Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 4517
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Z (nie)prawego łoża

Sobota, 4 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 4 sierpnia 2007, 6:19
Autor: AGA
Jelenia Góra: Z (nie)prawego łoża
Fot. Archiwum
Jeleniogórzanki coraz częściej żyją w związkach nieformalnych, z których rejestrowane są dzieci. Coraz częściej zawierane są też małżeństwa mieszane.

– Zmiana obyczajowości jest coraz bardziej zauważalna, ale świadczy tylko o otwartości mieszkańców – twierdzi Janusz Milewski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jeleniej Górze.

W jeleniogórskim urzędzie panny zawierały już małżeństwa z Włochem, Amerykaninem, Wietnamczykiem, Niemcem, Brytyjczykiem, Francuzem, Rosjaninem, Persem, a nawet z księciem z Nigerii.

– To ostatnie małżeństwo zostało zawarte per procura (przez zastępstwo), tzn. funkcję pana młodego pełniła osoba upoważniona do tego przez sąd – w tym przypadku była to matka panny młodej – wyjaśnia Janusz Milewski. Zaznacza, że należy pamiętać, iż małżeństwa zawierane są nie tylko przez mieszkańców naszego miasta, ale również – okolicznych gmin.

Są też małżeństwa mieszane (gdy jedno z małżonków jest obcokrajowcem) lub też dwojga obcokrajowców. Do tego dochodzą akty zza granicy, np. zawarte w USA czy Kanadzie.
Janusz Milewski pamięta też małżeństwa zawierane przez osoby, które dzieliła duża różnica wieku – kobieta w wieku ok. 28 lat zawierała związek z mężczyzną 68-letnim. W ciągu roku zdarza się też od 3 do 5 ślubów zawieranych pomiędzy tymi samymi osobami po raz drugi.

– Do naszego urzędu trafiają akty zawierane w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Ukrainie, Rosji, Ameryce, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Singapurze, Australii, Egipcie, Maroko, Belgii, Białorusi, RPA, Austrii, Grecji, Mauritiusie, Turcji, Izraelu, Litwie – mówi Milewski.

Urząd rejestruje wiele aktów urodzeń poza związkami formalnymi.
Okazuje się też, że wbrew powszechnej opinii liczba ślubów konkordatowych wcale nie jest wysoka.
– Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte i przejawia rozsądną postawę. Na pewno nie jesteśmy żadnym zaściankiem. Są ludzie, którzy specjalnie przyjeżdżają, aby wziąć ślub w Jeleniej Górze tylko dlatego, że spodobało im się miasto, okolice lub po prostu spotkali się z życzliwym podejściem ze strony urzędników – dodaje Janusz Milewski.

W 2004 roku na 1253 wszystkich aktów urodzeń (w tym wydanych za granicą) 32 procent to akty spoza małżeństw (w tej grupie ogromna większość została uznana przez ojców, 4,5 procent aktów – dzieci nieuznane przez ojców). W 2005 roku na 1188 wszystkich aktów, 38 procent to akty urodzeń pozamałżeńskich (ponad 4 procent nie zostało uznanych przez ojców). W 2006 roku na 1297 wszystkich aktów, 35 procent dotyczyło narodzeń poza związkami formalnymi (aż 6,7 procent nie zostało uznane przez ojców). W roku bieżącym na 684 akty, 36 procent to akty dzieci spoza małżeństw (6,6 nie zostało uznanych).

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
79
Tak
29%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
11%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group