Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4043
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlęcin: Wspaniały klimat i niesamowita energia

Poniedziałek, 29 lipca 2019, 11:05
Aktualizacja: Środa, 31 lipca 2019, 8:11
Autor: Przemek Kaczałko
Siedlęcin: Wspaniały klimat i niesamowita energia
Fot. Przemek Kaczałko
Współpraca Fundacji Mandala z Wieżą Książęcą w Siedlęcinie zaowocowała nową imprezą na kulturalnej mapie regionu. Strażnicy Tradycji – I Festiwal Folkloru Lokalnego spotkał się ze znakomitym odzewem publiczności i uczestników warsztatów, więc fundacja łapie wiatr w żagle i gwarantuje kontynuację.

W ramach festiwalu odbyły się warsztaty śpiewu białego i intuicyjnego "Czy pamiętasz jak śpiewała Twoja babcia?", które poprowadziła Olga Lidia Kozłowska.

Na małych i dużych czekały gry i zabawy średniowieczne, warsztaty etnograficzne. Warsztat "Praca z emocjami w oparciu o żywioły" poprowadziła z kolei Katarzyna Nosarzewska. W ramach festiwalu nie zabrakło debaty określającą potrzeby społeczności lokalnej, a także prezentacji programów Narodowego Centrum Kultury. Ponadto wykład o współczesnym EtnoDesignie poprowadziła Ewelina Markiewicz.

W części konkursowej miał miejsce przegląd lokalnych grup folklorystycznych - to publiczność na bezpłatnych biletach typowała zwycięzców, a nagrody finansowe było o łącznej wysokości 3750 zł (2000 zł dla zwycięzców, 1000 zł - II miejsce, 500 zł - III miejsce, 250 zł - IV miejsce).

Gwiazdą wieczoru był zespół Laboratorium Pieśni, który w kręgach muzyki etnicznej jest bardzo znany i doskonale wpisał się w klimat obszaru Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych - podkreślają pieśniarki z Trójmiasta.
Emocji jest dużo, ludzi przyszło dużo, dopisała pogoda. To mój pierwszy projekt, który napisała i przeprowadziłam. Dopiero otwieramy oczy na takie możliwości i to jest niesamowite, że to się da - jest taki zwrot. Jeżeli jest zespół ludzi, który wie jak współpracować, to jest łatwe. Współpraca z Wieżą Książęcą niezwykle przyjaźnie przebiegła. Tak właśnie widzę współpracę organizacji pozarządowych - wyznała Katarzyna Petyniak, koordynatorka projektu Fundacji Mandala, która znana jest z prowadzenia Wolnej Szkoły Mandala.

Klimat imprezy udzielił się uczestnikom, którzy bardzo chętnie aktywnie uczestniczyli w uczcie dla ducha. Po koncercie gwiazd ogłoszono wyniki konkursu:

IV miejsce - Zespół Rybniczanki
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich "Miłkowianie", które zadbało o wrażenia kulinarne
II miejsce - Zespół Kosy z Wrocławia
I miejsce - Lokalna Grupa Wokalna dała koncert na terenie Wieży Książęcej.

Na zakończenie była możliwość nocnego zwiedzania Wieży z archeologiem.

Imprezę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Twoja reakcja na artykuł?

22
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group