Poniedziałek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 7183
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Za nami kolejne prezentacje do JBO 2017

Wtorek, 14 lutego 2017, 8:38
Aktualizacja: 8:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Za nami kolejne prezentacje do JBO 2017
Fot. Przemek Kaczałko
„Okrojony” niemal o połowę Jeleniogórski Budżet Obywatelski (w stosunku do roku poprzedniego) nadal nie cieszy się znaczącym zainteresowaniem mieszkańców podczas publicznych prezentacji wniosków. Wczoraj (13.02) w Książnicy Karkonoskiej wnioskodawcy z rejonów pierwszego i trzeciego przedstawiali swoje pomysły na wykorzystanie oferowanych środków.

Miasto podzielono w tym roku na 4 rejony, z czego każdy ma do rozdysponowania po 200 tysięcy złotych. W sumie urzędniczą weryfikację przeszło 29 wniosków, a poniedziałkowa prezentacja była drugą, z trzech zaplanowanych. Dlaczego po raz kolejny jest tak znikome zainteresowanie wysłuchaniem argumentów wnioskodawców ze strony mieszkańców? - Sami jesteśmy zdziwieni tak nikłym zainteresowaniem mieszkańców. Przecież to są zadania zgłoszone przez mieszkańców – dla mieszkańców, więc tym bardziej dziwi nas to, że nie przyszli na prezentację – powiedziała Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta, która zapewnia, że Miasto zrobiło co w jego mocy, żeby rozpropagować informację o spotkaniach w ramach prezentacji wniosków JBO 2017.

W rejonie pierwszym złożono 5 wniosków na łączną kwotę 525 939,00 zł. Przedstawiamy nazwy wniosków z uzasadnieniem:
Remont ulicy Wiłkomirskiego i parkingów wzdłuż budynków przy Wiłkomirskiego 1, 3 oraz Kiepury 10, 12 w Jeleniej Górze:
Zapewnienie przejezdności i możliwości parkowania pojazdów przez mieszkańców osiedla i przyjezdnych. Jest to jedna z głównych dróg przebiegających przez osiedle o dużym natężeniu ruchu. Wartość zadania: 200 000 zł.

Bezpieczny przedszkolak:
Projekt dotyczy modernizacji i powiększenia dziedzińca przedszkolnego, który stanowi jedyną drogę dojazdową do placówki i jednocześnie drogę zaopatrzeniową, drogę p.poż., plac manewrowy i parkingowy, jak również trakt pieszy. Modernizacja ta polega przede wszystkim na wydzieleniu traktów pieszych oraz na wymianie istniejącej nawierzchni betonowej, na kostkę betonowo-brukową i rozbudowę (ok.670 mkw.) – powiększenie placu manewrowego i zagospodarowanie terenów zielonych. Wartość zadania: 159 909 zł.

Rowerowa Jelenia Góra:
Zakup i montaż wiaty ze stojakami dla rowerów w Gimnazjum nr 4 oraz wiaty na rowery i wózki w Przedszkolu nr 13. Wartość zadania: 50 880 zł.

Bulodrom Zabobrze - budowa czteropolowego boiska do gry w bule:
Zadanie polega na wybudowaniu profesjonalnego, czteropolowego, odwodnionego boiska do gry w bule (petanka) na terenie działki 31/17 tj. między Różyckiego 10 a 14, jako przedłużenie wybudowanego placu zabaw. Boisko zostanie ogrodzone niewysokim ogrodzeniem (ok.1m wysokości) i przy każdym polu do gry postawione zostaną 2 ławeczki. Zamocowany zostanie również stojak na rowery i 2 śmietniki. Wymiary boiska: długość 16 m, szerokość 16,5-18,5 m w zależności od wyboru rozwiązania rozgraniczeń boisk. Wymiary jednego pola to 4 x 15 m. Wartość zadania: 55 000 zł.

Doposażenie Psiego Parku Zabobrze - montaż oświetlenia:
Projekt przewiduje montaż 3 latarni hybrydowych na terenie Psiego Parku Zabobrze. Rozwiązanie to wydaje się być zasadne, zważywszy na brak dostępu do energii elektrycznej na terenie Parku. Uliczna lampa hybrydowa LED używana jest najczęściej do oświetlenia ulicznego. Działa bez zasilania sieciowego. Całkowicie opiera się na energii słonecznej oraz energii wiatru, co jest nieograniczone, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. System składa się głównie z turbiny wiatrowej, paneli fotowoltaicznych, źródła światła LED, kontrolera i akumulatora. Po przeprowadzeniu ustnej ankiety na temat montażu oświetlenia w Parku, uzyskaliśmy pełne poparcie dla takiej inicjatywy, wyrażające się zebranymi podpisami, popierającymi złożenie wniosku do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego na projekt pod nazwą „Doposażenie Psiego Parku Zabobrze: montaż oświetlenia”. W ciągu niespełna 2 tygodni udało się nam zebrać 121 podpisów na listach poparcia, w tym również od niepełnosprawnej młodzieży, dla której Psi Park to możliwość bliższego kontaktu z psami. Wartość zadania: 60 150 zł.

Z kolei w rejonie trzecim pod głosowanie (od 20 lutego br.) zostaną poddane 4 wnioski o łącznej wartości 556 903 zł. Wykaz zadań wraz z uzasadnieniem wnioskodawców:

Jeleniogórskie Błonie:
Błonie - duża przestrzeń, równina pokryta trawą. Teren, który obejmuje zadanie znajdujący się na działce nr 126/2 przy ul. Nowowiejskiej można podzielić na II części. Część A (35 m x 67 m) - mogłaby służyć do gier i zabaw na powietrzu. Cześć B (13 m x 53 m) - natomiast do zajęć rekreacyjnych - siłownia. Części stanowią integralną całość. Środki pozyskane na realizację zadania zostaną przeznaczone na modernizację mającą na celu poprawę jakości terenu pod kątem przyszłych użytkowników. W związku z tym planujemy ogrodzenie całości, zamontowanie ławeczek dla osób korzystających z terenu, przygotowanie terenu pod stanowiska do siłowni zewnętrznej (wyprofilowanie, utwardzenie i meliorację terenu), zamontowanie profesjonalnego monitoringu, montaż stanowisk do siłowni zewnętrznej, wyposażenie w stojaki na rowery i pojemniki na odpady oraz wykonanie prac ogrodniczych (pielęgnacyjnych) trawnika w I części terenu. Kosztorys przedsięwzięcia ujmuje także koszty związane z transportem wyposażenia oraz z opracowaniem dokumentacji projektowej, nadzoru inwestorskiego itp. Wartość zadania: 173 600 zł.

Budowa pieszo-rowerowej ścieżki parkowej w centrum Osiedla Czarne:
Trasę ścieżki pokazuje załączony rysunek. Jej długość to ok. 135 m i szerokości 2,5 m, przy czym na jej trasie planowany jest drewniany, parkowy mostek pieszy nad potokiem Pijawnik, o łącznej długości 15 m. Wzdłuż ścieżki należy usytuować lampy parkowe, ławki i kosze na śmieci. Wartość zadania: 190 000 zł.

Rozbudowa placu zabaw i modernizacja boiska do gry w piłkę nożną na skrzyżowaniu ul. Nowej z ul. Czarnoleską:
Celem projektu jest rozbudowa istniejącego placu zabaw i modernizacja boiska do gry w piłkę nożną przy skrzyżowaniu ul. Nowej z ul. Czarnoleską na Osiedlu Czarne. Wartość zadania: 160 700 zł.

Siłownia zewnętrzna:
Utworzenie siłowni zewnętrznej przy rogu ulicy Studenckiej i Nowowiejskiej. Wartość zadania: 32 603 zł.

Już jutro (15.02) o godz. 17:00 będzie można zapoznać się z wnioskami z rejonu drugiego. Prezentacja odbędzie się w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej (ul. Bankowa 27), będą to:
- Remont i modernizacja szatni, toalet i natrysków na krytej pływalni przy Szkole Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze
- Sportowa Jelenia Góra
- Wymiana platform startowych i montaż przenośnego systemu pomiaru czasu na krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze
- Utwardzenie drogi gruntowej (działka 102) na odcinku od ul. Wiejskiej, pomiędzy garażami i budynkami Paderewskiego 12, 14, 16, 18
- Zróbmy sobie schody
- Tu mieszkam i tu odpoczywam - etap II
- Rozbudowa placu zabaw
- Prawoskręt Ogińskiego - Różyckiego
- Wielofunkcyjny plac sportowy i miasteczko ruchu drogowego przy SP 11 w Jeleniej Górze
- Budowa tras rowerowych – 1. Maja oraz Wincentego Pola
- Zielone światło dla sekundników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group