Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2440
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyznania byłego adwokata w Orient Expressie

Sobota, 20 lipca 2013, 10:06
Aktualizacja: Niedziela, 21 lipca 2013, 12:49
Autor: Elster
Jelenia Góra: Wyznania byłego adwokata w Orient Expressie
Fot. Organizator
W najbliższy poniedziałek (22 lipca) i we wtorek (23 lipca) o godz. 18.00 w Orient Expressie zostanie wystawiony monodram „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach” w wykonaniu Mirosława Samsela, twórcy Stowarzyszenia Edukacyjnego Teatr Na Progu. Spektakl został zrealizowany wg powieści Alberta Camusa „Upadek”.

Sztuka „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach” została napisana w formie monologu człowieka, który odsunął się od świata, by zastanowić się nad własnym życiem. Kiedyś sam był wielkim adwokatem, ozdobą paryskiej palestry. Dzisiaj w jednej z marynarskich knajp w Amsterdamie odbywa wobec przypadkowych słuchaczy przedziwną spowiedź.

Te wyznania byłego adwokata są mistrzowsko skonstruowaną opowieścią o człowieku, jego zakłamaniu, grze pozorów, efekciarstwie a także o głębokim poczuciu winy nie tylko za czyny spełnione, ale także za bierność i obojętność.

Wysoki ideał etyczny Alberta Camusa każe każdemu człowiekowi nosić brzemię, współodpowiedzialności za to, co się dzieje wokół niego. Chyba trudno o lepszy wybór dla monodramu, dla teatru jednego aktora.

Autorem scenariusza w oparciu o wybitne dzieło Camusa o zmaganiach wewnętrznych dzisiejszego człowieka, reżyserem i wykonawcą jest Mirosław Samsel, chyba jeden z nielicznych polskich współczesnych aktorów, który potrafi wyzbyć się archaicznej ekspresji i wszelkich teatralnych manier na rzecz intelektualnej analizy tekstu.

Mirosław Samsel to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Grał w teatrach: Dramatycznym w Gdyni (1978-82), im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1982-84), Polskim w Bielsku-Cieszynie (1984-88), Dramatycznym w Elblągu (1988-90), im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1990-94) oraz im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1994-2000).

W roli młodego człowieka wystąpi Martin Waszczuk.

Bilety na spektakl w cenie 15 zł do nabycia w Orient Expressie przy ul. 1-go Maja 77 (dworzec kolejowy).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group