Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5799
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Wyborcze przekupstwa

Czwartek, 7 grudnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Od trzech miesięcy do pięciu lat w więzieniu mogą spędzić osoby, którym udowodniono handel lub usiłowanie handlowania głosami podczas niedawnych wyborów samorządowych.

Śledztwo w tych sprawach prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze. Według ustaleń śledczych kupczenia głosami miało się dopuścić trzech mieszkańców Kamiennej Góry. 22-letni Grzegorz H., 49-letni Dariusz R. usiłowali przyjąć, a 46-letni Zenon Z. przyjął 5 złotych w zamian za oddanie głosu na osobę wskazaną przez wręczającego „korzyść majątkową”.

Ustalono, że w jednym przypadku był to kandydat do rady miasta 47-letni Marek B. W pozostałych przypadkach wspomnianym mężczyznom obiecano, że jeżeli zagłosują na jednego z kandydatów na burmistrza miasta Tadeusza R. oraz kandydata do rady powiatu Macieja S., wówczas jeden z głosujących otrzyma dwie puszki piwa, a drugi – 20 złotych.

Jak poinformowała prokurator Ewa Węglarowicz-Makowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, do przekazania korzyści majątkowych nie doszło, ponieważ sprawców wcześniej zatrzymała policja.

Ci, którym proponowano pieniądze lub alkohol w zamian za głosowanie w określony sposób, przyznali się do zarzucanych im czynów. Z kolei osoby, które miały skłaniać wspomnianych do takiego sposobu głosowania i wręczać pieniądze – idą w zaparte i nie przyznają się.

Zarówno jednych, jak i drugich czeka sprawa w sądzie. Za popełnione czyny grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group