Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 4131
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyjątkowy jubileusz "Małej Wielkanocy"

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 7:41
Aktualizacja: Wtorek, 29 kwietnia 2014, 7:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Wielkanoc za nami, ale w Pałacu Łomnica świąteczny klimat pozostał do ostatniej niedzieli kwietnia. To już 30. edycja "Małej Wielkanocy", która w tym roku zbiegła się w czasie z kanonizacją Jana Pawła II.

- W polskiej tradycji świętowano i dojadano przysmaki ze świąt wielkanocnych w niedzielę przewodnią. Dzisiaj jest specjalna niedziela, bo to kanonizacja Jana Pawła II, który tak kochał tradycję i wspierał - zwłaszcza góralską, bo był góralem. Dlatego dzisiaj mamy dodatkowo dwa zespoły: "Pojana" z Piławy Dolnej i "Janicki" z Czarnego Boru. Oprócz tego tradycje wszystkich Polaków z przedrozbiorowej Polski, którzy przyjechali po 1945 roku na Dolny Śląsk tu, w Łomnicy prezentują swoje tradycje kulinarne, ale i muzyczne - opowiada prezes Fundacji Dominium Łomnica Joanna Dumin.

W tym roku wsparcia imprezie udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jurorami w konkursie tradycji byli etnolodzy i gastronom, zespoły przywiozły ze sobą wspaniałe, zapomniane przepisy, stare obrusy, naczynia - każda grupa miała wkład w specyficzny klimat "Małej Wielkanocy". Wśród uczestników było 11 polskich zespołów i jeden niemiecki.

- Przypominamy repertuar wielkopostny: "Szedł Pan Jezus na przewody", "Dyngus, Dyngus, po Dyngusie" - to są pieśni, których nie słyszy się na co dzień. Ludzie już nie pamiętają, że dawniej kolędowano również na Wielkanoc. Przypominamy, że oprócz lania wodą był np. u górali zwyczaj robienia bacików z wikliny (śmirgustów) - uderzało się nimi dziewczyny na szczęście. Przypominamy dużo zapomnianych obrzędowych rzeczy - bardzo byśmy chcieli, żeby powstała taka instytucja w Polsce, która by dokumentowała i chowała dla następnych pokoleń te tradycje - dodała Joanna Dumin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Katarzyna 28-04-2014 8:00
Jak zwykle informacja typu musztarda po obiedzie. Nie można o tym pisać przed faktem a nie po? Nie zapłacili za reklamę czy nie lubicie "'obszarników" z Łomnicy? A może wolno wam pisać tylko o imprezach reklamujących naszego - pożal się Boże - prezydenta miasta???
~Kasandra 28-04-2014 8:48
Tłumów nie było. Wystawców i członków zespołów artystycznych więcej niż publiczności. Kolejny dowód, że Jelenia Góra umiera...
~mat 28-04-2014 10:03
nie prawda, było bardzo duzo osób, włascicielka jak zwykle mile zaskoczyła zakresem wykonanych prac renowacyjnych. Do stołów ciężko było się dopchać.
~Baśka 28-04-2014 13:00
Szkoda, że przegapiłam:( Mile wspominam kiermasz świąteczny prę lat temu, nabyte ozdoby do tej pory sa najładniejszą dekoracją choinki. Zdecydowanie trzeba mocniej zareklamowć/ przypomnieć mieszkańcom, bo to równiez promocja rękodzieła artystycznego i regionalnych artystów.
~zeta 28-04-2014 14:07
Jeszcze przed południem sprawdzałam na JELONCE co ciekawego w okolicy. Słowa o tym nie było... Ciekawe zachowanie...
~JA 28-04-2014 15:00
Jadłam pyszny mazurek!
~no 28-04-2014 15:27
Lipa ten kiermasz dla niemca a my mamy patrzeć jak się bawią
~parafianka 28-04-2014 17:32
"- Przypominamy repertuar wielkopostny: "Szedł Pan Jezus na przewody", "Dyngus, Dyngus, po Dyngusie" - to są pieśni, których nie słyszy się na co dzień. Ludzie już nie pamiętają, że dawniej kolędowano również na Wielkanoc." No to raczej nie jest repertuar wielkopostny, ale wielkanocny! Skoro pani Dumin mówi o kolędowaniu na Wielkanoc, to czyniąc porównanie kolęd do pieśni wielkopostnych, zakłada, że na Boże Narodzenie śpiewa się pieśni adwentowe, a nie kolędy ;-). Jednym słowem - na Boże narodzenie kolędy, a na Wielkanoc piesni wielkanocne. Ot co.
~ks. Mariusz 28-04-2014 23:41
Amen.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group