Piątek, 26 czerwca
26°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Ciekawe miejsca Otworzyli kolejne tajne przejście w Zamku Czocha. To dopiero początek zmian Edukacja Świadectwa odebrane, czas na wakacje! Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły
reklamy

„Wodnik”: mniejsze straty, niższa cena

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Likwidacja nieopłacalnych ujęć górskich, zakup nowego pojazdu technicznego do usuwania awarii, monitoring sieci oraz wymiana wodomierzy na urządzenia odczytu zdalnego – oto elementy nowej strategii spółki Wodnik. Cel: ograniczyć straty wody i podwyżki cen w przyszłości.

reklamy

Spółka Wodnik zatrudnia około 230 osób, a majątek na jakim pracuje to około 300 mln złotych, z czego majątek własny to około 60 mln złotych. – Majątek firmy rozrósł się z sześciu do 60 mln zł, a lada moment będzie miała niemal 300 mln złotych – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes Wodnika. Tym wszystkim trzeba umiejętnie zarządzać. W tym celu w minionym roku we wrześniu spółka rozpoczęła opracowanie strategii, która będzie obowiązywać do 2015 roku i wiąże się z programem inwestycyjnym.

– Mimo że ludzie kojarzą nas głownie z inwestycjami, jesteśmy powołani po to, by dostarczać wodę mieszkańcom Jeleniej Góry i odprowadzać ścieki komunalne, a inwestycja to tylko narzędzie do tego celu – mówi Wojciech Jastrzębski. – I o tym świadczą fakty: my dostarczamy bez mała cztery miliony wody, odbieramy 3,5 mln metrów sześciennych ścieków i robimy to w miarę bez zakłóceń. Mamy jakieś pojedyncze awarię i problemy, ale mimo nich ten cel realizujemy najlepiej, jak potrafimy.

Największą bolączką „Wodnika” są tymczasem straty wody powstałe w wyniku awarii i nieszczelnej sieci.
Jak sobie z tym poradzić? – Spółka poszukuje firmy, która dokona oceny projektu monitorowania sieci i likwidacji strat wody. Kolejnym krokiem będzie napisanie dużego projektu inwestycyjnego i jego realizacja w najbliższych latach. Koszt to około 1,5 miliona złotych a zakres działania będzie dotyczył strefowania miasta, tworzenia komór, przepływów itp.

– Jeśli wiemy, że z Sosnówki wypływa 8 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę i ona się rozchodzi w takie a nie inne miejsca, to na wejściu pewnej strefy będziemy określali, ile tej wody wchodzi, ile wykorzystują mieszkańcy, a ile wychodzi i w ten sposób poszukamy strat – tłumaczy Wojciech Jastrzębski.

Wodnik powołał też strukturę w firmie, która zajmuje się eksploatacją w sieci. - Do tej pory był dział, który się zajmował awariami, obecnie wydział ma komórkę zajmującą się awariami, oraz komórkę która zajmuje się normalną eksploatacją sieci czyli wymiana hydrantów, komór zasuwowych, płukaniem sieci itp. – mówi Wojciech Jastrzębski.

Powstała też tzw. inspekcji wody. Obecnie sprawdziła już około 60 procent spustów w mieście, dokonuje oceny ich szczelności i na tej podstawie wykona mapę spustów. – W najbliższym czasie odpowiemy sobie również na pytanie co robić z ujęciami górskimi, które są bardzo nieefektywne – mówi prezes Wodnika. Zaopatrują one część Jagniątkowa i Sobieszowa w wodę, ale są tam duże straty. Nie jest wykluczone, że ekonomicznym i zasadnym rozwiązaniem będzie ich likwidacja i skierowanie do wymienionych obszarów wody z Sosnówki.

W tym roku planowane jest również przeniesienie sieci wodno-kanalizacyjne na mapy cyfrowe. Wodnik na ten rok planuje też doposażyć firmę w samochód techniczny do usuwaniu awarii, w którym będą wszystkie niezbędne sprzęty do jak najszybszego usunięcia usterki. Wodnik przystępuje też do wymiany wodomierzy i w tym roku wejdzie na pierwszą partię odczytu zdalnego, radiowego, która zostanie zastosowana wśród odbiorców przemysłowych.

– Wskutek tych działań w perspektywie sześciu lat zlikwidujemy około 6 procent utraty wody – mówi W. Jastrzebski. – Wówczas obniżą się koszty pozyskiwania wody ze środowiska i kolejne podwyżki wody nie będą dla mieszkańców tak odczuwalne.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … Handlowiec z Niemieckim Firma schody Gaździcki poszukuje osobę na stanowisko przedstawiciel Handlowy do obsługi klientów na terenie Niemiec, więcej informacji ; rekrutacj… Kosmetolog K/M w 5* hotelu (możliwe zakwaterowanie) Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Kucharz bankietowy w 5* resorcie Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu…
reklamy

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka