Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6129
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyburzą historyczną zabudowę z ulicy Kilińskiego?

Poniedziałek, 5 grudnia 2011, 9:02
Aktualizacja: Wtorek, 6 grudnia 2011, 8:06
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wyburzą historyczną zabudowę z ulicy Kilińskiego?
Fot. RED
Przejęty przez nowego właściciela teren należący niegdyś do Karkonoskich Zakładów Papierniczych ma być „wyczyszczony” z istniejących tam XIX–wiecznych budynków. Nie zgadza się na to Urząd Miasta w Jeleniej Górze.

Chodzi o dwie kamieniczki przy ul. Kilińskiego 6. Ciekawe architektonicznie domy są świadectwem dawnego wyglądu tej ulicy położonej w dolnym śródmieściu wzdłuż kanału Młynówka. Jeden dom ma widoczny wątek konstrukcji ryglowej (tzw. mur pruski).

Tymczasem właściciel terenu przejętego po nieistniejących już Karkonoskich Zakładach Papierniczych zamierza wyburzyć dawną zabudowę i wznieść „coś nowego”. Historyczna zabudowa w tej części traktu nie jest bowiem wpisana ani do rejestru, ani do spisu zabytków, ponieważ nie trafiały tam obiekty znajdujące się na terenach „przemysłowych”. Tak więc siłą rzeczy zabudowania w obszarze między ulicami Górną i Kilińskiego nie trafiły do Gminnej Ewidencji Zabytków ustalonej przez urząd konserwatorski.

Jednak, jak się dowiedzieliśmy, na podstawie opinii służb konserwatorskich, Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Jeleniej Górze wydał decyzję przeciwną wyburzeniu dwóch wspomnianych kamieniczek. Dodajmy, że miasto – po remoncie bursy szkolnej – ma zamiar przywrócić blask innym kamienicom i zabudowaniom przy ul. Kilińskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group