Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10192
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z niewiedzy zabytki trafiają do śmietnika

Wtorek, 23 lipca 2013, 7:07
Aktualizacja: Środa, 24 lipca 2013, 7:04
Autor: Angela
Jelenia Góra: Z niewiedzy zabytki trafiają do śmietnika
Fot. Czytelnik Krzysztof
Okienne witraże, stare dokumenty, widokówki, które często z niewiedzy mieszkańcy wyrzucają na śmietnik, mogą stanowić ogromną wartość historyczną i muzealną. Przekonała się o tym jedna ze wspólnot mieszkaniowych, która wymieniała okna w budynku przy ul. Okrzei w Jeleniej Górze.

Wspólnota ta w ramach remontu klatki schodowej zaplanowała wymianę okien. - W jednym z nich zachował się witraż, więc jako inspektor nadzorujący prace remontowe zaproponowałem, aby to okno przekazać do jeleniogórskiego muzeum, gdzie z chęcią przyjęto taki unikatowy eksponat – mówi nasz Czytelnik, pan Zbigniew. – A wielu ludzi niszczy je i wyrzuca na śmietnik - dodaje.

Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze potwierdza, że dla placówki to cenne przedmioty.

- Każdy, kto posiada zabytkowe przedmioty może się z nami kontaktować i oddać je do naszych zbiorów – mówi szefowa Muzeum Karkonoskiego. – Te najcenniejsze odkupujemy – dodaje.
Co to znaczy zabytkowe? To takie, które posiadają wartość historyczną i muzealną, a ją najlepiej ocenić potrafią sami muzealnicy.

- Czasami ludziom wydaje się, że coś zabytkiem nie jest, bo pochodzi np. z czasów powojennych, ale dla nas takie przedmioty też mogą mieć wyjątkową wartość – mówi Gabriela Zawiła. – Przykładem jest wspomniany secesyjny witraż, który wyjmiemy z obecnych ram i włożymy w nowe. Myślimy o zrobieniu wystawy na temat secesji w Jeleniej Górze, gdzie oprócz takich witraży będą np. stare meble i inne przedmioty. Zachęcamy by ci, którzy mają np. dokumenty po pierwszych mieszkańcach Jeleniej Góry nie wyrzucali ich, tylko przynieśli do nas. Zbieramy też np. stare widokówki z okresu tuż powojennego, plakaty, materiały związane z Solidarnością. W przyszłym roku na 100-lecie budynku naszego muzeum chcemy też zrobić wystawę starych zdjęć jeleniogórzan, stąd nasz apel: jeśli macie Państwo stare zdjęcia, portrety znanych jeleniogórzan, przynieście je nam i jeśli nie chcecie ich oddawać, udostępnijcie je na czas wystawy – apeluje Gabriela Zawiła.

Każdy, kto posiada unikatowe, stare przedmioty może skontaktować się z Muzeum Karkonoskim pod numerem telefonu 75 75 234 65 i zapytać, czy Muzeum nie chciałoby ich przyjąć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
782
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group