Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 12170
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Wycieki z mysłakowickiej oczyszczalni

Poniedziałek, 31 lipca 2017, 8:08
Aktualizacja: Wtorek, 1 sierpnia 2017, 5:45
Autor: WAC
Mysłakowice: Wycieki z mysłakowickiej oczyszczalni
Fot. Użyczone/Czytelnik
Jeszcze przez grubo ponad rok mieszkańcy gminy Mysłakowice będą musieli się zmagać z przykrymi zapachami wydobywającymi się z rzeki Łomnicy. Rzeczkę podtruwa należąca do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji...oczyszczalnia ścieków w Mysłakowicach.

- Mieszkam niedaleko rzeki i przez ten smród nie mogę spokojnie posiedzieć w ogródku – mówi pan Jan z Mysłakowic, który na jednym z portali społecznościowych zamieścił zdjęcie płynących nurtem nieczystości. Fotografię wykonał 21 lipca. Najgorzej jest w wakacje, a zwłaszcza w weekendy. Najczęściej te nieczystości płyną rzeką w godzinach wieczornych, kiedy nie pracują instytucje takie, jak SANEPID. Przez jakiś czas było nieco lepiej lecz w ostatnim okresie ponownie rzeką płyną śmierdzące ścieki. – W rzece od dawna nikt nie widział żyjących w niej jeszcze kilka lat temu pstrągów – dodaje Damian z Mysłakowic. - Ciężko zobaczyć też w jej okolicy kaczki. Wiele razy o całej sytuacji informowaliśmy urząd gminy oraz radnych ci jednak jak do tej pory pozostają bezradni – dodaje.

Odpowiedzialna za opisywaną przez mieszkańców Mysłakowic i okolicznych miejscowości klęskę ekologiczną jest należąca do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalnia ścieków w Mysłakowicach. Trafiają do niej ścieki między innymi z Karpacza, gmin Mysłakowice i Podgórzyn. Nie przystosowana do tak dużego obciążenia oczyszczalnia, nie jest w stanie odpowiednio poradzić sobie z masą ścieków. W efekcie część osadów trafia do rzeki.

Obserwacje mieszkańców gminy Mysłakowice potwierdza prezes KSWiK Jerzy Grygorcewicz. - Bywa, że dobowy pobór ścieków, zwłaszcza w okresie nasilonego ruchu turystycznego, jest zbyt duży w stosunku do wydajności oczyszczalni – mówi J. Grygorcewicz. Dlatego od czasu do czasu dochodzi do wyrzutu osadów. Jednak to zjawisko jest stale monitorowane przez służby ochrony środowiska.

Jak zapowiada prezes KSWiK tego typu sytuacje za jakiś czas mają przejść do przeszłości. Ma się to stać do końca przyszłego roku. Wtedy to oczyszczalni skończy się warunkowe dopuszczenie do eksploatacji i musi zostać zmodernizowana. - To będzie poważna, dwuetapowa inwestycja, której wartość to kilkanaście milionów złotych – dodaje J. Grygorcewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
532
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Nekrologi
Pogrzeb Piotra Kubana
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group