Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3850
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z góry zobaczymy lepiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 października 2009, 13:28
Aktualizacja: Piątek, 30 października 2009, 7:54
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Roztaczającą się z wysokości Baszty Zamkowej panoramę miasta i okolic turyści i jeleniogórzanie będą mogli podziwiać już za trzy lata. Niebawem zaczną się prace, dzięki którym zamknięta na cztery spusty zabytkowa wieża zostanie udostępniona ludziom. Odżyje też zegar na Baszcie Wojanowskiej.

Wszystko dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego zadania w ramach projektu „Zobaczyć krajobraz, dotknąć przeszłość”. Wpisano tu remont i przystosowanie do potrzeb turystów jednej z najstarszych budowli jeleniogórskich, Baszty Zamkowej, pozostałości po murach obronnych miasta. Do 1911 roku budynek był otwarty i miał charakter punktu widokowego. Zamknięto go po wybudowaniu wilhelmowskiej wieży na pobliskim Hausbergu, czyli dzisiejszym Wzgórzu Krzywoustego. Od tamtych czasów baszta popadła w zapomnienie i niszczała.

– Nie jest możliwe jej udostępnienie bez przeprowadzenia prac adaptacyjnych – mówi Janusz Nagórny, inspektor w wydziale kultury urzędu miasta. – Wnętrze baszty składa się z kilku poziomów, na każdy trzeba wejść po stromych i niewygodnych drabinach. Z kolei grubość muru u podstawy wieży wynosi ponad dwa metry. W środku jest wąsko i nie ma możliwości wybudowania schodów zabiegowych.

– Dlatego też do baszty zostanie dobudowana ażurowa konstrukcja, która pozwoli na dostanie się do jej wnętrza z wyższego punktu, co znacznie ułatwi dotarcie na galerię widokową – tłumaczy Janusz Nagórny. Konstrukcja stanie pomiędzy basztą a czerwonym budynkiem będącym dziś siedzibą jednego z banków. Na szczycie wieży powstanie też nowa balustrada z metaloplastyki, która „odsłoni” zakryty do tej pory przez obmurowanie widok.

Zwieńczenie wieży i galeria zostaną odpowiednio oświetlone. Jak zapowiada Janusz Nagórny przewidziano także środki na promocję tej atrakcji turystycznej. – Będzie już gotowy Pasaż Grodzki i to miejsce nabierze zupełnie innego wymiaru – mówi Janusz Nagórny. Będzie znacznie częściej odwiedzane niż dziś, a przywrócenie wieży jej funkcji widokowej na pewno zadowoli nie tylko turystów, lecz także mieszkańców miasta. Inwestycja ma kosztować 855 420 złotych. Miasto dostanie 70 procent dofinansowania z RPO. Koniec adaptacji przewidziano na 2012 rok.

Co będzie z Basztą Wojanowską, kolejną wieżą w panoramie Jeleniej Góry? – Ten budynek nie nadaje się na punkt widokowy ze względu na bardzo ciasne przejście na szczyt i brak galerii – odpowiada J. Nagórny. – Zabytek jednak będzie odnowiony i – co najważniejsze – odżyje nieczynny od dawna zegar. – Zamierzamy go naprawić. Ma bardzo ciekawy mechanizm i bije godziny sekwencyjnie, co kwadrans – usłyszeliśmy. Być może zegarowe dzwony na ulicy Marii Konopnickiej i sąsiednich usłyszymy już niebawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

czarnulka jastin 29-10-2009 13:35
no to zobaczymy
czarnulka jastin 29-10-2009 13:38
zobacze Jelonkę z góry hehe
rymcycymcy 29-10-2009 14:14
Szkoda, że bedą likwidowane te drabinkowe schodki. Mają sporo uroku, szczególnie w ciepłe dni ...;)
wupe 29-10-2009 14:19
i gitara... ciekawe tylko ile krzykną za wstęp... oby cena za bilet nie była zaporowa...
~szosa 29-10-2009 14:56
ależ dzień pełen rarytasowatych artykułów:))))a może by tak w pobliżu Bramy Wojanowskiej wybudować kolejną galerię, miejsce nabrałoby zupełnie nowego wymiaru:))))a mieszkańcy i turyści zyskaliby nowy punkt widokowy na tę oto galerię:))))obawiam się, że z aszty Zamkowej nie będzie niestety widoczny Ratusz:(((((czekam na kolejne newsy....:)))
~ 29-10-2009 15:36
Gorzej jak z wieży zobaczą młynówkę... ;) Ale super, że nareszcie wieża zostanie nie tylko wyremontowana, ale i udostępniona turystom!
~Klops 29-10-2009 16:02
Niemcy mieli jeszcze jeden piekny punkt widokowy czyli slynna Gorę Strzelecką , byly tam dporowadzone ladne okalające gorę scieżki spacerowe i laweczki dla wypoczynku , czyli byl taki swoisty piękny park - dzisiaj zdewastowany , zapomniany, zachwaszczony a wieża z klinkierowej cegly jeszcze stoi - wewnątrz schodow juz nie ma chyba resztki byly 40 tat temu - ja bylem na szczycie jeszcze w 58 roku kiedy chodzilem do drugiej klasy widok niesamowity . .Dobrze tez byloby odnowić ta częśc zapomnianego regionu ,oddać w rece prywatne bo inaczej nie wyjdzie na dobre , uruchomić ten punkt turystyczny z kawiarenka - przeciez Polak potrafi ?
~kmam 29-10-2009 17:46
Cieszę się i jest mi smutno. Odremontują :) i zmienią :(
~T-tryk 29-10-2009 21:24
Ale precyzja - będzie kosztować 855 tysięcy i jeszcze 420 zł. Wybory coraz bliżej ,trzeba świeżej kiełbasy
~arlene 29-10-2009 21:53
Super :) Można by jeszcze pomyśleć nad udostępnieniem wieży ratusza. Stamtąd również jest piękny widok.
~ 29-10-2009 23:05
..i znowu biedne gołębie stracą swój domek !
~bic 29-10-2009 23:35
A może jednak warto uwierzyć w te ratuszowe bajanie. Może jest jakieś ziarnko prawdy w tym co mówią urzędasy?. A może by tak pozwolić im podziałać w spokoju, bez szarpania za nogawki od spodni? A może wtedy jeszcze coś mądrego wymyślą i jakiś zapomniany obiekt zabytkowy wyremontują? Mam propozycję- nie krytykujmy lecz pozwólmy twórczo działać !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group