Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8399
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zabobrzańska kultura na wyższym poziomie

Czwartek, 31 grudnia 2009, 9:37
Aktualizacja: 9:38
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Zabobrzańska kultura na wyższym poziomie
ODK mieści się w obskurnym blaszaku pochodzącym z początku lat 80. XX wieku.
Fot. TEJO
Długo zapowiadane plany budowy nowego obiektu sportowo–kulturalnego na Zabobrzu zaczynają przybierać realne kształty. Obiekt ma stanąć jednak nie wcześniej niż za trzy lata.

Kto był w Osiedlowym Domu Kultury działającym w blaszaku zbudowanym na początku la 80. XX wieku, wie, jak pilnie Zabobrze – mieszka tam ponad 30 tysięcy jeleniogórzan - potrzebuje takiej placówki z prawdziwego zdarzenia.

ODK wynajmuje pomieszczenia od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Blaszak jest brzydki, przestarzały i niefunkcjonalny, a placówce nie opłaca się jego modernizacja, bo budynek nie jest własnością domu kultury. Spółdzielnia ma też inne plany co do tego obiektu i nie wiadomo, jak długo będzie udostępniała pomieszczenia ODK.

Nowy obiekt ma stanąć na gruncie przy ulicy Wiłkomirskiego. Koncepcja architektoniczno-przestrzenna zagospodarowania terenu przy ulicy Wiłkomirskiego i wybudowania na nim budynku została wykonana w skali ponad osiedlowej. Obejmuje dwa kompleksy zabudowane: jeden dotyczy działalności kulturalno – oświatowej, drugi sportowo – rekreacyjnej i rozrywkowej.

W części sportowej urządzona zostanie m.in. pełnowymiarowa hala sportowa z niewielką widownią, a w pomieszczeniach piwniczych – strzelnica. W części kulturalnej planowana jest m.in. sala konferencyjna i amfiteatralna oraz pomieszczenia do pracy z młodzieżą, a także z osobami starszymi. Przewidziana jest również biblioteka, czytelnia, kręgielnia czy sala bilardowa.

Oprócz tego w koncepcji pojawiły się dwa kompleksy zewnętrzne: sportowy z boiskami i placem zabaw oraz wypoczynkowy z ławeczkami i stolikami, przy których mogliby się spotykać okoliczni mieszkańcy.

Jak na razie jest to tylko koncepcja wykonana przez firmę zewnętrzną, która szczegóły ustalała zarówno z poszczególnymi wydziałami urzędu miasta, jak i Miejskim Ośrodkiem Sportu czy Domem Kultury. Na nią zostaną nałożone poprawki. Do realizacji projektu jest jeszcze daleka droga.

– Obecnie ta koncepcja zostanie przeanalizowana przez urząd, na nią zostaną naniesione uwagi, a w nowym roku zostanie zlecone wykonanie „prestudium” wykonalności w kilku wariantach – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Części tych kompleksów mają być budowane etapami. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa w ciągu 2 – 3 lat. Kiedy powstanie całość? To zależeć będzie od możliwości finansowych miasta. Skąd miałby się pojawić pieniądze na ten cel? Pomysłów jest wiele: z dofinansowania unijnego, z budżetu miasta lub z partnerstwa publiczno – prywatnego. W obiekcie mają się bowiem pojawić pomieszczenia do wydzierżawienia, wynajęcia lub współprowadzenia. Jak kwota potrzebna jest na realizację przedsięwzięcia? Taka informacja pojawi się z końcem pierwszego kwartału przyszłego roku. Na terenie przy ulicy Wiłkomirskiego miałby się też pojawić podziemny parking.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group