Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7883
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wśród nimf, meduz i topielców

Poniedziałek, 12 lipca 2010, 15:13
Aktualizacja: Wtorek, 13 lipca 2010, 7:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wśród nimf, meduz i topielców
Fot. TEJO
Niesamowity świat morza ze wszystkimi stworami skontrastowany z idyllą łąki na Wyspie Szczęśliwości – w te przestrzenie przeniesie widzów spektakl „Impresja”, do którego przygotowania trwają na scenie Teatru im. Norwida w ramach warsztatów „Lato w teatrze”.

W siódmym dniu LWT zaczęła się już prawdziwie teatralna praca nad układaniem scen. – Mniej będzie gadulstwa. Skoncentrujemy się nad próbami do sztuki – zapowiedział Tadeusz Wnuk, koordynator „Lata w teatrze”, który wraz z Moniką Strzelczyk przygotowuje młodzież aktorsko przed sobotnią premierą „Impresji”.

Jak powiedział, tak uczynił. Dziś – poza rozgrzewką – uczestnicy LWT zajęli się tylko spektaklem. Było jak na najprawdziwszej próbie. Najpierw ustawienie sceny, później – korekty, uwagi, pomysły. T. Wnuk pokazał klasę jako pedagog teatralny z młodzieńczą werwą demonstrując układ ruchów, który będzie podstawą poszczególnych epizodów.

„Impresja” zacznie się lirycznie, od sceny z „Dzieciństwa” Artura Rimbaud – symbolicznego zobrazowania łąki. Na razie jeszcze nie ma dekoracji ani efektów dźwiękowych, więc młodzież wciąż ćwiczy „na sucho”. Poszczególne elementy – wraz z kostiumami – pojawią się wkrótce i wtedy – po dodaniu świateł – scena błyśnie lirycznym powabem i tajemniczością. Duża rola w tym młodych aktorek, które – wypowiadając poszczególne kwestie – muszą wydobyć ze słów sekretne znaczenia.

Pojawią się także cudzoziemki, matki, mniszki, para tańcząca walca oraz cyrkowcy z barwnym korowodem. Po ich „pokazie” scena zamieni się w morze, po którym dryfował będzie statek ze zbuntowanym Rimbaudem na pokładzie. W roli poety wystąpi Mateusz Barta, który wypowie poszczególne sekwencje „Statku Pijanego”, sztandarowego dzieła bohatera sztuki. W tej scenie wypełzną potworne meduzy i straszyć będą topielce. Wszystko w tajemniczym klimacie niesamowitości zmieszanej z grozą i majestatyczną muzyką chorału gregoriańskiego.

Wciąż trwają prace nad scenografią. Janusz Kijański „wyczaruje” morze, które – animowane przez adeptów sceny, przeniesie publiczność w fale. Do tego efekty multimedialne budujące nastrój. Wszystko zapowiada się barwnie, tajemniczo i zachęcająco zarazem. Jutro – kolejny dzień przygotowań do „Impresji”. Premiera w sobotę, 17 VII, o godz. 18. Powtórka – dzień później o tej samej porze,

Zajrzyj na bloga LWT 2010

tutaj.

Obejrzyj zapowiedź "Impresji"

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group