Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 4832
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wysypisko odpadów pod lupą śledczych

Sobota, 1 października 2016, 7:55
Autor: V–N
Region: Wysypisko odpadów pod lupą śledczych
Fot. Archiwum
Prokuratura w Jelenia Górze skierowała do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Adamowi Dz., 35–letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry, któremu zarzucono składowanie od stycznia 2011 roku do lipca 2015 roku w Siedlęcinie różnych odpadów.

Mężczyzna na terenie objętym ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, wbrew obowiązującym przepisom oraz pomimo braku zezwolenia, wywoził tam: odpady budowlane, elementy armatury, meble, odpady z tworzywa sztucznego, części samochodowe, świetlówki, akumulatory, zużyty olej, niesegregowane odpady komunalne, co mogło spowodować istotne obniżenie jakości wody, powierzchni ziemi, spowodować istotne zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym oraz stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka.

- W połowie 2007 roku początkowo z siedzibą w Jeleniej Górze a następnie w Siedlęcinie rozpoczęła działalność firma, której przedmiotem było m.in. przetwarzanie odpadów. Udziałowcami tej spółki byli Krzysztof Dz. i Adam Dz., który pełnił również funkcję prezesa zarządu spółki. W 2012 roku Krzysztof Dz. wszystkie swoje udziały przekazał na rzecz Adama Dz. 2 czerwca 2008 roku Adam Dz. działający w imieniu spółki wydzierżawił teren przy ulicy Topolowej. A 16 lipca 2008 roku spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie transportowania odpadów – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek.

Z początkiem 2011 roku zaczęły pojawiać się skargi mieszkańców na wysypisko śmieci. Między innymi z tego powodu Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze wszczęło postępowanie ws. cofnięcia zezwolenia na transport odpadów tej spółce - wizja lokalna potwierdziła składowanie tam odpadów, w tym komunalnych. W efekcie zezwolenie na transport odpadów zostało cofnięte przez Starostę Jeleniogórskiego 14 maja 2012 roku.

Fakt składowania w tym miejscu różnorakich materiałów został również potwierdzony w wyniku przeprowadzonych z udziałem funkcjonariuszy policji i prokuratora oględzin miejsca zdarzenia. Z terenu nieruchomości pobrano próbki gleby, które poddano dalszym badaniom laboratoryjnym oraz powołano biegłego z zakresu gospodarowania odpadami – wyjaśnia Violetta Niziołek.

- Z opinii biegłego wynika, że materiały składowane na terenie posesji w Siedlęcinie należy uznać za odpady w rozumieniu ustawy o odpadach. Poza tym w ocenie biegłego wskutek niewłaściwego ich składowania doszło do skażenia gleby i stanowić to może potencjalne zagrożenie dla wód podziemnych, roślin i dla ich konsumentów, a więc zwierząt i ludzi - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group