Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 10127
Zalogowanych: 69
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Za użytkowanie wieczyste nawet osiem razy więcej

Piątek, 14 stycznia 2011, 8:00
Aktualizacja: Sobota, 15 stycznia 2011, 8:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Za użytkowanie wieczyste nawet osiem razy więcej
Fot. TEJO
W tym roku za użytkowanie wieczyste mieszkania czy garażu jeleniogórzanie zapłacą nawet do ośmiu razy więcej niż w latach poprzednich. Zainteresowanii są tym oburzeni. Tymczasem urząd miasta tłumaczy, że podwyżki nie wynikają z regulacji lokalnych, ale z ustawy sejmowej oraz z faktu, że te opłaty nie były aktualizowane w Jeleniej Górze od 19 lat.

Na pytanie o ile tak naprawdę wzrosną opłaty za użytkowanie wieczyste w Jeleniej Górze, nikt odpowiedzieć nie potrafi. Te wartości są bowiem uzależnione od wartości nieruchomości i jej położenia.

Doradca medialny prezydenta Jeleniej Góry tłumaczy, że wysokość opłat za użytkowanie wieczyste jest związana z realną wartością gruntów, których dotyczy. Ustalenie nowych opłat nastąpiło po oszacowaniu wartości działek, w oparciu o opinie biegłych rzeczoznawców i porównanie tych wartości do cen obrotu gruntami na rynku wtórnym. Takiego szacowania cen nie było w Jeleniej Górze od dziewiętnastu lat. Mieszkańcy, którzy otrzymali wezwanie do zapłaty, szacują natomiast, że w tym roku zapłacą nawet do ośmiu razy więcej niż w latach poprzednich.

– Wzrost opłaty za użytkowanie wieczyste jest różny, w zależności od położenia działki, której opłata dotyczy. Nowe wysokości tej opłaty, są ustalone w oparciu o wyceny dotyczą indywidualnie każdej działki i nawet grunty położone blisko siebie mogą mieć różne kwoty, choćby ze względu na lepsze położenie wobec sieci komunikacyjnej, itp. – tłumaczy Cezary Wiklik, doradca medialny prezydenta Jeleniej Góry.

Lokalne władze podkreślają, że podwyżka ma charakter ogólnopolski i wynika z ustawy podjętej przez Sejm. Przypominają też, że informacja o podwyżce, którą otrzymują mieszkańcy listownie, jest tylko ofertą.
– Użytkownik może tę wycenę zakwestionować, odwołać się od niej składając wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a w przypadku niezadowolenia z rozstrzygnięć SKO, może dochodzić swoich racji na drodze sądowej – mówi Cezary Wiklik.

Ustawodawca przewidział również możliwość uzyskiwania szerokiego wachlarzu bonifikat od opłat, które przyznawane są indywidualnie. O skorzystanie z nich wniosek może złożyć każdy, pod warunkiem, że spełnia pewne kryteria.
– 50 procentową bonifikatę może uzyskać np. osoba fizyczna, w której dochód na jednego członka rodziny nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym – tłumaczy C. Wiklik.
Mieszkańcy mogą też składać wnioski o wyznaczenie innego terminu zapłaty lub rozłożenie płatności na raty.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
664
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group