Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 4811
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Z obawy o stopnie rezygnują z religii

Sobota, 3 listopada 2007, 7:03
Aktualizacja: 11:50
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Z obawy o stopnie rezygnują z religii
Fot. Archiwum
Ocena na świadectwie z katechezy odstrasza uczniów. Na niekorzyść dla nich zwiększyły się wymagania z tego przedmiotu. Nie brakuje takich, którzy przychodzą tylko i wyłącznie dla piątek i szóstek.

Zamiast pomóc – zaszkodził – tak o byłym ministrze edukacji Romanie Giertychu piszą gazety w odniesieniu do jego decyzji o wprowadzeniu obowiązkowej oceny z religii umieszczanej na świadectwie szkolnym.

Aby była ona jak najlepsza uczniowie muszą sprostać nowym obowiązkom, nierzadko mającym niewiele wspólnego ze szczerą wiarą: zaliczenie nieszporów majowych, Drogi Krzyżowej, poświadczony sakrament pojednania w pierwszy piątek miesiąca. Mile widziane jest członkostwo w ruchach oazowych lub scholach. Murowane piątki mają ministranci. Uczeń, który niekoniecznie jest gorliwym katolikiem, a chciałby wiedzą z teologii podreperować średnią, nie zawsze ma najlepsze oceny.

Wprowadzenie ocen z religii nie podoba się nawet niektóryn katechetom, którzy teraz „muszą” przykręcić śrubę i – zobowiązani przez oświatową biurokrację – traktować przedmiot sztywno, bez dopuszczalnego i lubianego przez uczniów luzu.

– Ożywa dylemat, co tu oceniać. Bo jeżeli uczeń nieszczerze, tylko z chęci na szóstkę chodzi do kościoła i „odkreśla” kolejne wymagane do zaliczenia punkty, to coś tu jest nie tak. Religia to nie tylko uczynki na pokaz, lecz także spora porcja nie zawsze łatwej wiedzy – nie kryje wątpliwości jeden z księży.

Uczniowie, którzy z religii rezygnują, mają wolne godziny, bo w wielu szkołach nie ma alternatywnej etyki ze względu na brak wykwalifikowanych nauczycieli.

Pedagodzy i uczniowie są jednak optymistami i wiążą duże nadzieje ze zmianą linii rządów. – Na pewno wkrótce zmienią się rozporządzenia i religia będzie oceniana tak, jak przedtem – mówią

O sprawie obszernie informuje Dziennik Zachodni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group