wykonanie „prestudium” wykonalności w kilku wariantach – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Części tych kompleksów mają być budowane etapami. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa w ciągu 2 – 3 lat. Kiedy powstanie całość? To zależeć będzie od możliwości finansowych miasta. Skąd miałby się pojawić pieniądze na ten cel? Pomysłów jest wiele: z dofinansowania unijnego, z budżetu miasta lub z partnerstwa publiczno – prywatnego. W obiekcie mają się bowiem pojawić pomieszczenia do wydzierżawienia, wynajęcia lub współprowadzenia. Jak kwota potrzebna jest na realizację przedsięwzięcia? Taka informacja pojawi się z końcem pierwszego kwartału przyszłego roku. Na terenie przy ulicy Wiłkomirskiego miałby się też pojawić podziemny parking.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~cieplice kultura 31-12-2009 10:22
A co z planem domu kultury w cieplicach. Obiekt- Gencjana jest i.................. to tak jak z aquaparkiem.
~mieszkaniec Zabobrza 31-12-2009 11:20
Dawno tak się nie uśmiałem.
Patol 31-12-2009 11:41
Ja bym tam nic nie budował!! Przecież na zabobrzu mieszkają same dresy i wieśniaki no i chamy!! Oni nigdy kultury nie nabiorą!
~ufff 31-12-2009 12:17
To nie bedzie juz goreczki na sanki ? a co z parkingiem w tej lokalizacji ? ahh i toaleta dla czworonogow najwieksza na kiepurowie zniknie ? :)
~Yeti 31-12-2009 13:11
Pamiętam jak chodziłem tam do kafejki internetowej i po kilka godzin tam spędzałem na necie i grałem w starsze gry bo sprzęt był troszkę zużyty.
~wrocławski student 31-12-2009 15:30
Patol 100% racji :) kultura była widoczna w artykułach o wandalizmie zabobrzańskich dresów - zostawcie na tym obiekcie gołe cegły bo na tynkach zaraz pojawi się graffiti
~dj 31-12-2009 16:39
a świstak siedzi i zawija te sreberka....
~ja 31-12-2009 16:56
(do Patol) o Pańskim poziomie kultury świadczy Pański pseudonim i wpis. Więc może lepiej nie wypowiadać siwe o poziomie kultury innych ... A poza trym - Pozna swój swego ...
~ZABOBRZANIN 31-12-2009 19:22
(...) co niewidzieli, a (...) ! Wiara czyni cuda i góry przenosi...!
~mieszkanka Zabobrza 31-12-2009 20:00
Nareszcie.Dom Kultury jest nam mieszkańcom Zabobrza bardzo potrzebny. Mnie na pewno, a myslę ,że wielu innym osobom.Po co mam biegać wieczorami do miasta na imprezy kiedy mogłyby byc na miejscu. Życzę sobie realizacji tego projektu jak naprędzej.
~Fiodorow 31-12-2009 21:06
Zabobrze i kultura - ale jaja!!!
~Trzy grosze... 1-01-2010 0:43
...Patolku, ja tez mieszkam na Zabobrzu...ani dresiarz ani wiesniak ani cham, tylko zwykle Trzy Grosze...nie przepraszaj, wierze, ze to tylko Ci sie tak wymsknelo...w Nowym Roku bedziesz bardziej powsciagliwy w swoich ocenach, co Ci szkodzi sie poprawic?...
~j222 5-01-2010 10:57
Jest to mydlenie ludziom oczu.Żadnedo domu kultury nie będzie Obrębalski chce się obronić przed wyborcami.To już chyba setna koncepcja.Prestudium to dopiero nowość.Panowie wstydu oszczędźcie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group