Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2031
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wystawa Magdaleny Bors „Sztuka domowych obsesji” w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 kwietnia 2014, 8:36
Aktualizacja: 11:39
Autor: Manu
Fot. Organizator
9 kwietnia (w środę) godz. 17.00 w Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zostanie otwarta wystawa prac autorstwa Magdaleny Bors zatytułowana „Sztuka domowych obsesji”.

Janina Hobgarska, dyrektorka BWA, kuratorka wystaw i propagatorka sztuki współczesnej, artystka fotograf i członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, podczas 53. Międzynarodowego Dnia Teatru - 27 marca (w czwartek) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida - odebrała srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Przypomnijmy, że Janina Hobgarska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Od roku 1976 mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują w zbiorach m.in. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Muzeum Sztuki Współczesnej w Hünfeld w Niemczech.

Na prezentowanej wkrótce w BWA wystawie pokazane zostaną prace Magdaleny Bors wykonane w latach 2006-2011. To subtelne nawiązania do europejskiego folkloru, absorbujące jego istotę bez przywiązania do konkretnej opowieści. Zawierają jednak także echa Australii, dyskretnie nawiązując do bardziej współczesnych mitologizacji krajobrazu Antypodów.

Będą to dwie serie. W pierwszej serii pt. „Ojczyzny” prace wyrażają nasze pragnienie czegoś magicznego pośród nudy codziennego życia. Druga seria pt. „Siódmy dzień” bezpośrednio odnosi się do wzajemnej zależności tworzenia i obsesji. W pracach Magdaleny Bors odtworzony został ikoniczny krajobraz w niezwykłej formie i miejscu. Fragmenty układanki łączą się w jaskrawą rafę koralową; sterty starych gazet uformowane są na podobieństwo Dwunastu Apostołów, geologicznej atrakcji turystycznej na południowym brzegu australijskiego stanu Wiktoria; unikalne struktury Bungle Bungles (pasma górskiego w Australii Zachodniej) zostały wyszydełkowane.

Magdalena Bors urodziła się w Antwerpii w Belgii, aktualnie mieszka i pracuje w Melbourne w Australii. Dyplom licencjacki w zakresie sztuk pięknych, fotografii, uzyskała na RMIT University w Melbourne. Swoje ekspozycje prezentowała w różnych miejscach w Europie i Australii. Jej prace znalazły się na wystawie „Fantazja”, pokazywanej w kilku miastach w Australii oraz na festiwalu Photoquai w Paryżu 2009. Twórczość Magdaleny Bors omawiana była w książce „New Romantics: Darkness and Light in Australian Art” przez Simona Gregga (wyd. Australian Scholarly Publishing 2011), który analizował powrót do pasji w sztuce oraz powrót do nastroju i wrażenia.

Wystawę, zorganizowaną dzięki uprzejmości Beaty Cegielskiej i Galleri Image, będzie można oglądać od 9 kwietnia do 5 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~TyMy 3-04-2014 12:56
Wielkie Gratulacje dla Pani Dyrektor BWA!!!!
~zeno44 3-04-2014 13:33
Pani Nino Od wielu lat jest Pani na mojej liście na pierwszym, brylantowym miejscu nagrody Gloria Artis. Mam nadzieję, że decydenci szybko się zreflektują jaki cenny skarb mają na swoim terenie i niebawem przyznają Pani medal najcenniejszego kruszcu.
~ 4-04-2014 18:49
O jakiej Ninie mowa? Czy to ta babcia w śmiesznej fryzurce snobująca się na wielką znawczynię sztuki, brylująca na wszystkich imprezkach lokalnych kacyków, gdzie poza jadłem, popitką i plotami niczego więcej nie ma?
~zeno44 4-04-2014 20:01
Mowa o PANI Ninie, tej samej, której do pięt nie dorasta ktoś, kto widocznie również jest bywalcem imprezek lokalnych kacyków, na których poza jadłem, pipitką i plotami i poza nim samym niczego więcej nie ma.
~@ zeno44 5-04-2014 1:25
A skąd wiesz, że nie dorasta? Skąd wiesz co robi? Jeśli takich obrońców ma pani Nina, to raczej nie czynią jej chluby.
~tomek2 5-04-2014 20:40
pani dyrektor nie potrzebuje obrony, to co robi w bwa samo się broni. Choćby zapowiadana wystawa. zapowiada się bardzo ciekawie. czy autorka jest na zdjęciu?
~ 5-04-2014 23:17
to po co jej bronicie skoro nie potrzebuje obrony ?
~ 6-04-2014 16:12
Widac jednak potrzebuje obrony.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group