Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9330
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Za milion MDK będzie jak nowy

Piątek, 7 sierpnia 2009, 14:52
Aktualizacja: 15:00
Autor: Ola
Miejski Dom Kultury w Kowarach wkrótce znowu będzie można określać mianem „wizytówki” miasta. Budynek wybudowany w latach 50. minionego stulecia, sztandarowy przykład socrealizmu w architekturze, od lat nie był remontowany. Gmina podjęła decyzję o jego zmodernizowaniu, na co przeznaczy ponad 1 mln złotych uzyskanych od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Po remoncie MDK będzie miał ekologiczne ogrzewanie.

Kowarski Dom Kultury, który liczy sobie prawie 60 lat, jest jedynym w mieście ośrodkiem kultury. Do tego to unikalny w regionie jeleniogórskim przykład stylu realizmu socjalistycznego. W miejscowościach z ocalałą po wojnie niemiecką zabudową rzadko w tamtych latach decydowano się na nowe inwestycje, zwłaszcza tego typu.

Budynek dziś nie zachęca do wejścia do środka, nie przypomina już miejsca, które kiedyś było głównym centrum kulturalnym miasta. Powiedzenie, że nie należy oceniać książki po okładce, pasuje do Kowarskiego Domu Kultury. W jego wnętrzu cały czas coś się dzieje, ale z pewnością warunki w nim panujące są dalekie od ideału. Największym mankamentem jest przestarzały już system grzewczy.

W tym roku, władzom miasta udało się podpisać umowę na termomodernizację budynku MDK z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. WFOŚ udzielił gminie kredytu na kwotę 1 mln 200 tys. złotych oraz przyznał 60 tys. złotych dotacji na to przedsięwzięcie.

Jak dowiedzieliśmy się od burmistrza Kowar, Mirosława Góreckiego, obecnie w Miejskim Domu Kultury trwa pierwsza faza prac (koszt tego etapu to przeszło 700 tys. złotych), podczas której zostaną wymienione: instalacja centralnego ogrzewania oraz okna. Drugi etap przewiduje: docieplenie budynku, remont elewacji i docieplenie dachu.
Budynek MDK aż prosił się o taki remont już od dłuższego czasu. Niedługo, ta perełka socrealizmu, będzie z pewnością nie tylko ośrodkiem kultury, ale również jednym z chętniej fotografowanych obiektów w Kowarach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1171
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group