Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6319
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z biletem EURO–NYSA po Czechach i Niemczech za jedyne 25 zł!

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Czwartek, 7 marca 2013, 7:38
Aktualizacja: Sobota, 9 marca 2013, 10:02
Autor: Angela
Fot. Angela
– Wprowadzenie biletu euroregionalnego w MZK Jelenia Góra to ogromna szansa marketingowa dla Jeleniej Góry i regionu – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Wczoraj (6.03) w jeleniogórskim Ratuszu podpisano umowę o współpracy Jeleniej Góry z niemiecko–polską kooperacją gospodarczą ZVON. Ten dokument wprowadza na nasz rynek ofertę umożliwiającą podróżowanie bez dodatkowych biletów po terenie trzech krajów na obszarze Euroregionu Nysa: Czech, Polski i Niemiec.

Chodzi o bilet indywidualny całodzienny oraz bilet całodzienny EURO-NYSA dla małych grup (do 5 osób), który 1 maja 2004 r. został wprowadzony przez jednego z saksońskich związków komunikacyjnych Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz - Niederschlesien (ZVON; Celowy Związek Komunikacyjny Górnych Łużyc – Dolnego Śląska).

- Na początku oferta honorowana była przez 18. przewoźników z Niemiec, Czech i Polski – mówił Hans-Juergen Pfeiffer, prezes ZVON. - Związek ZVON stara się nieprzerwanie o włączanie nowych partnerów oferujących swoje usługi. Obecnie zrzesza 27 przewoźników z trzech krajów i obejmuje obszar ok. 10.000 km kw. W Czechach to Kraj Liberecki (obszar związku komunikacyjnego KORID) oraz Kraj Ustecki (Cypel Szlunkowski), w Niemczech obszar związku ZVON oraz w Polsce obszar powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, bolesławieckiego, lwóweckiego i jeleniogórskiego, ale wciąż zainteresowane są nowe podmioty. Jest to około miliona mieszkańców – dodał Hans-Juergen Pfeiffer.

Na terenie Dolnego Śląska włączono przejazdy kolejowe i m.in. autobusy PKS Tour oraz Wrocław. Cena biletu jest, ze względu na różny poziom przychodów, w każdym kraju inna. W Polsce to aktualnie 25 zł za bilet całodzienny pojedynczy i 75 zł za bilet całodzienny dla małych grup. W czerwcu 2011 r. wprowadzono w Polsce też bilet rowerowy EURO-NYSA w cenie 10 zł. Bilet całodzienny EURO-NYSA jest ważny w dniu skasowania do godz. 04:00 dnia następnego i honorowany na prawie 700 liniach kolejowych i drogowych, we wszystkich środkach komunikacji publicznej: pociągach, autobusach regionalnych, tramwajach i autobusach miejskich. Oznacza to, że z jednym biletem poruszać się można na całym obszarze ważności w Czechach, Niemczech i Polsce bez konieczności ponownego kasowania i zakupu dodatkowych biletów.

- To jest ogromny zysk, może nie finansowy, ale promocyjny – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Możliwość zaproszenia gości do nas za 25 zł na cały dzień, czy grupę piecioosobową za 75 zł , to naprawdę świetna okazja. Z drugiej strony, nasi mieszkańcy kupując taki bilet mogą pojechać m.in. na teren Łużyc, gdzie Polacy zbyt mało jeżdżą. Najważniejsze jest dla nas jednak to, że goście przyjadą do nas. Liczę na to, że bilet euroregionalny wzbogaci się chociażby o kartę rabatową – turystyczną, na podstawie której osoby posiadające bilet będą mogły otrzymywać rabaty np. na wejścia do muzeum, obiad, itp. Trzeba pamiętać, że zasięg tego biletu to milion mieszkańców, więc jest to również gra rozwojowa, bo dopóki nie zmotywujemy Polaków, Niemców i Czechów by się nawzajem odwiedzali i ze sobą handlowali, to będziemy prowincjami. Grając razem możemy stać się poważną aglomeracją – dodał prezydent Jeleniej Góry.

Bilety euroregionalne można kupić po stronie polskiej w kasach Przewozów Regionalnych na dworcach kolejowych na terenie woj. dolnośląskiego, w pociągach uruchamianych przez Kolej Dolnośląską oraz w jej kasach, a także w kasach na dworcach autobusowych w: Zgorzelcu, Lubaniu, Bolesławcu, a w Jeleniej Górze we wszystkich punktach sprzedaży biletów miesięcznych MZK.

W podpisaniu umowy uczestniczył wicemarszałek Jerzy Łużniak, prezes MZK Marek Woźniak, członek zarządu MZK Jerzy Wrona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~turysta 7-03-2013 9:15
Tylko jak dojechać komunikacją zbiorową z zagranicy do Jeleniej? Od strony czeskiej w tej chwili niemożliwe, od strony niemieckiej nieco lepiej. Natomiast dziś pomiędzy Libercem a Gorlitz od godz. 10.00 do godz. 15.00 pasażer ma do dyspozycji 6 połączeń! Nadal czekam na Europę w naszym regionie.
~**chipo 7-03-2013 11:53
PKS Tour honoruje i sprzedaje bilety Euro-Nysa już od kilku lat, podobnie PKP... więc kto chciał w ten sposób dostać się do czy z Jeleniej Góry, dawno już to robił za pośrednictwem m.in PKS czy PKP. Faktycznie, trzeba zgodzić się z przedmówcą, brak jest obecnie sprawnego połączenia z Libercem... a jazda przez Niemcy to spora strata czasu...
~Iza 7-03-2013 15:05
O sensownej komunikacji z/do Liberca mówi się od 20 lat... i mówi się, i mówi się... i nic. Zaczynam podejrzewać, że to jest temat nadal polityczny, bo trudno znaleźć inny powód, dla którego sąsiadujące centra regionalne nie są skomunikowane. Tylko komu teraz zależy na tym braku komunikacji, skoro PZPR dawno z...ła?
~jj 7-03-2013 18:57
ŻEBY DOJECHAĆ DO CZECH TRZEBA JECHAĆ DO SZKLARSKIEJ PKS-EM POTEM POCIĄGIEM DO HARRAHOVA I DALEJ DO LIBERCA NAJLEPSZE POŁĄCZENIE JEST O 7.00 Z DWORCA PKS.DO NIEMIEC TRZEBA DOJECHAĆ DO ZGORZELCA POTEM ALBO PIECHOTĄ ALBO KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ DO GORLITZ.Z LIBERCA NATOMIAST GORZEJ Z POWROTEM ALE DA SIĘ TYLKO SĄ DŁUŻSZE PRZERWY W OCZEKIWANIU NA POCIĄGI.
~Abraxas 8-03-2013 10:31
Wszystko fajnie ale połaczęń kolejowych do Niemiec i do Czech ten bilet to martwa oferta niestety,konieczne są ranne pociągi do Goerlitz i do Trutnova czy tez Liberca,wtedy ta oferta ma sens
~pirzmak 8-03-2013 12:30
Ten bilet to fajna sprawa.Osobiście zrobiłem wiele kilometrów na tym bilecie ale zgadzam się z przedmówcami że brak jest dobrego skomunikowania.Podstawowa sprawa w takim bilecie to dobre skomunikowanie a z tym bywa różnie. Inna sprawa to MZK które odstrasza z korzystania z swoich usług.Jestem pasażerem od 25lat i stwierdzam że jest coraz gorzej.Autobus który wyjeżdża o 5 rano jest brudny,nie ma dojazdu do pracy a kierowcy nie włączają klimatyzacji w autobusach w których nie otwierają się okna,na dodatek kopcą fajki jak kierowca 766 niejaki Roland który jezdził ostatnio na 1.
~student 8-03-2013 14:42
Brak połączenia z Libercem! I co z tego, ze zaplace 25 zł jak będę miał 10 przesiadek i 6 godzinną podróż...
~radar 8-03-2013 18:21
Ja tam ruszę z rodziną tylko jak pojawią się u sąsiadów gruszki,śliwki i szczawiu tam będzie w bród.W Jeleniej Górze zbyt duża konkurencja zbierajacych po światłych radach szalonego stefana.Mam nadzieję na spotkanie gdzieś na nasypie.Pozdro.
~turysta 8-03-2013 18:34
Różnice pomiędzy Wschodem a Zachodem widoczne są tutaj: http://www.zvon.de/pl/dnl/hn_entk_121209.2074.pdf.
~radar 8-03-2013 18:55
Wszyscy szukają za granicą czegoś do obejrzenia.Przecież tu u nas w Jeleniej Górze jest obiekt nowoczesnej sztuki inżynierskiej ktOry można podziwiać godzinami.Znajduje się na wjeżdzie do naszego grodu nie można rozpoznać czy to most wiszący czy wiadukt przyozdobiony łukiem na cześć naszych włodarzy i wieczną rzeczy pamiątkę.Cudo malinowe!
~pirzmak 8-03-2013 20:37
Zgadzam się z turystą i studentem dojazd musi być prosty!
~pirzmak 8-03-2013 21:33
może jakiś wspólny przejazd????? :)
~ 9-03-2013 0:33
PRZEPIS NA ZUPĘ SZCZAWIOWĄ Składniki: - szczaw z nasypu - śliwki mirabelki - gruszki. Spożywany na żywca i na zimno, bez jaj, a potem na Wiejską. Nie siołem, nie kopołem, nie sadziłem, a po-zbir-ołem.
~@ radar 9-03-2013 0:41
Tysz tak myśle jak Pomykam na tej trasie..Największym dobrem PO jest Donald Tusk, człowiek uznawany za największego blagiera wśród premierów RP. Donald Tusk największy bajkopisarz i obiecywacz .Więc nadajmy temu cuś jego imie ..Donald łukawy
~radar 9-03-2013 13:01
Do pirzmaka:zgłoś się do , prezydenta,on ma dokładną rozpiskę.Tłumaczył już raz,indywidualne rozmowy to dwa jeśli dalej nie zrozumiesz to poszczuje psami albo zdzieli lagą.Piżmaku.
~ośmiornica 28-03-2013 17:56
do pirzmaka: jak się nie znasz na autobusach to nie dyskutuj i nie pisz głupot , jak chcesz klimatyzacje w lutym to najpierw się dowiedz czy można to w autobusie włączyć i od ilu stopni a jak szukasz porządku to zacznij od siebie. Rozum masz widocznie prawdziwego piżmaka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group