Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6019
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Wysprzątali 10 km Bobru, wynieśli mnóstwo śmieci

Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 13:08
Aktualizacja: Wtorek, 4 kwietnia 2017, 7:58
Autor: Mikołaj Bachur
Janowice Wielkie: Wysprzątali 10 km Bobru, wynieśli mnóstwo śmieci
Fot. Mikołaj Bachur
Akcja Ratujmy Bóbr w Janowicach Wielkich trwa już od ośmiu lat. – Jestem szalenie wdzięczy obecnemu pastorowi Kościoła Zielonoświątkowego Jarkowi Wasilewskiemu, że wpadł kiedyś na taki pomysł – mówił Kamil Kowalski wójt gminy Janowice Wielkie.

Pomysłodawcą akcji są Oksana i Jarosław Wasilewscy. - Podczas spędzania wolnego czasu z moim mężem nad rzeką, zrodził się pomysł jej posprzątania. Zatem z pomocą naszych podopiecznych zabraliśmy się do roboty. Następnie nadałam akcji nazwę, błyskawicznie dołączyły współpracujące podmioty i przez już osiem lat ratujemy - od dzieci po dorosłych - rzekę od toksycznych śmieci .- mówiła Oksana Wasilewska, dyrektor Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja”.

Podczas VIII Edycji akcji Ratujmy Bóbr, która trwała od 27 marca do 01 kwietnia wyzbierano 24.200 litrów odpadów. Uczestniczyło w niej 110 osób: wolontariuszy, mieszkańców, uczniów.

Na początku ta akcja dotyczyła tylko samej wioski, ale po kilku latach rozrastała się i obecnie jest sprzątany cały teren gminy. Cieszy się ona dużym powodzeniem i dzięki niej w gminie jest czyściej. - Akcja ma też cel edukacyjny - mówił Paweł Tuła, kierownik Ośrodka „Nowa Nadzieja” - Z roku na rok liczba śmieci spada. Głównie angażują się w akcję najmłodsi mieszkańcy gminy i właśnie to ma niesamowity wpływ na ich edukację - podkreślał.

Zaangażowani w akcję również są mieszkańcy i wójt gminy Janowice Wielkie. - Mentalność nasza jeszcze musi się zmieniać. Boli, że ludzie, którzy meszką przy rzece nie do końca potrafią zadbać o jej czystość. Cieszę to, że już nie tylko mieszkańcy i wolontariusze z Ośrodka „Nowa Nadzieja”, ale również ludzie z zewnątrz, m.in. coraz więcej młodzieży, strażaków, piłkarzy, dzieci ze świetlicy, uczniów i młodych wędkarzy włącza do sprzątania rzeki – mówił wójt gminy.

W ciągu ośmiu lat usunięto z koryta rzeki i jej brzegów ponad 220.000 litrów odpadów. - Przez pierwsze dwa, trzy lata ta skala zanieczyszczeń była bardzo duża – mówił Marek Augustyn, jeden z organizatorów sprzątania.

W akcję zaangażowali się także:
- Zespół Szkół Gminnych Janowice Wielkie
- OSP Janowice Wielkie
- DZPK Koło Jeleniogórskie
- Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta koło Jeleniogórskie
- OSIW OHP Mysłakowice
- Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich

A wsparli ją finansowo:
- PZW Koło Grodzkie Jelenia Góra
- Nadleśnictwo Śnieżka
- RZGW Jelenia Góra
- Wójt Gminy Janowice Wielkie
- Piekarnia „Szpecht”

- Bardzo podoba mi się inicjatywa, która została podjęta w Janowicach Wielkich i bardzo nam zależy, żeby górskie rzeki takie, jak Bóbr czy Kwisa były czyste – mówił Janusz Pernej, wiceprezes do spraw młodzieży w Okręgowym PZW.

Na zakończenie akcji organizatorom oraz uczestniczkom wręczono medale, dyplomy i drobne upominki. Była pyszna grochówka i pieczone kiełbaski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group