Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6108
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z muzycznymi saniami przez rodzinny świat instrumentów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 10 stycznia 2011, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Agraflka
Fot. Agrafka
W Filharmonii Dolnośląskiej w ramach Niedzielnego Poranka Muzycznego pt. „Muzyczna Świąteczna Sanna” fragmenty znanych utworów klasycznych zaprezentował kwartet smyczkowy Struna K oraz Wiolinka i Basik, czyli aktorzy jeleniogórskich scen teatralnych Honorata Magdeczko–Capote wraz z Jackiem Paruszyńskim, którzy prowadzili całe spotkanie.

– Występ jest już czwartym koncertem w tym roku z cyklu wykładów muzycznych Akademii Młodego Melomana, którego pomysłodawcą jest Filharmonia Dolnośląska. Cały projekt koordynuje Barbara Machalska oraz Katarzyna Kucharska. Z Honoratą Magdeczko-Capote prowadzimy te koncerty. Dzisiejszy koncert ma tytuł „Zimowa sanna”. Także otrzemy się o tematykę świąt, szaleństwa zimowego, a przede wszystkim wyruszymy w muzyczną podróż z dzieciakami po różnych krajach całego świata. Także „jedziemy” do Chin, do krajów arabskich, do Wiednia, do Stanów Zjednoczonych – powiedział Jacek Paruszyński, aktor Teatru Norwida.

Zabawą i śmiechem artyści uczyli również dzieci rodziny instrumentów. Kwartet smyczkowy z Filharmonii Dolnośląskiej zachwycał dzieci fragmentami: „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Zima” z „Czterech pór roku” Antoniego Vivaldiego, czy też suitą z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego.

Zabawy z dziećmi prowadzili Honorata Magdeczko-Capote (Teatr „Maska”) oraz Jacek Paruszyński (Teatr im. Norwida), którzy również wykonali popularny wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Zaprezentowali także takie tańce jak: trepak, taniec chiński, taniec z „Dziadka do orzechów”. Aktorzy, przy pomocy strojów, aranżowali na scenie różne kraje.

W kąciku młodego melomana wystąpiły dzieci z niepublicznego przedszkola „Stokrotka”, mieszczącego się na Zabobrzu, a także chór ze szkoły w Czernicy. Dzieci przedstawiły program świąteczny, zarówno pastorałki, jak i różne kolędy tj. „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Magiczna kolęda”.

Po koncercie można było również zakupić płyty z utworami chóru z Czernicy. Dochód zostanie przeznaczony na miejscową szkołę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group