• Wtorek, 15 października 2019
  • Godz. 8:25
  • Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
  • Czytających: 3675
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Z obawy o stopnie rezygnują z religii

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Sobota, 3 listopada 2007, 7:03
Aktualizacja: 11:50
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Ocena na świadectwie z katechezy odstrasza uczniów. Na niekorzyść dla nich zwiększyły się wymagania z tego przedmiotu. Nie brakuje takich, którzy przychodzą tylko i wyłącznie dla piątek i szóstek.

Zamiast pomóc – zaszkodził – tak o byłym ministrze edukacji Romanie Giertychu piszą gazety w odniesieniu do jego decyzji o wprowadzeniu obowiązkowej oceny z religii umieszczanej na świadectwie szkolnym.

Aby była ona jak najlepsza uczniowie muszą sprostać nowym obowiązkom, nierzadko mającym niewiele wspólnego ze szczerą wiarą: zaliczenie nieszporów majowych, Drogi Krzyżowej, poświadczony sakrament pojednania w pierwszy piątek miesiąca. Mile widziane jest członkostwo w ruchach oazowych lub scholach. Murowane piątki mają ministranci. Uczeń, który niekoniecznie jest gorliwym katolikiem, a chciałby wiedzą z teologii podreperować średnią, nie zawsze ma najlepsze oceny.

Wprowadzenie ocen z religii nie podoba się nawet niektóryn katechetom, którzy teraz „muszą” przykręcić śrubę i – zobowiązani przez oświatową biurokrację – traktować przedmiot sztywno, bez dopuszczalnego i lubianego przez uczniów luzu.

– Ożywa dylemat, co tu oceniać. Bo jeżeli uczeń nieszczerze, tylko z chęci na szóstkę chodzi do kościoła i „odkreśla” kolejne wymagane do zaliczenia punkty, to coś tu jest nie tak. Religia to nie tylko uczynki na pokaz, lecz także spora porcja nie zawsze łatwej wiedzy – nie kryje wątpliwości jeden z księży.

Uczniowie, którzy z religii rezygnują, mają wolne godziny, bo w wielu szkołach nie ma alternatywnej etyki ze względu na brak wykwalifikowanych nauczycieli.

Pedagodzy i uczniowie są jednak optymistami i wiążą duże nadzieje ze zmianą linii rządów. – Na pewno wkrótce zmienią się rozporządzenia i religia będzie oceniana tak, jak przedtem – mówią

O sprawie obszernie informuje Dziennik Zachodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~exxon 3-11-2007 7:29
czarny katolicki terror
~ 3-11-2007 8:33
Wogóle religia w szkołach to debilizm
~ghost007 3-11-2007 8:36
No to Roman niezłego syfu narobił, dobrze, że ja już skończyłem szkołę ;)
~yaro 3-11-2007 9:20
Miało byc lepiej wyszło jak zawsze...
~rel 3-11-2007 10:05
lol, czego się boicie, i takw szyscy mieli 5 i 6 z religii :)
~uczen 3-11-2007 10:06
ta cala religia to porazka
~Rudebwoy 3-11-2007 10:45
Państwo wyznaniowe!!!! Dlaczego przystało mi żyć w takim kraju??:(
~SAW 3-11-2007 11:13
5 lub 6 dla ministrantów Ministranci góra i ja bede miał 5 lub 6 bo jestem ministrantem hura :P:P:P:P:P:P:P
~bobi 3-11-2007 11:46
ale w czym problem. NIe chce się to się nie chodzi na religię i już. Bez łaski:-)
~Teraz Polska 3-11-2007 12:13
.........I o to wlasnie chodzi . Dajcie dzieciom decydowac . Narzucanie czegokolwiek to prawie jak faszyzm. Juz niedlugo bedziecie miec inne idealy a katolicyzm poadnie jak komunizm , pozostana takie dinozaury jak rydzyki czy inne mohery . Dzieci wiedza lepiej ,nie chodzcie na religie , z tego chleba nie ma .
~Rozczarowany 3-11-2007 18:57
Jeśli deklarujesz ,że jesteś wierzący to i chodzisz na lekcje religii .A jeśli nie -nikt nikogo nie zmusza ,aby chodził na lekcję.A ponadto i tak każdy najczęściej ma 5 lub 6 jeśli tylko regularnie chodzi na religię.Dziwi mnie jak ludzie wierzący tak się buntują!!! .Z tego wynika ,że chrzest,komunia ,ślub to dla wielu tylko moda lub sposób na pokazanie się.Prawdziwy katolik nie będzie się buntować,owszem piszecie że to powinna być decyzja dzieci,okej w prawdziwej katolickiej rodzinie dziecko wie jak powinno się zachować.A dla ludzi nie wierzących powinna być wprowadzona w szkole etyka i też oceniana ,było to by sprawiedliwe.
~racjonalista 3-11-2007 19:33
Zachowajcie racjonalizm i myślcie. Nie dajcie się owładnąć nienawiśc do inaczej myślących (włączając mniejszości narodowe, religijne lub seksualne). Miejcie dystans do religii i wszelkiej ideologii. A najlepiej porzućcie wszelką religijność wywołującą uprzedzenia wobec innych. Będziecie serdeczniejsi dla ludzi i po prostu szczęśliwi. Poczytajcie również teksty na serwerze www.racjonalista.pl. PS. Pozdrawiam skrajnie skatolizowanego Pana Ryszarda Rawskiego, o którym można by wiele żenujących informacji napisać. Ale że ja nie jestem już katolikiem, przeto zamilczę na jego temat.
~id 3-11-2007 19:40
Dzieci. Co wy tu wypisujecie za bzdury. Faszyzm, komunizm,państwo wyznaniowe,,katolicki terror, debilizm. jak z książeczki instruktażowej oficera politycznego w latach 50-tych.
~M&M 3-11-2007 22:33
Wszelkie religie wykopują międzyludzkie rowy i stawiają bariery. Człowiek chcący być w pełni wolnym musi myśleć logicznie i być otwartym na różne idee, nowości i myślących inaczej. Każda religia w różnym stopniu, mniej lub bardziej podstępnie zaczadza umysł. Przykładem Pan prof.Bender,który jako senator senior będzie otwieral posiedzenie Senatu. Temu panu już naprawdę najwyższy czas podziękować.
~ 4-11-2007 9:10
Ja do tego kolegi 2 posty nade mna ... Sluchaj co sie dziwisz takim postom ... "03-11-2007 10:06 | ~uczen | [usuńcie ten wpis] IP: *.adsl.tpnet.pl ta cala religia to porazka " spojrz na IP :] przeciez to dzieci neostrady pisza :)
~Cytat 4-11-2007 10:54
Better to become an atheist. The lack of belief in a God clears the mind, increases the ability to think straight, and puts the burden of responsibility where it belongs — on the individual himself. There is no God in this life to pray to, or to blame when things go wrong. Forget the supposed comfort that religion supplies — people are better off when left to their own resources and awards. Author of this text: Bernard Katz, Published in the 2001 September/October issue of the American Rationalist
~Do CYTAT 4-11-2007 11:35
Jak ty to wynalazles? -wynalazlas? ,.............zapamietajcie sobie wszyscy ..........kazdka wojna na swiecie -od poczatkow istnienia swiata byla wojna religijna . KAZDA-! Jesli chcecie swiat bez wojen wyeliminujcie religie , szczegolnie te wojownicze jak chrzescijanstwo .
PrYk 6-11-2007 8:57
Niezle sie zaczyna... ZWIEKSZONE WYMAGANIA... koszmar !! Powinni ukrucic takie zapedy katechetow bo skonczy sie jak na zachodzie. Ludzie odsuneli sie od kosciola i teraz u nas tez tak moze byc... Ocena powinna byc ocena za wiedze a nie uczeszczanie na msze, uczestnictwo w oazach i innych religijnych "imprezach"
~Artur 6-11-2007 12:21
Gratuluję portalowi a szczególnie temu z redaktorów, który te bzdury napisał cyt"Aby była ona jak najlepsza uczniowie muszą sprostać nowym obowiązkom, nierzadko mającym niewiele wspólnego ze szczerą wiarą: zaliczenie nieszporów majowych, Drogi Krzyżowej, poświadczony sakrament pojednania w pierwszy piątek miesiąca" Są to totalne bzdury nie mające nic wspólnego z istniejącą rzeczywistością i porządkiem prawnym obowiązującym co do nauczania religii w szkole. Niestety, rzetelne dziennikarstwo nie jest dzisiiaj w modzie - a wystarczyło sprawdzić, czy tych obowiązków nie wymyślił jedynie jakiś nawiedzony katecheta, bo w rozporządzeniu ministerialnym nie ma o tym mowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group