Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7726
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wraca sprawa kopalni uranu w Starej Kamienicy

Sobota, 18 października 2014, 9:02
Aktualizacja: Niedziela, 19 października 2014, 9:15
Autor: Angela
Region: Wraca sprawa kopalni uranu w Starej Kamienicy
Fot. Archiwum
– Mimo sprzeciwu mieszkańców i gminy Stara Kamienica, inwestor kolejny raz próbuje zdobyć pozwolenie na próbny odwiert w celu poszukiwania rud uranu w gminie Stara Kamienica – alarmują mieszkańcy. – Kolejny raz prosimy o pomoc – dodają. Wczoraj (17.10.) Gmina Stara Kamienica wydała drugą, negatywną opinię środowiskową w tej sprawie. – Będziemy walczyć do końca, bo pozwolenie na te działania to morderstwo na samorządzie – mówi Mariusz Marek, zastępca wójta gminy Stara Kamienica.

Sprawa wraca po niemal dwuletniej przerwie, kiedy negatywną opinię środowiskową wydaną przez Gminę Stara Kamienica, zajmował się sąd. Inwestor zaskarżył bowiem decyzję Wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, które utrzymało w mocy to postanowienie. Inwestor nie dał jednak za wygraną i zaskarżył postanowienie Kolegium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który z kolei uchylił postanowienie zarówno Kolegium, jak i gminy.

- Teraz sprawa wraca do punktu wyjścia, w którym Wójt wznowił zawieszone postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – zaalarmowali nasi Czytelnicy. - Jednym słowem procedury ruszają, więc my znów będziemy bronić naszej gminy, naszego środowiska, naszych łąk objętych Naturą 2012. Gmina jest po stronie mieszkańców, ale to nie wystarczy. Trzeba działać szerzej, więc prosimy o pomoc wszystkich, którzy mają w tej sprawie wiedzę i doświadczenie – apelują mieszkańcy Gminy.
Walkę o wstrzymanie planów wykonania odwiertów zapowiada również Mariusz Marek.

- Nasza walka trwa od dwóch lat i będziemy walczyć do końca – mówi. – Przez zapowiedzi tych odwiertów, nagłośnienie, że jest u nas uran, gmina już sporo straciła. Podejmiemy wszystkie możliwe środki prawne, by zablokować tę inwestycję. Wydaliśmy już drugą negatywną opinię środowiskową, bo uważamy, że musimy chronić nasze środowisko. Wiele terenów objętych jest Naturą 2012 i wymaga wyjątkowej ochrony, a ciężki sprzęt je po prostu zniszczy. Jeśli przymusi się nas prawnie do wydania pozytywnej opinii, wprowadzimy do niej wszystkie możliwe obostrzenia i ograniczenia, by możliwie jak najlepiej chronić nasze środowisko – dodaje wiceszef gminy Stara Kamienica.

Mieszkańcy przeciwni odwiertom założyli koalicję “Nie dla kopalni uranu w Sudetach” i założyli stronę internetową: www.uranstop.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (83) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group