Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5482
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za i przeciw obwodnicy południowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 23 października 2009, 15:15
Aktualizacja: Sobota, 8 maja 2010, 11:49
Autor: red
Al. Wojska Polskiego, 23 X 2009 przed godz. 15. Jeśli jednym z jej celów ma być odciążenie ulicy Wojska Polskiego od nadmiernego ruchu aut, to należy równolegle przedstawić wiarygodny program, harmonogram i kosztorysy rewitalizacji tej dawnej Alei WP – pisze C. Wiklik.
Fot. TEJO
Kolejny głos w publicznej debacie na temat obwodnicy południowej. Po liście otwartym posła Marcina Zawiły i przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego, poznajmy zdanie Cezarego Wiklika, radnego lewicy i przewodniczącego komisji kultury, sportu i zdrowia w radzie miasta.

Cezary Wiklik
– Nie jestem przeciwko obwodnicy, ale jest ona tylko fragmentem (bardzo ważnym) geografii inwestycyjnej miasta. Chciałbym by powstała obwodnica północna, jednak…

– Jeśli jednym z jej celów ma być odciążenie ulicy Wojska Polskiego od nadmiernego ruchu aut, to należy równolegle przedstawić wiarygodny program, harmonogram i kosztorysy rewitalizacji tej dawnej Alei WP, by stała się ona prawdziwym magnesem dla turystów, łącznie z wyremontowaniem (prawdziwym, a nie malowaniem elewacji) Teatru im. C.K. Norwida. Rewitalizacji oczekuje też m.in. Bankowa.

- Jeśli obwodnica południowa ma zapobiegać potencjalnym korkom w centrum, to należy wcześniej przedstawić wiarygodny program, kosztorysy i harmonogramy przebudowy skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Grunwaldzkiej, bo tam są już prawdziwe korki, nim jeszcze otworzyła się dla klientów Castorama.

– Jeśli mamy wierzyć, że obwodnica nie przyczyni się do dalszego spadku (już i tak słabnącego) ruchu turystów, to należy przedstawić już teraz realny program promocji turystycznej, a w tym – wiarygodny projekt, harmonogram i kosztorysy rewitalizacji obszaru Młynówki, bo tam powinien już teraz powstawać park z atrakcjami, do których winni przyjeżdżać ci, którzy goszczą w Karkonoszach.

– Jeśli mówimy, że obwodnica południowa jest zbawieniem dla miasta, to powinniśmy – jako mieszkańcy – otrzymać wiarygodny, kompletny, z kosztorysem i harmonogramami) program budowy ulicy łączącej centrum z Cieplicami przez Karola Miarki.

– Jeśli Pan Prezydent mówi, z przekonaniem w głosie, że „budżet Miasta wytrzyma obciążenie z tytułu kredytu na budowę obwodnicy”, to oczekujemy, że z równym przekonaniem powie, że wytrzyma też niezbędne remonty domów komunalnych, dachów, instalacji, czy też wdrożenie programu budownictwa mieszkaniowego, choćby w wymiarze socjalnym. Trzeba uczciwie powiedzieć, że obwodnica powstanie kosztem „czegoś”. Czego?

- Jeśli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej przypominają (i słusznie), że pierwsze działania pod budowę obwodnicy zostały podjęte za czasów kierowania miastem przez SLD, to powinni też dodać, że wówczas: (1) właśnie m.in. przedstawiciele PO we władzach województwa dolnośląskiego zablokowali kredytowanie inwestycji, w dwuznacznych okolicznościach (2) udział miasta w jej budowie był nieporównanie niższy, niż teraz

- Jeśli prezydent miasta i niektórzy członkowie klubu radnych PO grożą, że kwota 40 mln złotych, która może być przekazana miastu na budowę tej obwodnicy drugi raz do nas nie trafi, to powinni uczciwie powiedzieć, że kwota ta jest niewiele wyższa, niż odsetki (ok. 36 – 38 mln) od kredytu, który na tę budowę będzie musiało zaciągnąć miasto.

Takich „jeśli” można wymienić wiele, szczególnie w mieście, w którym suma miejsc noclegowych w hotelach jest mniejsza, niż w jednym tylko hotelu w Karpaczu. W mieście, którego władze nie potrafiły wykorzystać środków zewnętrznych na budowę drogi, jaka mogłaby ożywić obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jeśli ktoś nie umie sobie wyobrazić skutków, jakie mogą spotkać miasto po wybudowaniu obwodnicy, powinien zapytać we Wleniu, jakim dramatem dla tego miasteczka, mającego kapitalne atrakcje turystyczne (Gródek Wleński, Pałac Lenno i i in.) było poprowadzenie drogi krajowej Szczecin – Jakuszce przez Golejów i Pasiecznik, z ominięciem Wlenia. Można wspomnieć o „Termach Cieplickich”, które były sztandarowym hasłem kandydującego do funkcji prezydenta dra Marka Obrębalskiego, a stopniowo zamieniają się w karykaturę idei.

Jelenia Góra musi być atrakcyjna sama z siebie, inaczej grozi jej upadek. Nie można bezkrytycznie przeć do budowy obwodnicy, nie budując harmonijnie i równolegle innych wartości, które będą wspierać gospodarkę miasta w sferze turystyki, kultury i sztuki, ale i wytwórczości.

Radni, którzy są gotowi – tak jak ja – do poparcia swoim głosem budowy obwodnicy południowej oczekują na przedstawienie kompleksowych planów wizji miasta, a nie selekcjonowanie „sztandarowych” inwestycji wedle priorytetów odbiegających od fundamentalnych potrzeb Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz

rymcycymcy 23-10-2009 15:20
Północna czy południowa ? ...proszę o poprawkę stron świata ;)
rymcycymcy 23-10-2009 15:23
Północna czy południowa ? ...proszę o poprawkę stron świata ;)
~Mrf 23-10-2009 15:26
wychodzi na to zelepiej nie zrobic nic jak zaryzykowac cokolwiek ...
~Luk 23-10-2009 15:36
ble ble ble, jak zwykle mydlenie oczu
~cieeeekawe 23-10-2009 15:37
Ależ się Pan wymądrza Panie Wiklik! Tak argumentować potrafi każdy w miarę rozgarnięty mieszkaniec Jeleniej Góry. Od Pana - jako Radnego - oczekujemy konkretów. I bez przesady z tą marginalizacją miasta z powodu obwodnicy, bo i tak turyści zostawiają tu tylko spaliny ze swoich aut!
~mieszkaniec JG 23-10-2009 15:44
Czytam i ręce załamuje, wygłada to tak że "PO" wtedy nie a "Lewica" tak, to teraz odwet.
~zdegustowany 23-10-2009 15:44
WIklikowi bardzo zalezy by obwodnica nie powstała...A może ma dom na terenach, w pobliżu których ma obwodnica przebiegać??? On i Marczuk która też protestuje. Panie Wiklik: Wszystkiego naraz nie da się zrobić, od czegoś trzeba zacząć i obwodnica na początek najlepiej sie do tego nadaje. Nie da się rewitalizować alei Wojska Polskiego, dopóki się jej wcześniej nie odciąży. Ale jeśli Pan tego nie pojmuje, to jest mi tylko żal i wstyd że takie jednostki decydują o losach naszego miasta. I z pewnością w kolejnych wyborach nie zagłosuje ani na Pana!!! Wybierzmy w końcu ludzi, którzy bedą potrafili coś zrobić dla JG. Nie zrobią tego ludzie z głowami z betonu.
~ggg 23-10-2009 16:05
pamietaj ze wiecznie nie bedziesz radnym panie Wiklik
~ 23-10-2009 16:54
To zastanawiające ! Jak ludzie chcą /za wszelką cenę/, tego "wiekopomnego dzieła" !? I ten koronny argument "OBWODNICA" !!!! Przestańcie wreszcie, NASI WŁADCY, /z łaski wyborców i panujacego/ , mydlić ludziom oczy ..... OBWODNICA ???????????????? Jaka obwodnica ???? To jest zwykły skrót do KARPACZA !!! No, może jeszcze do Cowbojskiego Miasteczka lub na Os. Czarne !!!! A co z tego będzie miała np. Maciejowa ?? Tam Tiry się lusterkami trącają !!! Dalej do Janowic, położyliście nowy wąski dywanik asfaltowy ! Zapewne na nastepne dziesięciolecia !!! To po jaką cholerę nam ta obwodnica, gdy korki będą na dzień dobry ???? Co to, Wy nie wiecie, że 80% pojazdów jedzie w kierunku - MIASTO - JAKUSZYCE - ZGORZELEC ???? Z kogo robicie GŁUPA ???? Potrzebny WAM sukces ? Albo wygodny dojazd VIPÓW do SANDRY lub niebawem do GOŁĘBIEWSKIEGO ??? To zróbcie to za swoje pieniądze !!!!! Jeżeli nie wiecie jak wygląda kompleksowe rozwiazanie komunikacyjne miasta i co to jest OBWODNICA , to popatrzcie jak / i za jakie pieniądze/,zrobiła to Zielona Góra !!! Brawo Panie Radny WIKLIK - Będę na Pana Głosował !!!!!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ....
~ 23-10-2009 17:00
od słów "kosztorysy i harmonogramy przebudowy skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Grunwaldzkiej, bo tam są już prawdziwe korki" przestałem czytać dalej... przecież logicznym jest, że obwodnica odciąży ruch i przebudowa nie będzie wtedy konieczna...
~ 23-10-2009 17:06
Panie Wiklik! Różni nas światopogląd. Ale w tym wypadku masz pan rację. Jestem za, jeśli...
~obudzeni? 23-10-2009 17:06
Jak ktoś chce medialnie zaistnieć, to i na pukanie się na jego widok w czoło nawet przez jego własnych "kibiców" się zgodzi. Pan Wiklik sam raczy zwrócić wyłożone do tej pory pieniądze na ten projekt, czy "łaskawie" obarczy tym mieszkańców? A gdzież ci "mędrcy", których i tu na forum nie brakuje, byli do tej pory? Łaskawie podpisywali odbiór pieniążków w kasie za "nicnierobienie", czy woleli bawić się w inne podchody? To jest odpowiedzialność? NIE!!! - To jest ROZRABIACTWO !!!
~trala-la-la Gajek 23-10-2009 17:47
no musi być !!!!!!!!!!!!!! Gajewski będzie startował w wyborach, dlatego tak często (i głośno) wrzeszczy. Tylko Gajewskiego mamy po dziurki albo wyżej, więc niech się nie wysila!
NICpoŃ 23-10-2009 18:19
Radny zadaje pytania? Raczej powinien udzielać odpowiedzi. To my mieszkańcy jesteśmy od zadawania pytań, na które oczekujemy odpowiedzi zarówno od prezydenta i rady. Trudno oprzeć się wrażeniu że cały spór jest o przysłowiową marchewkę. Wszyscy obwodnicy chcą, a jak głosują to są "za a nawet przeciw". Nie ma antidotum na wszystkie bolączki miasta, a pytania Pana Czarka, stawiają ostatnie zdarzenia podczas w bardzo niekorzystnej i smutnej pesrspektywie :(
kazimierzp 23-10-2009 19:03
Kilka lat temu, gdy w mieście rządziła lewica(już samodzielnie bez koalicjanta z Unii Wolności!;-) Zarząd Województwa w którym rządziła koalicja PO i PiS uwalił przyznanie środków na tenże sam odcinek obwodnicy południowej! Wtedy gromkim głosem wszyscy rządzący w Jeleniej Górze, oraz przedstawiciele innych ugrupowań mocno protestowali własnym głosem oraz głosem rzecznika prasowego pana Cezariusza Wiklika! I słusznie że protestowali bo było to ze strony Zarządu Województwa PO i PiS świństwo uczynione Jeleniej Górze! Ten odcinek obwodnicy południowej jest częścią większej całości na którą składa się też odcinek omijający Maciejową od strony południowej. W dalszej części przyszłej obwodnicy ma być droga w stronę Cieplic i łącznik z ul. Spółdzielczą (ponad Wolności i nad d. Wiskozą). Mozna było zobaczyć wizualizacje na łamach gazet i tejże Jelonki na której debatujemy! Te wszystkie kierunki prowadzenia dróg jak i kolejność realizacji wynika ze Studium Komuniakcyjnego przyjętego przez radnych Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Dlatego mówienie, że nie ma czego co jest! to jest trochę niezrozumiałe!!! Jeżeli nie będzie obwodnicy południowej to naprawdę szlag trafi budynki mieszkalne stanowiące własność obecnie wspólnot, więc rządanie przez radnego Wiklika aby miasto opracowało działania pozwalające finansować czyjąś prywatną własność świadczy o dosyć niefrasobliwym traktowaniu prawa. Ci sami właściciele tychże domów przy WOjska Polskiego nie chcą aby ich domy wpisać do rejestru zabytków, bo nakładałoby to wtedy na nich dodatkowe obowiązki co do pieczy nad budynkami i wynikające z kontroli Konserwatora Zabytków- a tylko wtedy gdyby to był rejestrowy zabytek to możnaby z pieniędzy publicznych dofinansowywać!!! A teraz do pana Gajewskiego! Drogi Józieńku! Gdybyś uważnie słuchał w czasie sesji Rady Miejskiej wtedy jak byłeś radnym to co mówią specjaliści od komunikacji (nie ci od pana Wandzla) i poznał (usłyszał) jakie są kierunki ruchu pojazdów to bys się przekonał, że kierunek na Jakuszyce powoli zamiera, zwłaszcza od momentu (to miałeś prawo nie słyszeć) oddania autostrady na Jędrzychowice!. Tak wynika z badań przepływu samochodów! Dlatego gorąco proszę drogich radnych aby odstawili swoje (czasami uzasadnione) animozje i naprawili ten błąd który popełnił Zarząd Województwa 5 lat temu, oraz nasza Rada kilka dni temu! Wy jako radni zatwierdzacie budżety miasta, plany zagospodarowania miasta, wszelkie kierunki rozwoju i to wszystko co teraz podnosicie to wprowadzajcie w życie ale poprzez debatę i głosowanie na sesjach Rady Miejskiej, ale na Boga nie blokujcie czegoś co naprawdę jest potrzebne!!! Kazimierz Piotrowski
~Grendal 23-10-2009 19:16
To zadam jedno pytanie obrońcom tej absurdalnej inwestycji: CO NA BUDOWIE TEJ OBWODNICY ZYSKA JELENIA GÓRA??? Nie ma pieniędzy z województwa na inwestycje wewnątrz miasta, są za to na te, które miasto ominą. Jelenia Góra musi tylko do nich dołożyć. ;D To się nazywa pokrętna logika. Postawcie się mieszkańcy JG w roli gospodarza umownego hotelu o nazwie Jelenia Góra albo właściciela sklepu o nazwie Jelenia Góra. Chcecie dokładać do drogi, która Wasz "hotel", czy "sklep" ominie czy może powinniście zabiegać o wybudowanie dobrych dojazdów właśnie do Was. Jesteście robieni w Wała aż miło. Wychodzi Pokój i mówi: mam tu dla Was 40 baniek jak do nich dołożycie 100 to wybudujemy piękną drogę do...Western City. Buahaha, niezła ściema. Ciemny lud to kupi!
~ 23-10-2009 19:45
Szanowny Panie Redaktorze. Obserwując całą dyskusję dotyczącą obwodnicy odnoszę wrażenie, że nie wszyscy wiedzą o co toczy się ten cały spór. Dlatego też proszę o zamieszczenie mapy Jeleniej Góry z zaznaczeniem tego spornego odcinka drogi, ażeby każdy mógł się zorientować, czy za takie pieniądze i w obecnej sytuacji ta inwestycja jest opłacalna dla miasta i czy naprawdę rozwiąże nasze problemy komunikacyjne??? Radny Jerzy Pleskot
~Staszek Szozda 23-10-2009 19:49
Panie Wiklik kiedyś poruszał się pan na rowerze.Wie pan co się dzieje w centrum w godzinach szczytu.Trzeba wyprowadzić z miasta cały ten smród samochodowy,który między innymi zostawiają ci pańscy turyści zamiast pieniędzy.Skończyć trzeba tę grę polityczną i pomyśleć o ekologii.Później będziecie chrzanić przed wyborami co innego jak czerwona księżna Malczuk.
~Nikt 23-10-2009 19:54
Do postu/komentarza z godziny 17. Od kiedy pierwszy etap obwodnicy południowej wpłynie na to skrzyżowanie? Tak jak powiedział Pan Gajewski jest to krótki (niecałe 3 kilometry) łącznik z węzłem z jednej strony i skrzyżowanie z drugiej (prawdopodobnie zostanie przebudowane na węzeł i droga będzie miała standard s) (przepraszam za użycie aż trzy razy ,,z"). Wszystkie korki w centrum i starym mieście są wywołane ruchem wewnątrzmiejskim, a to na wiadukcie nad torami można ominąć o czym ludzie nie wiedzą. Korki są o wyznaczonych godzinach np. przed ósmą rano co wyraźnie sugeruje, iż miasto ma za mało połączeń z zabobrzem i powstają korki na drogach do mostów. Obwodnica południowa byłaby potrzebna tylko na czas początków i zakończeń sezonów. Potrzebną inwestycją jest udrożnienie przejazdów przez Bóbr czym jest między innymi skrzyżowanie Grunwaldzkiej z Aleją przez budowę ronda czy zrobienie węzła z rondem poprzez przedłużenie estakady na torami (wersja ekstremalna). Przepraszam za chaotyczne pisanie. Jestem tylko szarym gimnazjalistą.
~co prawda 23-10-2009 20:02
to prawda jakby popatrzec to rzeczywiscie ponad 80% aut jadacych od strony Wrocławia tak czy inaczej przejezdza przez całą Al J.P II ponieważ głównie kierują się na przejście do Jakuszyc lub Zgorzelca ew. Jędrzychowic... "obwodnica" ta mialaby pomóc dotrzeć na Oś czarne, Karpacza i wiosek przyległych... ale czy oprócz weekendu podczas sezonu miałoby to sens?
~wróżydło 23-10-2009 20:16
Obwodnica południowa ciąg dalszy. Szanowny Panie pośle Marcinie Zawiło i Panie Jerzy Pokoju w imieniu własnym składam projekt na Wasze ręce o zmniejszeniu ilości Radnych "Etatowych" i vice prezydentów. Obecnie jest prawdopodobnie "kryzys" . Zdrowy rozsądek nakazuje po jednym kandydacie z wiodących partii. Skoro wiodących partii w Polsce jest 5 to pięciu radnych w zupełności wystarczy Jeleniej Górze. Jest cała zgraja urzędników w magistracie którzy przygotowują pisma a do podpisywania 100 czy 200 karteczek dziennie wystarczy dwóch przezydencików na zmianę. Taka jest obecna rzeczywistość . Panowie proszę wykorzystać mój pomysł jako priorytet wniosku do sejmu. Możecie wykorzystać go również w swoich kampaniach wyborczych. Kasa miasta pozostanie bez długów. Przykład na długach Amerykę budowano i co jest teraz w stanach? Wróćcie panowie do polskiej starej księgowości a KEREATYWNĄ księgowość zawleczona z Ameryki do Polski i miasta Jeleniej Góry odłóżcie do Lamusa. Tak radzi wam prymitywny polski chłop co już pospłacał swoje długi "balcerowicza" i więcej kredytów nawet w sklepie nie zaciąga. Inwestycje robi ze swoich oszczędności i wspomaga Polskę kupując obligacje Skarbu Państwa po to abyście Wy lekką rączką mogli roztrwonić dochód /pożyczka Narodu to Obligacje /.Obwodnica nie zając nie ucieknie i jeść nie woła. Pozdrawiam szanownych demiurgów.
~ 23-10-2009 21:07
dobra, to nie róbmy nic, niech będzie jak będzie a auta dalej parkują pod magistratem...
~LRR 23-10-2009 21:30
A ja mam pytanie do dyskutujacych tu, w tym Panow Wiklika, Piotrowskiego i innych. Czemu Miasto Jelenia Gora ma finansowac i to za takie koszty, inwestycje z ktorej, nie oszukujmy sie, skorzysta glownie Powiat? No i drugie pytanie, czy ktorys z Panow wzialby kredyt na taki odsetek?
~Apollon 23-10-2009 22:01
Pan Wiklik jest z opcji Komuny. Nawiązali już koleżeństwo z komunistami z Chin i teraz trzeba jechać do nich z rewizytą. Zbieraja więc kasę na daleką wycieczkę, a te wsystkie dyskusje to mydlenie oczu.
ebee 23-10-2009 23:37
W cywilizowanym świecie, ten co chce się rozwijać - buduje drogi i szlaki kolejowe. Wiedział to już Hitler. Jelenia Góra przed wojną i zaraz po wojnie była perełką. Do czasu kiedy tym miastem nie zaczeli rządzić ........nieudacznicy. Dziś tam, gdzie myśli się o rozwoju- buduje się drogi. Wystarczy pojechać do Wrocławia. Za5 - 6 lat nikt nie będzie tam pamiętał co to jest korek. Tam się inwestuje na każdym kroku, bo inwestycje, to lepsze życie........... Inaczej jest w Jeleniej Górze. Nasze władze i grupka mieszkańców dróg nie potrzebują. Nie potrzebują też akwaparku, nowych miejsc pracy. Ja natomiast chciałbym mieć tu dobre drogi , dobrą pracę i nie słyszeć o ciągłym opluwaniu się nawzajem z którego nic nie wynika. Dziś skończyłem 50 lat. Cudu w Jeleniej Górze się nie doczekałem i niestety już nie doczekam. Pozdrawiam: EBEE
~Gość 24-10-2009 1:06
I znowu waśnie i przkomarzania , a bajzel pozostaje . Czy w naszym kraju nie może być coś robine dla ludzi nie dla polityki
~pozoranci ? 24-10-2009 1:22
Czy pan "Radny Jerzy Pleskot" wiedział wcześniej o tej inwestycji, czy dopiero teraz się obudził? Czy do tego momentu było mu to obojętne, a teraz zaczął nagle tu okazywać swoje "zaangażowanie"w przedmiotowy temat? Gdzie był dotąd i dlaczego wogóle dopuścił do prac nad projektem tej obwodnicy i wydatkowania na to znacznych kwot NASZYCH pieniędzy? Dlaczego w swym poście znów "zapomniał" choćby słowa dodać o swym "zaangażowaniu" przed głosowaniem? Co w tej materii poczynił? A może , a właściwie prawie na pewno, jest mu to wszystko obojętne, tylko że wybory co raz bliżej i w ten populistyczny sposób chce zademonstrować swe rzekome zaangażowanie?
~wróżydło do gimnazjalisty 24-10-2009 7:07
I tu się z Tobą zgadzam w 100%. Do centrum wyjeżdżam w godzinach 12- 14 i mam badzo dobry przejazd przez miasto od cmentarza nowego do Jeżowa Sudeckiego. Jeśli wyjeżdżam wcześniej korzystam z ulicy Sobieskiego jako skrótu do Jana Pawła II, omijam korek na ulicy Mostowej gdzie za Lidllem światła pozwalają przejechać 5-7 samochodom./w innych miastach przez takie skrzyżowanie przejedża minimum 12 samochodów/ Będąc na powyższym skrzyżowaniu od strony PKS skręcam w lewo ale mam najwyżej 2,3 samochody przed sobą lub żadnego i bezstresowo skręcam w lewo ,kierunek Jeżów.Z Jeżowa do Zus na Jana Pawła II czekam właśnie na skrzyżowaniu koło Tesco z Grunwaldzką. TO JEST CAŁA BOLĄCZKA MIASTA. TEN PROBLEM DO ROZWIĄZANIA NAJWAŻNIEJSZY. JEDEN POLICJANT CZASAMI NATYM SKRZYŻOWANIU NIE WYSTARCZY. MŁODY LEPIEJ WIDZISZ NIŻ RAMOLE ,KTÓRYM WYDAJE SIĘ,ŻE SA NIEOMYLNI. p.s. Ulica Drzymały i Garbaty mostek, /zbudować duży most zamiast/ dalej ul. Ogińskiego to jest nowa inwestycja dla udrożnienia przejazdu na Zabobrze Panowie Radni. Zapytajcie mieszkańców co o tym myślą. Duże inwestycje są piękne ale czy dzisiaj przy takiej rozpierduszce na każdym kroku potrzebne? Turyści którzy zaplanowali sobie wypoczynek w Karpaczu na pewno nie pojadą do Szlarskiej Poręby i odwrotnie. Policzcie ile samochodów w ciągu doby jedzie do Szlarskiej a ile do Karpacza na dzień dzisiejszy. Pan dyrektor od drogówki niech wyśle swoich pracowników na wiadukt od ulicy Wrocławskiej koło Castroramy i na krzyżówkę Karpacz, Miłków ,Ścięgny. Idzie zima jest okazja do sprecyzowania przedsięwzięcia. Sama statystyka z lat ubiegłych nie wystarczy.W statystykach czytamy o zmniejszonej sprzedaży paliw czyli Polacy oszczędzają na paliwie i będą jeździć tylko tyle na ile ich będzie stać a stać ich na coraz to mniej , 1276 zł brutto. Liczonko i jeszcze raz liczonko wydatków miasta potrzebne.
~ 24-10-2009 7:36
ebee dobrze to ująłeś.
~Do pana Piotrowskiego 24-10-2009 7:53
Panie Piotrowski! Niech pan powie mieszkańcom Szklarskiej poręby, że ruch w kierunku Jakuszyc zamiera. Śmiechem zabiją pana i pana specjalistów. Widać, że z Korzeniem za dużo pan się spotykasz. Cóż, z jednej gliny, wróć Unii , jesteście ulepieni. Otóż chciałem pana poinformować, że o ile ruch samochodów ciężarowych od kilku lat jest na podobnym poziomie, tak ruch samochodów osobowych z roku na rok rośnie i to dramatycznie, o czym mówią też badania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Taka ciekawostka, że od kiedy jesteśmy w Schengen, ruch ten wzrósł o jakieś 30%. Po drugie panie Piotrowski, Jędrzychowice w żaden sposób nie mogły odciążyć Jakuszyc. Przez Jędrzychowice odbywa sie ruch w kierunku Zachodnich Niemiec, a przez Jakuszyce w kierunku północzno-zachodnich Czech. I S3 do Lubawki niczego nie zmieni. Przez Jakuszyce prowadzi najkrótszy korytarz drogowy. A to zoancza, że firmy transportowe nadal będą jeździć przez Jakuszyce, bo będzie o około 100 km krócej niż przez Lubawkę, a to oznacza, potężne oszczędności idące w skali roku w setki tysięcy złotych. Nikt z tych pieniędzy nie zrezygnuje. Korzeń i spółka, który projektowali S3 do Lubawki o tym ważnym fakcie zapomnieli. Oni po prostu sobie narysowali po mapie drogę, bez konsultacji z poważnymi firmami transportowymi. Ale czego można się spodziewać po "planiście", który publicznie uznał, że w Polskich Karkonoszach nie ma miejsca na wyciągi narciarskie. Najlepiej nas zaorać. Polecam panu, panie Piotrowski, aby zanim się zabierze pan za dyskusję i zacznie wypoowadać na tematy drogowe, zwłaszcza związane z droga krajową nr 3 i ruchem w kierunku Jakuszyc, to niech pan zacznie czytać, między innymi traktat Europejski, w którym polski rząd zgodził się na to, że przejście w Jakuszycach przeznaczone jest pod ruch NAJCIĘŻSZYCH samochodów ciężarowych! A to oznacza, że te samochody przejeżdżają codziennie przez Jelenią Górę. Proszę niech pan poczyta torchę o "korytarzch drogowych" i błagam, niech to nie będzie litaruta dostarczona przez "planistę z bożej łaski" Z pozostałymi pana uwagami się zgadzam. Obwodnica południowa jest potrzebna, ale od razu powinna obejmować cały odcinek aż do Szosy Czeskiej, bo wybudowanie tego fragmentu NICZEGO W MIEŚCIE NIE POPRAWI. Ruch w kierunku Karpacza i Kowar nie jest tak wielki jak w kierunku Jakuszyc i Zgorzelca. Mówią o tym badania.
~walczak 24-10-2009 8:27
Czuję, że właściciele "cepeenów" z miasta panikują i lobbują. Przy takiej obwodnicy, sporo kierowców ich ominie...
kazimierzp 24-10-2009 9:41
@7:53! Ja podawałem to co wynika z badań ruchu pojazdów przez Jelenia Górę! Obwodnica południowa (wraz z przebiciem do trasy czeskiej - czyli ul. Sopółdzielczej) była okreslana jako wazniejsza od obwodnicy północnej która poprzez obudowanie Zabobrzem nei jest już obwodnicą ale ulica średnicową! Niestety kiedy rozważano którą najpierw z obwodnic budowac to na przeszkodzie stała się jednostka wojskowa na której zgoromadzone były "gołabki pokoju" skierowane na zachód! Obwodnica północna też miała być po granicy Jeleniej Góry przy Jeżowie w kierunku na Wrzeszczyn i na Zgorzelec, ale na przeszkodzie stanął poligon na części którego mamy dzisiaj fragment Zabobrza III. Dlatego teraz jedyna szansą na właściwy ruch w kierunku Szklardskiej i Karpacza jest obwodnica południowa z przebiciem na Spółdzielczą! Ale od czegoś trzeba zacząć więc odcinek od Grabarowa do Sudeckiej jest bardzo ważny i jest chyba najtrudniejszym w realizacji!!!
~j@ck 24-10-2009 10:01
Ta obwodnica ma sens jako całość czyli od grabarowa do trasy czeskiej i powinna być budowana jako całość od razu a nie etapami...
~Mieszkanka Czarnego 24-10-2009 10:34
Jak siedzisz Pan Panie piotrowski w Sobieszowie to zajmij się Pan swoją dzielnicą. Już dosć krwi napsułeś mi Pan na tych stronach. Budując obwodnicę południową należałoby uwzględnić prawa mieszkańców Czarnego I i Czarnego II. Inteligencka elita zamieszkująca obecnie Czarne II już teraz odczuwa "rozkosz" ostatnich planistów rozwoju miasta Jeleniej Góry tylko nie mam czasu na czytanie takich "wymądrzałek i mrzonek" dla motłochu przed wyborami.
~Zdzich 24-10-2009 11:08
Ale co dam nam sama obwodnica, skoro największe korki są w godzinach porannych, czyli jak ludzi jaką do pracy i popołudniowych, czyli jak wracają z pracy. Np. o 10 czy 12 raczej nie ma problemów z przejechaniem miasta. Może tak poszerzyć Wojska Polskiego, ażeby powstały tam dwa pasy ruchu w każdą stronę? Z pewnością np. ok. godziny 8 korek nie zaczynałby jeszcze przed przystankiem "Kochanowskiego". Podobnie jest na Podwalu, Mostowej. W całym tym mieście drogi są jednopasmowe. Z pewnością gdyby było więcej takich ulic jak Wolności to inaczej by to wyglądało. Albo kolejny idiotyzm - Garbaty Mostek. Gdyby zrobić tam normalny most i zrobić normalną, dostosowaną do ruchu ulicę to korki troszkę by się zmniejszyły. Obwodnica ok, ale nie sądzę, żeby było to jakieś nagłe, wielkie zbawienie miasta, bo przecież korki są tylko od pn do pt ok. 7-9 i 14-16
~DO MIESZKANKI CZARNEGO 24-10-2009 13:18
Chyba zapomniałaś użyć cudzysłowu pisząc o inteligencji zamieszkującej Czarne. Niech zgadnę kiedy się budowało czarne. Czy czasami nie były to złote lata,gierka i lata 80-te? A kto miał w tedy kasę? Czyż nie partyjni działacze i tzw. prywaciarze? Inteligencja w tym czasie, droga pani, walczyła o Polskę.
~kto tu rządzi? 24-10-2009 14:49
Ponieważ obwodnica jest dodatkowym atutem do rozwoju Karpacza /Western City , Gołębiowski itp./, Myslakowic , Kowar i przyległych miejscowości / osad/ to uważam ,że te miejscowośći powinny sfinansować splatę odsetek / okolo 38 mln. ?/. Jelenia Góra niech dąży do zniwelowania korków w godz.7-9 i 14-16 wewnąrz miasta / pomysły przedstawili internauci/ .
kazimierzp 24-10-2009 15:11
Szanowna mieszkanko osiedla Czarne! Nie mieszkam w Sobieszowie, choć to dawne miasteczko bardzo lubię! Mieszkam w ścisłym centrum Jeleniej Góry tuz przy ulicy po której przebiega ruch tranzytowy, a okna mej sypialni sa w odległości czterech metrów od przejeżdżających tirów i potężnych wywrotek wiozących materiały budowlane! Mój budynek musiał być juz ankrowany bo sciany konstrukcyjne odeszły od pionu na ponad 10 cm! Do Zdzicha! Oczywiście, że ta obwodnica nie zlikwiduje korków w godzinach szczytu, ona je lekko złagodzi, ale co najważniejsze nie będą (jeżeli powstanie) rozjeżdżane nasze ulice które nie są przystosowane do ruchu samochodów o takim nacisku na oś! Jeszcze raz do pan z Czarnego! Przykro mi że ma pani "zepsutą krew", aby tego stanu chorobowego nie pogłębiać proponuje nie czytac moich postów! Bardzo łatwo poznac które to moje bo jestem jednym z nielicznych którzy się podpisują! Z poważaniem Kazimierz Piotrowski PS: Obwodnica Południowa w swym dalszym przebiegu nie przechodzi przez dawną wieś Czarne, ale omijać ma szerokim łukiem!
~ 24-10-2009 17:49
Kaziucha !!! Daj sobie spokój z tymi polemikami ! Masz niewątpliwie swoje racje i ja to rozumiem ! Pewnie i wielu innych także.. Ale przecież nie zaprzeczysz, że ta UPRAGNIONA przez PO "OBWODNICA" , JEST TAKĄ SAMĄ ŚREDNICÓWKĄ , jak Jana Pawła , na której ŚWIATEŁ JAK MRÓWKÓW !!! Gdyby ONA zaczynała się /OD SKRZYŻOWANIA KACZORÓW - JANOWICE/, omijając MACIEJOWĄ , to można by powiedzieć, że w Jakimś sensie jest to OBWODNICA !!!!! Ale jej zasadnicza część będzie w przebiegać przez tereny MIASTA !!! Do tego przez najlepsze tereny INWESTYCYJNE !!! Przecież nie tak buduje sie OBWODNICE MIEJSKIE !!! Podałem przykład Zielonej Góry, ale tak jest w całym cywilizowanym Świecie ! I co najważniejsze - miasta wokół których / podkreślam - wokół których /buduje się takie cuda architektury drogowej, w minimalnym stopniu partycypują w kosztach. Oddają co najwyżej grunty, o ile zachodzi taka potrzeba !!! A nam KOWALSKIM tego miasta /które ma znaczne potrzeby komunalne/, proponuje sie wyłożyć /na dzień dobry/, 75 mln. i zapłacic 40 baniek odsetek , tylko dlatego, ażeby możni tego Świata mogli wygodnie dojechać do KARPACZA et. cet. et. cet. ??!!! Już to samo, dyskredytuje ten projekt pod względem EKONOMICZNYM !!! Jeden kilometr tej dziwnej "Obwodnicy" , wychodzi drożej niż kilometr autostrady A4 !!! Sam widzisz, czym kończą się takie szalone pomysły, jak budowanie "PSEUDO OBWODNIC " !!! Dziś nie wiemy jak zjeść tą ŻABĘ , w postaci skrzyżowania Jana Pawła / Grunwaldzka !!! A przecież sam podałeś, że istnieją rozsądne rozwiązania !! Nigdy nie jest za Póżno, ażeby do nich wrócić !!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ...
~ 24-10-2009 22:29
sami wydajecie durnowate pozwolenia na budowe marketow wokol jana pawla a potem narzekaccie
~Mieszkanka Czarnego wytłomaczenie 25-10-2009 2:50
Inteligencja Czarnego zaczęła zamieszkiwać w latach 90 XX wieku n.p. zastępca prezydenta miasta Pan Jerzy Łużniak, kasztelan zamku Czarne, satyryk Ziobro nie wliczając wielebnego, no chyba że dyrektorzy fabryk i szkół, notariusze, adwokaci, pracownicy sądów,wojskowi, lekarze, informatycy, rzeźbiarz- poeta, nauczyciele, inżynierowie i magistrowie to nie inteligencja ?p.s. za czasów Gierka budowali swoje domki pracownicy "Polfy" a "inteligencja władzy" sprzedała wszystko co zbudowało dwa pokolenia Polaków i narobiła 650 miliardów długów kreatywnych. Gierek zostawił 73 miliarda dolarów długu z czego Balcerowicz uzyskał 50%umorzenia w zamian za gospodarkę wolnorynkową. Tylko po to abyśmy zjedli amerykańskie śmierdzące kurczaki, ryby i inne sztuczne żarcie nie wliczając w to całego śmietniska Europy. Do Pana Piotrowskiego jest pan już w takim wieku " poetyckim" ,że powinien Pan sobie przypominać co złego Pan zrobił niektórym mieszkańcom, walnąłby się w pierś i powiedział mea maxima culpa .Przypomnij Pan sobie kto przez pańskie rządy wylewał łzy. Nie wystarczy robić foto po kościołach i rozpisywać się na forum jelonki. Zaraziłeś się pan trucizną władzy a z tego nie ma wyleczenia gdy zdrowego rozsądku brakuje. Co do tego Sobieszowa to zbyt często stawiasz Pan samochód byle jak nie zważając na innych użytkowników wspólnoty mieszkaniowej Pańskiego brata ,myślałam iż Pan tam zamieszkujesz .
~gosc niedzielny 25-10-2009 5:52
tak czytam te wypociny radnych i ręce mi opadają. Wspieranie obwodnica w takim kształcie nie ma najmniejszego sensu. Tranzyt do Karpacza? duży ruch z tym związany? to jakieś mity, którymi tutaj nas się karmi. Wystarczy tylko przyjrzeć się, poprzez ulokowanie liczników pojazdów w Radomierzu i w lokacjach na wyjeździe do Karpacza Szklarskiej i Zgorzelca. Po badaniach będzie widać jak na stole, że obwodnica południowa nie ma żadnego sensu dla ruchu kołowego, ani ma sensu ekonomicznego. Centrum miasta zatłoczone jest głownie przez pojazdy które przemieszczają się z Zabobrza do centrum i dalej do Cieplic i to tak jak zauważa wielu komentujących tłok ten generowany jest tylko w szczycie porannym i popołudniowym. Priorytetem natomiast jest - i to wiedzą wszyscy jeleniogórzanie przebudowa skrzyżowania JP2 z Grunwaldzką, tu jak wiemy wszyscy przechodzi większość tranzytu przejeżdżającego przez nasze miasteczko. Ratunkiem natomiast dla zatłoczonego miasta byłaby reorganizacja ruchu w centrum miasta poprzez sieć połączonych ulic jednokierunkowych! Projekt taki wymaga jednego mądrego inżyniera ruchu oraz góra dwóch setek tys zł na znaki drogowe i farbę. Miasto odkorkuje się, a i przejazd przez nie stał by się płynnym, zwiększyłaby sie również ilość miejsc do parkowania w ścisłym centrum. Pomysł odbudowania "garbatego mostku" to kolejny świetny pomysł, wiedzą to Ci, którzy pamiętają swobodny przejazd samochodem przez ten most... Z Podwala poprzez Osiedle Robotnicze przelot do Ogińskiego to byłby idealny sposób na ominięcie korków na Mostowej lub na "wiadukcie"...
~ 25-10-2009 7:06
Józef Gajeski też ma swoje racje. Choć za nim nie przepadam.
~aaa 25-10-2009 10:03
Ludzie. Szkoda waszego czasu na rozpisywanie się a...lizy. I tak nic "nasza" władza nie wybuduje. Jak juz im się udało wybudować to w Cieplicach kawałek drogi do nikąd. Proszę mi podać przykład choć jednej inwestycji - coś nowego a nie przebudowa lub naprawa - zrealizowanej przez miasto- nic. Jedynie prywatne markety i stacje benzynowe do których miasto jeszcze drogi musi dorabiać. Idźcie ludzie lepiej na spacer - choć nie ma gdzie- i pomyślcie kogo wybrać w następnych wyborach chociaż rejonizacja obwodów wyborczych powoduje że i tak miernoty tylko przejdą!!!!
~K_asia 25-10-2009 14:47
Niech pan, panie Wiklik nie mędrkuje za bardzo, ale robi to, czego chce ZDECYDOWANA większość obywateli. A ludzie chcą tej drogi - niech pan porozmawia ze znajomymi.
~ 25-10-2009 18:30
Parlament Unii Europejskiej przygotowuje dokument, który ma wprowadzić zakaz ruchu pojazdów, napędzanych paliwami ropopochodnymi. W trosce o zdrowie i życie społeczności unijnej zakaz ma - w pierwszej kolejności - dotyczyć aglomeracji miejskich, liczących poniżej 100 tys.mieszkańców oraz miast, w których przynajmniej 25% budynków i budowli stanowią obiekty wybudowane przed 1939 rokiem. Istnieje prawdopodobieństwo, że unijne decyzje będą obowiązywać od 2015 roku. Obecnym i przyszłym samorządowcom polecam uwadze, będący w opracowaniu UE, dokument. Proponuję, ażeby osoby, zamierzające startować w przyszłorocznych wyborach samorządowych znalazły inny nośny temat, którym zainteresują mieszkańców J.G. Oczywiście do momentu gdy nabiorą pewności, że takiej dyrektywy UE nie wyda. Radnych z lewa, prawa, środka i półśrodka, a w szczegółności businessmana "obrotowego" z bródką cieplutko pozdrawiam. Wszystkim życzę medialnych sukcesów.
~Grendal 25-10-2009 20:16
To interesujące, co Pani pisze. Jak dotarła Pani do tej ZDECYDOWANEJ większości żeby poznać jej zdanie? Czyżby jakieś referendum? Być może Pani znajomi, wśród których przeprowadziła Pani to "miarodajne" badanie opinii publicznej nie mają świadomości jak ta inwestycja przekłada się na budżet miasta. Żaden rozsądnie myślący i niezależny Radny nie poprze zaciągnięcia kredytu, bo ma świadomość, że byłoby to działanie na szkodę miasta i mieszkańców.
dolnoślązak 26-10-2009 12:06
Kochani radni - bezradni oraz urzędnicy magistratu. Zechciejcie - od czasu do czasu - rzucić okiem na przepisy UE, nie tylko te aktualne, ale także na te, które mogą obowiazywać w przyszłości. Szykuje się istotna zmiana dla miast liczących poniżej 100 tys.mieszkańców, w których 25% obiektów to zabytki. Zatem jeżeli zamierzecie z J.G. uczynić coś na wzór metropolii USA to niektórzy z Was idą w dobrym kierunku. Serdecznie pozdrawiam - do zobaczenia na wyborach.
~==== 26-10-2009 12:41
no to cieszymy sie ze panie i panowie radni nakreslili sobie wreszcie jakieś kierunki do dalszej pracy i jakiegoś rozwoju tego miasta:)
~witek 31-10-2009 20:48
Ciekawe czy przy okazji wyremontują ul Krakowską

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group