Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7222
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Za reformę oświaty słono zapłacą rodzice

Poniedziałek, 17 marca 2008, 7:39
Aktualizacja: 7:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Za reformę oświaty słono zapłacą rodzice
Rodzice dzisiejszych sześciolatków mogą spać spokojnie. Ich reforma oświaty nie dotyczy.
Fot. TEJO
Od 200 do 400 złotych będzie kosztowało rocznie wysłanie jednego sześciolatka do szkoły. Myli się ten, kto pomyśli, że koszty oświatowej rewolucji zostaną pokryte z budżetu. Państwo sięgnie do kieszeni rodziców dzieci: mogą w sumie za to zapłacić nawet 2 400 złotych.

Pisze o tym poniedziałkowa Polska Gazeta Wrocławska.
– Przez kolejnych sześć lat, począwszy od września przyszłego roku rodzice będą musieli kupować tylko nowe podręczniki. A to wydatek niemały - od 200 do 400 zł na jedno dziecko. Nie będą mogli odkupywać używanych. Książki szkolne, z których korzystali starsi koledzy, będą bowiem nieaktualne. Dotychczas, dzięki możliwości
kupna używanych książek, cenę kompletu można było zmniejszyć nawet o połowę – odnotowuje dziennik.

Gazeta podkreśla, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ma pomysłu, jak pomóc rodzicom, których nie będzie stać na taki wydatek ponoszony corocznie przed 1 września. MEN apeluje jedynie do wydawców, aby minimalizowali koszty i maksymalnie obniżali ceny podręczników. Ale edytorzy cen nie obniżą, bo dla nich najważniejszy jest rachunek ekonomiczny.

Reforma budzi też kolejne kontrowersje, bo rynek wydawniczy może stać się areną walki kilku wydawnictw o oświatowe kokosy. Już teraz – zdaniem PGWr – wydawcy „korumpują” szkoły i w zamian za wskazanie rodzicom danych tytułów, fundują placówkom oświaty drogie podarunki. A dzieje się to zupełnie legalnie w ramach tzw. promocji.

Wydawcy proponują, aby prawo wyboru podręczników przekazać radom rodziców, które zadbają o to, by wybrać najlepsze i najtańsze – podkreśla PGWr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group