Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7200
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa Magdaleny Bors „Sztuka domowych obsesji” w BWA

Czwartek, 3 kwietnia 2014, 8:36
Aktualizacja: 11:39
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wystawa Magdaleny Bors „Sztuka domowych obsesji” w BWA
Fot. Organizator
9 kwietnia (w środę) godz. 17.00 w Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zostanie otwarta wystawa prac autorstwa Magdaleny Bors zatytułowana „Sztuka domowych obsesji”.

Janina Hobgarska, dyrektorka BWA, kuratorka wystaw i propagatorka sztuki współczesnej, artystka fotograf i członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, podczas 53. Międzynarodowego Dnia Teatru - 27 marca (w czwartek) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida - odebrała srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Przypomnijmy, że Janina Hobgarska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Od roku 1976 mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują w zbiorach m.in. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld w Niemczech.

Na prezentowanej wkrótce w BWA wystawie pokazane zostaną prace Magdaleny Bors wykonane w latach 2006-2011. To subtelne nawiązania do europejskiego folkloru, absorbujące jego istotę bez przywiązania do konkretnej opowieści. Zawierają jednak także echa Australii, dyskretnie nawiązując do bardziej współczesnych mitologizacji krajobrazu Antypodów.

Będą to dwie serie. W pierwszej serii pt. „Ojczyzny” prace wyrażają nasze pragnienie czegoś magicznego pośród nudy codziennego życia. Druga seria pt. „Siódmy dzień” bezpośrednio odnosi się do wzajemnej zależności tworzenia i obsesji. W pracach Magdaleny Bors odtworzony został ikoniczny krajobraz w niezwykłej formie i miejscu. Fragmenty układanki łączą się w jaskrawą rafę koralową; sterty starych gazet uformowane są na podobieństwo Dwunastu Apostołów, geologicznej atrakcji turystycznej na południowym brzegu australijskiego stanu Wiktoria; unikalne struktury Bungle Bungles (pasma górskiego w Australii Zachodniej) zostały wyszydełkowane.

Magdalena Bors urodziła się w Antwerpii w Belgii, aktualnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Dyplom licencjacki w zakresie sztuk pięknych, fotografii, uzyskała na RMIT University w Melbourne. Swoje ekspozycje prezentowała w różnych miejscach w Europie i Australii. Jej prace znalazły się na wystawie „Fantazja”, pokazywanej w kilku miastach w Australii oraz na festiwalu Photoquai w Paryżu 2009. Twórczość Magdaleny Bors omawiana była w książce „New Romantics: Darkness and Light in Australian Art” przez Simona Gregga (wyd. Australian Scholarly Publishing 2011), który analizował powrót do pasji w sztuce oraz powrót do nastroju i wrażenia.

Wystawę, zorganizowaną dzięki uprzejmości Beaty Cegielskiej i Galleri Image, będzie można oglądać od 9 kwietnia do 5 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group