Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9303
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa "Solidarności"

Czwartek, 14 października 2004, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2006, 10:24
Autor: Bart
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy: "Działalność NSZZ Solidarność w Regionie Jeleniogórskim w latach 1980-1990" opowiadającej o naszej historii, którą tworzyło wielu z nas.

Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność", zorganizował wystawę, która jest kolejnym etapem popularyzowania idei "Solidarności". W tym roku pragniemy przypomnieć mieszkańcom naszego demokratycznego państwa oraz niezależnego ruchu związkowego w Polsce. W roku 2003 zareprezentowaliśmy wystawę "XX lat Solidarności", która pokazywała istotne wydarzenia dla całego kraju. Obecnie chcielibyśmy skupić uwagę na wydarzeniach, które działy się obok nas w pierwszym dziesięcioleciu działalności i były udziałem naszych bliskich i znajomych osób.

Dokumenty zgromadzone na wystawie mówią i przypominają zwykłą, codzienną pracę ludzi, którzy tworzyli NSZZ "Solidarność" w regionie i decydowali o jej obliczu. Udokumentowane są tu okresy legalnego funkcjonowania i działalności, jak również stanu wojennego, kiedy nazwa "Solidarność" pojawiala się tylko w podziemnej "bibule".

Organizatorom udało się dotrzeć do materiałów dokumentujących delegalizację Związku "Solidarność", a także podział jego majątku. Obszerną część materiałów stanowi ekspozycja zdjęć. Pochodzą one z różnych źródeł i przedstawiają ludzi powszechnie uważanych za liderów związku, jak również trudnych do zidentyfikowania dla organizatorów zwykłych członków z tamtych lat. Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zjazdów regionalnych i krajowych, uroczystości związkowych i patriotycznych, strajku w Gencjanie, okresu internowania, działalności "Duszpasterstwa Ludzi Pracy" i wyborów do parlamentu w czerwcu 1989, których pominąc nie można.

Osobną grupę ekspozycji stanowią: stemple, koperty, kartki pocztowe i znaczki Poczty "Solidarność". Pochodzą one głównie z "drugiego obiegu" i należą do czasów nielegalnej działalności związku. Dokumentują okres internowania oraz różnego rodzaju pozyskiwania funduszy, choć część z nich pochodzi z okresu Strajku w Gencjanie czyli legalnej działalności Związku. Strajk ten był szczególny pod wieloma względami i z perspektywy czasu ogromnym zwycięstwem Regionu, który w Kraju nie posiadał specjalnego znaczenia i nie odznaczył się niczym wielkim w okresie do sierpnia 1980. Dlatego istotnym dla naszego terenu był protest w Gencjanie, który zakończył się przyjazdem delegacji rządowej i podpisaniem z nią wynegocjowanego porozumienia.

Wystawa jest etapem w spisywaniu regionalnej historii i ma w zamyśle stworzyć początek zbiorów archiwalnych Zarządu Regionu. Organizatorzy apelują zatem do wszystkich, którzy ją zobaczą o podzielenie się swoją wiedzą, swoimi dokumentami, a może tylko refleksjami na zadany temat.

Przed nami rok 2005, to rok okrągłej rocznicy, ćwierćwiecza związku. Okrągłe daty skłaniają do refleksji. Niech wystawa umieszczona w tym historycznym miejscu, skłania do zadumy, i przypomni Nam o wartościach dla których tworzyliśmy Nasz Związek. "Solidarność" jest i zawsze była, gdyż tworzą ją ludzie i idee, którym etos "Solidarności" jest bliski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
287
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group