Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12550
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Wyrzucają zwierzęta… z powodu urlopu

Środa, 24 lipca 2013, 6:18
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 lipca 2013, 16:31
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Wyrzucają zwierzęta… z powodu urlopu
Fot. Angela
Podjeżdżają pod jeleniogórskie markety lub na pętle Goduszyńską i wyrzucają psy przez okno samochodu, często nawet nie zatrzymując auta. Bardziej bestialscy przywiązują czworonogi w lesie do drzew drutem kolczastym – w taki sposób niektórzy jeleniogórzanie pozbywają się zwierząt przed wyjazdem na urlop. Tak jest każdego roku.

Obecnie w jeleniogórskim Schronisku dla Małych Zwierząt jest około stu psów. Większość to mieszańce. Od tych najmniejszych, po te sięgające do pasa. Jedne agresywniejsze, inne typowe „przytulańce”. Niemal wszystkie łączy ta sama historia. Ciepły dom do czasu… urlopu właścicieli lub choroby zwierzęcia.

- Jest to po prostu draństwo, ale ludzie najczęściej wyrzucają psy właśnie kiedy jadą na urlop i nie mają co zrobić z czworonogiem – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik Schroniska dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze i prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. – Najczęściej podjeżdżają pod markety, gdzie wyrzucają je z samochodów, ale też przywiązują do ogrodzeń, wyrzucają przy drogach, często też niedaleko naszego schroniska przy stacji paliw na ul. Spółdzielczej. Są jednak i tacy, którzy przywiązują psy w lesie skazując je na pewną śmierć głodową. Mieliśmy przypadek takiego psa, który był przywiązany do drzewa drutem kolczastym – dodaje kierownik schroniska.

Urlopy to jednak nie jedyny powód, dla którego właściciele pozbywają się zwierząt.
- Często wyrzucane są też psy w okresie Bożego Narodzenia – mówi wieloletni pracownik schroniska. - A przez cały rok na ulicę trafiają czworonogi stare i chore. – Jesteśmy katolikami, ale kiedy zwierzę nam się znudzi, lub nie daj Boże zacznie chorować, często ląduje na bruku – dodaje.

Do tego dochodzi traktowanie czworonogów jak maskotki, kupowane jako małe szczeniaki, które rosną i stają się niewygodne w niewielkich mieszkaniach.

Jedyne co może cieszyć, to fakt, że proceder wyrzucania zwierząt jest mniejszy, niż w latach poprzednich.

- Wynika to po pierwsze z akcji znakowania zwierząt, dzięki któremu teraz możemy łatwiej dotrzeć do właściciela i wyciągnąć wobec niego konsekwencje – mówi prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. – Cały czas walczymy o obowiązkowe znakowanie każdego psa. W ciągu dwóch lat zmniejszyłoby to problem o co najmniej połowę.

Po drugie - efekty zaczynają przynosić działania profilaktyczne. Bardzo powoli, ale zmienia się świadomość ludzi, a poza tym jest już więcej hoteli dla zwierząt i coraz więcej ośrodków wypoczynkowych, które pozwalają na trzymanie zwierząt w pokojach – dodaje Eugeniusz Ragiel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
752
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
5%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
21%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group