Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Policja Jelenia Góra Bezpieczeństwo na drodze to wspólna sprawa. Policjanci z Jeleniej Góry kontrolują motocyklistów Policja Jelenia Góra Bezpieczne wakacje nad wodą. Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas letniego wypoczynku Policja Jelenia Góra Policyjna akcja „Zapnij pasy” na drogach regionu – liczne wykroczenia i jeden zatrzymany za niestosowanie się do zakazu sądowego Policja Jelenia Góra Poszukiwany z dożywotnim zakazem, po alkoholu wpadł podczas kontroli drogowej Kultura Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak Policja Jelenia Góra Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę w związku z posiadaniem wyrobów bez skarbowych znaków akcyzy Kilometry Startuje wielka modernizacja drogi powiatowej Inne wydarzenia Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów Aktualności Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach Pomagamy Kuba leży sparaliżowany w szpitalu Aktualności Ptakom mówią NIE Turystyka „Bazgroły” Jana Szarana Polityka Powtórzą czy nie powtórzą? Nekrologi 94. rocznica urodzin Aliny Obidniak Aktualności Rodzinna zabawa na festynie na Zabobrzu Aktualności "Fiat" znów pod Śnieżką Aktualności Prace przy wieży na Sołtysiej Górze Kultura Przełom w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Animacji? Policja Jelenia Góra Wieźli pobitego w bagażniku Rykowisko: Społeczeństwo Ambitna kobieta – skarb w firmie czy problem? Muzeum Karkonoskie Rozpoczęcie wakacji w Muzeum Karkonoskim Policja Jelenia Góra Poszukiwany – odnaleziony
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11505
Zalogowanych: 100
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa "Solidarności"

Czwartek, 14 października 2004, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2006, 10:24
Autor: Bart
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy: "Działalność NSZZ Solidarność w Regionie Jeleniogórskim w latach 1980-1990" opowiadającej o naszej historii, którą tworzyło wielu z nas.

Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność", zorganizował wystawę, która jest kolejnym etapem popularyzowania idei "Solidarności". W tym roku pragniemy przypomnieć mieszkańcom naszego demokratycznego państwa oraz niezależnego ruchu związkowego w Polsce. W roku 2003 zareprezentowaliśmy wystawę "XX lat Solidarności", która pokazywała istotne wydarzenia dla całego kraju. Obecnie chcielibyśmy skupić uwagę na wydarzeniach, które działy się obok nas w pierwszym dziesięcioleciu działalności i były udziałem naszych bliskich i znajomych osób.

Dokumenty zgromadzone na wystawie mówią i przypominają zwykłą, codzienną pracę ludzi, którzy tworzyli NSZZ "Solidarność" w regionie i decydowali o jej obliczu. Udokumentowane są tu okresy legalnego funkcjonowania i działalności, jak również stanu wojennego, kiedy nazwa "Solidarność" pojawiala się tylko w podziemnej "bibule".

Organizatorom udało się dotrzeć do materiałów dokumentujących delegalizację Związku "Solidarność", a także podział jego majątku. Obszerną część materiałów stanowi ekspozycja zdjęć. Pochodzą one z różnych źródeł i przedstawiają ludzi powszechnie uważanych za liderów związku, jak również trudnych do zidentyfikowania dla organizatorów zwykłych członków z tamtych lat. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zjazdów regionalnych i krajowych, uroczystości związkowych i patriotycznych, strajku w Gencjanie, okresu internowania, działalności "Duszpasterstwa Ludzi Pracy" i wyborów do parlamentu w czerwcu 1989, których pominąc nie można.

Osobną grupę ekspozycji stanowią: stemple, koperty, kartki pocztowe i znaczki Poczty "Solidarność". Pochodzą one głównie z "drugiego obiegu" i należą do czasów nielegalnej działalności związku. Dokumentują okres internowania oraz różnego rodzaju pozyskiwania funduszy, choć część z nich pochodzi z okresu Strajku w Gencjanie czyli legalnej działalności Związku. Strajk ten był szczególny pod wieloma względami i z perspektywy czasu ogromnym zwycięstwem Regionu, który w Kraju nie posiadał specjalnego znaczenia i nie odznaczył się niczym wielkim w okresie do sierpnia 1980. Dlatego istotnym dla naszego terenu był protest w Gencjanie, który zakończył się przyjazdem delegacji rządowej i podpisaniem z nią wynegocjowanego porozumienia.

Wystawa jest etapem w spisywaniu regionalnej historii i ma w zamyśle stworzyć początek zbiorów archiwalnych Zarządu Regionu. Organizatorzy apelują zatem do wszystkich, którzy ją zobaczą o podzielenie się swoją wiedzą, swoimi dokumentami, a może tylko refleksjami na zadany temat.

Przed nami rok 2005, to rok okrągłej rocznicy, ćwierćwiecza związku. Okrągłe daty skłaniają do refleksji. Niech wystawa umieszczona w tym historycznym miejscu, skłania do zadumy, i przypomni Nam o wartościach dla których tworzyliśmy Nasz Związek. "Solidarność" jest i zawsze była, gdyż tworzą ją ludzie i idee, którym etos "Solidarności" jest bliski.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
506
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group