Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 4412
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyczarujcie sobie święta sami!

Wtorek, 8 grudnia 2009, 18:41
Aktualizacja: Środa, 9 grudnia 2009, 7:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wyczarujcie sobie święta sami!
Fot. TEJO
Wprawdzie galeria powinna być przestrzenią do pokazywania dzieł sztuki, ale przed Bożym Narodzeniem można zrobić wyjątek. Z takiego założenia wychodzi najnowsza propozycja Galerii N… w filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „Wyczarujmy swoje święta. Świąteczno–karnawałowy misz–masz.”

To „rodzinna” ekspozycja przedmiotów związanych z przedświąteczną atmosferą i gorączką przygotowań do Wigilii, Bożego Narodzenia, sylwestra i karnawału. Jednak nie są to przygotowania pośród szału zakupów i obfitości darów stołu. – To magia świąt w przedmioty z nimi związane, nie takie, które można kupić w sklepie, ale osobiste, wykonane własnoręcznie – powiedziała Bogusława Bogucka, opiekunka Galerii N…

B. Bogucka do wystawy zaprosiła – sama będąc jej współautorką – Wandę Jasińską, Ilonę Bogucką oraz Elizę Czarnecką. Na ścianach galerii zawisły zdjęcia bombek, kartki świąteczne wykonane domowymi sposobami z pustym polem na życzenia do wpisania dla odwiedzających oraz komputerowe grafiki. Trącące prostotą, infantylizmem i kiczem pucołowate bobaski odziane w purpurowe stroje i takież czapeczki z pomponikiem to – zdaniem autorek – znakomity prezent, pamiątka chwili zatrzymanej w kadrze. Były też stroiki i własnoręcznie wykonana karnawałowa biżuteria.

Być może to także przeciwwaga dla innych, bardziej skomplikowanych motywów świątecznych dostępnych w sklepach i marketach. Organizatorzy zachęcili w ten sposób gości wystawy, którzy przyszli całymi rodzinami, aby bardziej osobiście potraktowali nadchodzący czas. Gościem DODN był także po raz pierwszy w nowej roli Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Radę miejską reprezentowała zastępczyni przewodniczącego Anna Ragiel.

Elementem wernisażu były także mini-warsztaty ozdabiania bombek choinkowych. Każdy gość dostawał w prezencie szklaną kulkę i materiały do jej udekorowania. Gotowy produkt stanowił ciekawy souvenir z wystawy ubarwionej muzycznie przez uczniów PSM II stopnia w Jeleniej Górze Joannę Maciejewską (skrzypce), Alinę Grzegorczyk (obój), Sulamitę Ślubowską (skrzypce) oraz akompaniatora Krzysztofa Gotartowskiego. Zapowiedzeni przez Elżbietę M. Terlegę młodzi muzycy wykonali ciekawy repertuar, w którym zabrakło najbardziej charakterystycznych dla Bożego Narodzenia kolęd. Ale może jeszcze za wcześniej, aby je grać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group