Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3837
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszyscy są za lotniskiem

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 17 stycznia 2008, 7:21
Aktualizacja: Piątek, 18 stycznia 2008, 7:54
Autor: MAR
Aeroklub Jeleniogórski popiera pomysł powstania lotniska w Starej Kamienicy.
Fot. Marek Tkacz
Jeszcze w styczniu zawiąże się grupa inicjatywna, która zwróci się do samorządów o poparcie dla budowy lądowiska dla średnich samolotów w Starej Kamienicy. Koszt: 10 milionów złotych. – To dla Jeleniej Góry i okolicy jeden z warunków rozwoju – mówił prezydent Marek Obrębalski podczas spotkania grupy przedsiębiorców, którzy zamierzają zainwestować w przedsięwzięcie.

Po raz pierwszy o inicjatywie budowy lotniska w Starej Kamienicy zrobiło się głośno trzy lata temu. Ale jak mówili uczestnicy spotkania wtedy zabrakło poparcia władz Jeleniej Góry. – Gdy zaprosiliśmy na podobne spotkanie przedstawicieli poprzednich władz, jasno powiedzieli, nie zależy im na budowie lotniska w Starej Kamienicy – mówił jeden z przedsiębiorców.

– Ta deklaracja spowodowała, że nasza inicjatywa straciła impet, bo bez poparcia władz miasta nie mieliśmy nawet po co jechać do Warszawy po zezwolenia. Tym bardziej, że w Warszawie nie chcą lotnisk lokalnych, zależy im na rozbudowie tylko tych wielkich, w dużych miastach.

Pomysł wspiera też Aeroklub Jeleniogórski. – Lotnisko w Jeleniej Górze nie nadaje się do pełnienia funkcji komunikacyjnych – powiedział prezes Jacek Urbańczyk. – Zbyt wiele jest zamglonych dni, a wybudowanie utwardzonego pasa dla małych samolotów pasażerskich, dla 20–30 osób, to wszystko, co można zrobić przy ulicy Łomnickiej. Zresztą i my będziemy korzystać z lotniska w Starej Kamienicy, bo będą mogli tam przylatywać lotnicy z całej Europy i wynajmować samoloty lub szybowce do lotów sportowych.

Inwestycja jest droga. Sama budowa pasów pochłonie ponad 10 milionów złotych.
– Będziemy wspierać tę inicjatywę i nie wykluczam, że Jelenia Góra przystąpi razem z powiatem jeleniogórskim do spółki, która powinna powstać dość szybko – mówi prezydent Marek Obrębalski. – Nie możemy liczyć na pieniądze unijne, gdyż lotniska regionalne nie są wśród priorytetów. Dlatego wiele będzie zależało od wspólnego działania władz samorządowych i przedsiębiorców, którzy będą musieli wyłożyć pieniądze na budowę lotniska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~amee 17-01-2008 8:14
tym ot osposobem jelenia straci lotnisko aeroklub przeniesie sie do zapyzialej starej kamienicy a nam to juz tylko narzekanei zostanie
~BW 17-01-2008 8:17
Popieram każdą inwestycję, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój turystyki w regionie. Budowa lotniska pasażerskiego może być także przełomem w rozwoju Jeleniej Góry. Taka inwestycja wiązałaby się z budową całej infrastruktury związanej z funkcjonowaniem lotniska (budynek odpraw, budynki techniczne, hangar). Dobrym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie pod lotnisko szybkiej kolei. ... a tak realnie - aby taka inwestycja miała sens Jelenia musi mieć coś co przyciągnie turystów, same Karkonosze nie wystarczą. pozdrawiam
MaxMad 17-01-2008 8:21
Jacy "wszyscy" są za lotniskiem? Ja na przykład nie - wolałbym aby zainwestowano w drogi albo pociągi...
~Dobry pomysł! 17-01-2008 9:35
Obawiam się dużego oporu ze strony Wrocławia. Pamiętam ,nie tak dawno, jak Wrocław rozpętał akcję przeciw lotnisku bodajże w Krzywej niedaleko Legnicy. Argumentacja Wrocławia była w stylu wrocławskim: wystarczy nam w województwie lotnisko pasażerskie we Wrocławiu. Tak w ogóle pomysł na lotnisko w St. Kamienicy jest przedni. Należy prezydenta w tym pomyśle popierać. Jesteśmy wszyscy razem w jednej kotlinie, czym nam sie chce, czy też nie. Bez wzajemnego wspierania się zrobimy z Kotliny jedną wielką wiochę.
~_rymcycymcy____ 17-01-2008 10:29
Może ten aeroklub się wyniesie i przestaną mi burkotać nad głową :)
~taaa 17-01-2008 10:35
już rusza budowa obwodnicy południowej, która pozwala na wydłużenie pasów startowych na naszym lotnisku; mając za chwilę jeszcze większą płytę proponuję zrobić na niej największy na świecie tor dla gokartów
~ 17-01-2008 10:45
na pewno nie Wszyscy! Znam WIELU za NIE! ...zresztą poczekajcie na protesty mieszkańców... Kilku przedsiębiorców - to nie wszyscy!
MaxMad 17-01-2008 10:53
Myślę, że warto, aby osoby odpowiedzialne za ten projekt się zastanowiły, czy jeśli potencjalni inwestorzy przylecą, to jeśli coś wyprodukują, to trzeba to będzie jakoś wywieźć. I co, będą to transportować samolotem? Czy ciężarówkami? Jeśli prez. twierdzi, że to jeden z warunków rozwoju, to mój głos na niego był głosem straconym. Rozwoju dokonuje się równomiernie, krok po kroku, a nie dzikimi skokami do przodu, z których krajanie niewiele mają. Czy np budowa lotniska spowoduje, że np jugurty będą dostarczać helikopterami?
PrYk 17-01-2008 10:54
Za przeproszeniem na D... mi lotnisko ? Co zwykly, szary czlowiek jak ja bedzie z tego mial ? Turystyka ? Nie rozsmieszajcie mnie, ze do tego potrzebne jest lotnisko ! Moze zadbac o baze dla tej "turystyki" o ktorej mowicie ? Moze jakis kryty basen w koncu powstanie o aquaparku nawet nie wspomne. Zyskaja na tym mieszkancy i lokalni przedsiebiorcy. Brakuje na drogi, na sluzbe zdrowia, na rekraacje ale Lotnisko bedzie... Po prostu noz w kieszeni sam sie otwiera !!
~Ksiezniczka Ranowalona 17-01-2008 10:58
Jesli to prywatne przedsiewziecie owych "biznesmenow" to moga sobie za wlasne pieniadze budowac co im sie podoba. Ale dlaczego podatnicy jeleniogorscy mieliby finansowac ten ich prywatny szwindelek?
~Sir 17-01-2008 10:58
Chyba wiekszosc wypwiadajacych sie nie zdaje sobie zbytnio sprawy z tego o czym mowimy. Sam nie jestem 'skrzydlaty' ale wiem mniej wiecej jakiej skali lotnisko mze tu powstac. To moze byc tlyko lotnisko lokalne, na ktorym nie beda ladowac samoloty rejsowe i to nawet nie takie z Londynu, Dublina czy Rzymu. Nie wyladuje o nawet samolot rejsowy z Wroclawia czy Katowic. Bedzie to lotnisko dla 'awionetek', sluzyc bedzie tym ktorych stac na wyczarterowanie takiego samolotu lub tych ktorzy taki posiadaja. Czyli chodzi tu glownie o biznes i polityke. Oszem jest to potrabne inewstycja, ale nie zachlystujcie sie Stara K. to nie Balice czy Pyrzowice ;-)
~richthofen 17-01-2008 12:03
Paru kolegów Pana Prezydenta zbuduje lotnisko, J.G. przystąpi do spółki i wyłoży na to pieniądze, po to aby paru kolegów Pana Prezydenta mogło wygodnie latać do i z Warszawki. Pierwszym pasażerem będzie prawdopodobnie warszawsko - jeleniogórski poseł Jerzy Szmajdziński od lat przodujący w sondażach popularności w Kotlinie. A reszta - pociągiem 3 godziny do Wrocławia.
~RIKO 17-01-2008 12:09
LOTNISKO
~na temat - akt 17-01-2008 12:31
Popieram jak najbardziej, w większości miast lotniska są poza miejscowościami vide Balice czy Pyrzowice...!
~Zone 17-01-2008 13:09
Lotnisko to bedzie sluzyc waskiej grupie nabitych portfeli, owszem jest to warte zachodu ale czy nie potrzebniejsza dla szerszej, duuuuuzo szerszej grupy ludzi jest usprawnienie koleji na trasie do Wroclawia, a dalej do Szklarskiej i Harrahova???? To by dalo prawdziwego kopa dla regionu i ruszylo by poklady prawdziwego zasobu tego regionu jakim jest turystyka! Ile osob skorzysta miesiecznie z tego lotniska? Ile osob skorzysta z szybkiej koleji Wroclaw-Jelenia-Szklarska-Jakuszyce-Harrahov?????
~:) 17-01-2008 13:30
nikt nie protestuje? a bo wspolne m. jeszcze nie obralo strategii :)
~za 17-01-2008 13:50
lot nisko to mam codziennie, jak sokół obok ląduje :)) fajna sprawa!
~ahoj 17-01-2008 13:55
Dobra, poogladajcie sobie o czym mowa, http://maps.google.co.uk/maps?hl=en&q=Stara+Kamienica&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl zapamiętajcie nazwy miejscowości. Już za chwilę będzie mówił o nich cały świat, Marek, Jego żona i jamnik... Ale to nie zmienia faktu, że lotnisko pasażerskie dla samolotów do 100 pasażerów przydałoby się w odległości 1,5 h jazdy od karkonoszy, oj przydałoby się. A niedowiarki niech sobie poczytają troche o współczesnej turystyce. Bo jedno pytanie jest czy warto, a inne, czy potrafimy to zrobić. Jak na razie męczymy się z remontem ulicy Lubańskiej, a tu pas trzeba położyć, terminal zbudować, wieże kontroli lotów... i śmiesznie i straszno
~bombowiec 17-01-2008 13:57
Proponuję,by Akademia Ekonomiczna /tylko ona i nikt inny/,dokonała a...lizy rynku w sferze liczby potencjalnych pasażerów.Śmiem twierdzić,że startów i lądowań będzie ok. 2 w miesiącu,tak by dotrzeć na naradę do Warszawki mogli władcy Jeleniej Góry i powiatu .Dla pozostałych nic sie nie zmieni.Czy jest więc sens pakować w to wątpliwe udogodnienie tyle naszych pieniędzy?
~wyborca 17-01-2008 14:19
Lotnisko - temat zastępczy i który nie będzie zrealizowany , straszny populizm.Panie Obrębalski i spółka trzeba chodzić po ziemi a nie bujać w obłokach.Kolejna grupa bijąca pianę.
~Ogor 17-01-2008 14:32
Lotnisko juz jest. Moze lepiej aklapark? Kregielnie? Ogolnie jakies centrum rozrywki dla mieszkancow i turystow mlodziez nie ma co robic w wolnych chwilach co czesto sprowadza sie do alkocholu i narkotykow.
~Fafa 17-01-2008 14:36
A kto powiedział, że zlikwidują lotnisko przy ul. Łomnickiej?! Będziemy mieli 2 lotniska a na Łomnickiej (sportowe) też dodatkowo zostanie utwardzony pas i jeszcze parę innych zmian nastąpi:):):) Radzę się zastanowić co piszecie
~lot... 17-01-2008 14:41
może niektórzy pójdą wreszcie po rozum do głowy i Ci troszke bogatsi przestana sobie kupować te tandetne mercedesy i beemki za 200-400 tys, a kupią sobie małe samolociki, którym bez stresu, będą latać sobie do warszawy Wrocławia Poznania Krakowa, zaoszczędza czasu i pieniędzy :P, ale z drugiej strony patrzeć to polska taki specyficzny kraj w UE ze samochód i telewizor to najważniejsze atrybuty majętności, nie ważne jak sie mieszka i gdzie, nie ważne kim sie jest, wazne ze bemewu 7 pod blokiem stoi. a samolotem sie nie pokaze tak jak w bemewu, z przystanku nikogo nie zabierze, wszyscy z przystanku nie beda sie patrzec to co to za frajda... :P, a tak bardziej na poważnie, jest to pomysł BDB i 10mln zł to nie jest wcale wielki pieniądz a rozwój jak by nie było nie mały dla regionu, lotnisko w Jeleniej nie przestanie funkcjonować, dalej będą odbywać sie loty rekreacyjne, szkoleniowe, szybowcowe, skoki spadochronowe i to co sie teraz tam obecnie dzieje :), a Ci businessmani co chcą tam zainwestować to każdy ze swojej kieszeni bez większej utraty płynności finansowej mógłby wybudować sam to lotnisko,:P a na pewno ten jeden który jest pomysłodawca tego przedsięwzięcia:P
~Prowincja! 17-01-2008 14:42
Głupota przeciwników politycznych prezydenta zaciemnia im umysły. Jak wy polityczni malkontenci chcecie rozwijac Kotlinę? Wiecznym ględzeniem i złośliwościami? Każdy ciekawy pomysł musi być zaraz opluty. Może zamiast pleść trzy po trzy, podajcie ciekawszy pomysł. Kolej - wiadomo, drogi - sprawa jasna. Ale lepiej mieć w zanadrzu więcej pomysłów na usprawnianie komunikacji w Kotlinie. Chociażby po to, by ci z Wrocławia nie traktowali nas lekceważąco i z góry. Jeleniogórzanin nie może się równać z Wrocławianinem? Obrośliśmy prowincjonalizmem i zaściankiem.
~Rapid 17-01-2008 14:49
Z początku nie łapałem o jakie lotnisko chodzi, bo ten artykuł nie zbyt jasno to mówi? no ale zorientowałem się popieram PrYk, ~richthofen, ~Sir, ~Zone to jest dla takich zł____ei jak Kulczyk i inni reszte nie będę tu ich wymieniał zwłaszcza że ze Starej Kamienicy jest tylko kroczek do kurortów wczasowo wypoczynkowych, jakim prawem te gnoje mają zabierać środki finansowe miasta i regionu na tą budowę?
~fefefe 17-01-2008 16:14
Wójt St. Kamienicy to jest chłop z jajami i na pewno prędzej wybuduje lotnisko z Włodygą na "gołym pniu" aniżeli nasz Akademik rozbuduje już istniejące; dzisiejsze samoloty z GPS-ami mogą lądować przy nie najlepszej widoczności (a w przyszłości będzie jeszcze łatwiej) ale nasz Akademik kupi każdą argumentację, która zwolni go z działania w świecie rzeczywistym; szkoda tylko wydawać "dużo za duże" pieniądze na obwodnicę (gdyby nie omijała przyszłego lotniska w Jeleniej Górze była by o wiele tańsza)
~Chłop ze Staniszowa 17-01-2008 16:17
Jasne wybudowac lotnisko, szybciej dostane się z rodziną na Majorkę. Ale tak myslę, może by jeszcze poprowadzic do niego szybką kolej typu TGV lub przynajmniej dojazd autostradowy.
~cześć zawistne żuczki! 17-01-2008 17:38
a czemu to tylko właściciele awionetek i potencjalni pasażerowie małych samolotów z jakiejś warszawy czy poznania budzą wasze oburzenie? a co z tymi wstrętnymi BOGACZAMI, których stać na NOWE auta, co przyjeżdżają w karkonosze i rozbijają się panie po hotelach!?! po cholerę nam tutaj te imperialistyczne pijawki? więc zbierzcie się żuczki do kupy i złóżcie w starostwie obywatelski projekt uchwały - zakaz wjazdu (wlotu) do kotliny jeleniogórskiej wszystkich chamów, co zarabiają powyżej 1000zł netto i mają wykształcenie powyżej zawodowego.
~Tryton 17-01-2008 18:13
oczywiście że istnienie dwóch lotnisk obok siebie jest kompletnie bezsensowne, skoro lokalizacja w Starej Kamienicy jest lepsza i znajdą się chętni do wyłożenia chociażby części pieniędzy to nie ma nad czym zastanawiać... przypominam że budowę pasów na Łomnickiej musiało by miasto zapewne sfinansować samo. A jeśli miasto odważy się na likwidację lotniska na Łomnickiej, (po utworzeniu tego w Starej Kamienicy) uzyska po uzbrojeniu kawał równego płaskiego jak stół terenu inwestycyjnego, na obrzeżach miasta ale niedaleko centrum, bardzo dobrze skomunikowanego (obwodnica i ulica Łomnicka), czyli dokładnie tego co temu miastu brakuje. Jeśli jeszcze miasto umiejętnie ten teren sprzeda, odzyska z nawiązką swój ewentualny wkład w lotnisko w Starej Kamienicy a zysk dla zwykłych mieszkańców w postaci na przykład nowych zakładów pracy byłby większy niż zyski z istnienia lotniska na tym miejscu... no ale do wszystkiego trzeba odwagi i trochę perspektywicznego myślenia pozdrawiam
~rozsmieszona 17-01-2008 18:28
Ludzie, ale jak to brzmi: LOTNISKO!!!! A wy tak po ziemi -drogi, pociagi. LOTNISKO!!!
~ z zascianka 17-01-2008 18:42
Do PROWINCJA. Cos czuje absolwenta Akademii Ekonom w JG, tylko jaka specjalnosc? Z takim mysleniem? No i te kompleksy! A na kompleksy najlepsze lotnisko!
~samolot 17-01-2008 19:55
<i> regulamin złamany </i>
~do prowincji 17-01-2008 19:56
<i> regulamin złamany </i>
~pytam 17-01-2008 20:15
A czy ktoś pomyślał jakie są koszty utrzymania takiego lotniska? Czy stać nas na takie fanaberie dla elit?
~jacek51 17-01-2008 21:41
czytając większość wypowiedzi mam wrażenie że my jeleniogórzanie chcemy pozostać w zapyziałej J.G . Nasze miasto i powiat nie są na tyle bogate aby wybudować autostradę i TGV do Wrocławia ale mamy szansę na lotnisko . Wiemy że nasze potrzeby w tym zakresie są pomijane we Wrocławiu i długo tak będzie. Pomyślcie !!! Nie mamy szans na lepsze drogi do Wr, bo miasta na to nie stać ale w takim razie powinniśmy poprzeć lotnisko, bo to może w przyszłości zmusi władze nigdy nie chcianego przez nas województwa do reakcji i budowy np. drogi do tańszego niż wrocławskie lotniska.
~samolot do redakcji 17-01-2008 21:48
Czy jest coś złego w leczeniu kompleksów ? <br><br> <i> Ależ skąd :-) Tylko może nie opisujmy metod :-) </i>
~Antek 18-01-2008 0:20
Popieram gdyż nie mamy innych dróg i możliwości aby dostać się szybko z szerokiego świata w piękne nasze góry i długo jeszcze nie będzie. A tak przynajmniej pieniążki bogatych turystów z zachodu predzej przylecą do nas,które następnie będą inwestowane w turystykę przez cały rok. A nic tak nie napędzi koniunktury w naszym regionie jak inwestycje. Jak na razie jesteśmy skansenem turystycznym , tak to oceniam po moich ostatnich wyjazdach na nartki do Spindelowego Mlyna ,gdzie od 13 do 16:00 zjeżdżałem po 6 razy dziennie,gdzie wszędzie zabierają cię szybkie kanapy 4-osobowe dosłownie z parkingu,gdzie parkingi dla turystów od 7:00 do 22:00 są za darmo jak również WC,chcesz sobie złamać nogę to czeka na ciebie już Horska Służba z pięknym Eurocopteremo którym GOPR może tylko pomarzyć.Tym czasem u nas GOPR-owi pomagają jakieś potężne ''wajenne'' niskopokładowe helikoptery z karabinami maszynowymi w których nie można nawet lekarzowi stać w czasie lotu przy rannym reanimując go(ale chwała wojsku że wogóle pomaga), GOPR kłuci się z ośrodkami narciarskimi o pieniądze,ośrodki narciarskie odgrażają się że w razie ''W'' jest Horska Służba ,ludzie gdzie ja żyję , ja myślałem że Pospolite Ruszenie to prehistoria. Dlatego jak najbardziej jestem za wszelkimi formami inwestowania ,które to przyniesie nam wszystkim tylko samo dobro
~patrijota 18-01-2008 6:02
a ja wam napisze tak czy to bedzie obrebalski czy kowalski to i tak ta czerwona dolina umrze pozdrawiam grabarzy oni maja pw\elne rece roboty to miasto trzeba zaorac i posadzic choinki kaczynski bedzie mial co sorzedawac
PrYk 18-01-2008 8:14
do ~jacek51 ja nie wiem czego Ty sie napiles ale czy Ty wiesz o czym piszesz ? Nie stac miasto na droge, kolej to niech zamiast niepotrzebnego lotniska zadba o to zeby turysci mieli po co przyjezdzac ! Teraz po co maja przyjechac do Jeleniej Gory ? Nie ma basenu, nie ma kregielni nie wspomne o innych rozrywkach. Polowa "zabytkowych" budynkow sie sypie ale lotnisko powstanie ! Tylko po co ? co to da ? Poza tym jakbys poczytal to bedzie lotnisko gdzie nie beda mogly ladowac duze samoloto pasazerskie wiec o Tym Ty piszesz ? Ze niby konkurencja dla lotniska wroclawskiego w przyszlosci ? Zadbjamy o najpierw o to co mamy w JG, dobudujmy zaplecze a potem myslmy o zbytkach takich jak lotnisko ! Do ~Antek jaka turystyka ? napewno w Jeleniej Gorze haha... a pamietaj, ze wiekszosc wypowiedzi to glosy Jelniogorzan. Czy powstanie lotniska odciagnie Cie od wyjazdow do Spindelowego Mlyna ? Nie ! bo nie bedziesz mial gdzie pojezdzic u Nas. Najpierw niech powstanie cos co przyciagnie turystow !
MaxMad 18-01-2008 8:31
do jacek51 i Antek: Przykro mi, ale waszymi wypowiedziami sami udowadniacie, że jest to nieuzasadnione widzimisie. Widzicie budowe lotniska jako cos, co spowoduje, ze reszta "sama sie zrobi". Moze warto najpierw pomyslec o zadbaniu o te zaplecze i jakas "turystycznosc" samej jeleniej. Pytanie do Antka: jak wybuduja u nas lotnisko, to przestaniesz jezdzic do Spindlerowego Mlyna? Watpie. Jesli juz kiedys polecisz, to najpredzej do Wroclawia do Aquaparku. Choc pewnie zanim dojdzie do budowy lotniska będzie już aquapark w Karpaczu. Bo w Cieplicach jakoś za mało czasu było, żeby to zrealizować.
MaxMad 18-01-2008 8:33
PS Idąc tym tokiem myślenia, zbudujmy kosmodrom: Będą przylatywać ludzie z USA, którzy mają pieniądze. A jak spadnie z orbity kosmonauta, to tylu fotoreporterów przyjedzie, że szok! I jaka promocja na świat!
~Prowincja! 18-01-2008 9:29
Do "do zaścianka". Pana/i czujność jest imponująca. Może byś pan/i cos ciekawego zaproponował dla naszego regionu zamiast zrzędzić?
~Antek 18-01-2008 20:57
No pewno ,że przydałoby się wybudować nowe wyciągi kanapowe , które jak w Spindlu (przynajmniej stoi tak w prospekcie) wszystkie wywożą w ciągu godziny na górę 20 tys turystów.Kochani ale oni wybudowali to przed przystąpieniem do Unii.Teraz wybudowanie nowego wyciągu w/g nowych dyrektyw Unijnych graniczy u nas z cudem. Można to przyrównać z Doliną Rospudy.Trzeba było być mądrzejszym przed.Dlatego co się da BUDOWAĆ to trzeba to robić bo znowu obudzimy się z ręką w nocniku. Dzięki kontaktom lotniczym powstają nowe pomysły na inwestycje w naszym regionie , a co idzie za tym miejsca pracy.Poza tym jest to też jedna z wielu dużych atrakcji w naszym mieście. Chociażby w tym roku odbędzie się kolejny II zlot szyowców zabytkowych o zasięgu światowym.Na pierwszym zlocie byli ludzie nawet z Japoni w osobie pana prezesa Hondy i wielu innych znakomitości z całego świata.Czy jest to dobra promocja miasta czy nie ?
~she 18-05-2008 20:58
to masakra jakas... ja nie mam zamiaru jeździć do starej kamienicy tylko po to, zeby polatac... ;// w życiu.!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group