Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7737
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wraca pomysł CUW w Jeleniej Górze

Środa, 22 listopada 2017, 8:19
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Wraca pomysł CUW w Jeleniej Górze
Fot. Paweł Guszała
Minął rok od kiedy w jeleniogórskim ratuszu podjęto pierwsze kroki powrotu do rozwiązania sprzed lat– wspólnej rachunkowości dla wszystkich placówek oświatowych. Centrum Usług Wspólnych miało przynieść miejskiemu budżetowi milionowe oszczędności, jednak po burzliwym początku zdecydowano się ten pomysł tymczasowo zawiesić. Jak się okazuje w najbliższym czasie może powrócić i to w nowej odsłonie.

Już w listopadzie 2016 roku władze miasta rozpoczęły konsultacje nad wprowadzeniem Centrum Usług Wspólnych. Jako pierwsze do dyskusji zaproszone zostały związki zawodowe, które były nieprzychylne temu pomysłowi. Dodatkowo rozmowy toczyły się w przededniu wdrożenia rządowej reformy oświaty, dlatego zdecydowano się tymczasowo wstrzymać prace nad Centrum Usług Wspólnych. - Temat wróci w tej czy innej formie z prostego względu. Reforma oświaty odcisnęła swoje piętno na samorządowych budżetach, rosną koszty a subwencja jest mniejsza niż rok temu – tłumaczy Marcin Zawiła Prezydent Jeleniej Góry.

Głównym powodem dla którego miastu tak zależy na wprowadzeniu CUW czyli Centrum Usług Wspólnych w Jeleniej Górze są oszczędności. Ze wstępnych wyliczeń urzędników wynika, że tworząc tylko wspólny mechanizm finansowy dla szkół, budżet miejski byłby bogatszy o 2-3 miliony złotych rocznie.

- Pojawiły się nowe propozycje. Jeżeli nie powstałaby wspólna księgowość to może powinny być robione wspólne zakupy dla szkół. Takie rozwiązanie również mogłoby przynieść wymierne korzyści. Związki zawodowe, wiele osób zwróciło się do mnie z tym pomysłem . Rozważam przedłożenie go pod obrady na najbliższej sesji. Tak więc wprowadzenie CUW w Jeleniej Górze nie od strony finansowej, która moim zdaniem i tak prędzej czy później nastąpi, ale w kontekście wspólnych zakupów i administrowania placówkami – kończy M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
59
Tak, to odpowiedzialna praca
17%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
25%
To oburzające ile zarabiają
39%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group