Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5939
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wniosek o sesję nadzwyczajną – NFZ krzywdzi jeleniogórzan!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 października 2012, 7:13
Aktualizacja: Środa, 10 października 2012, 7:48
Autor: red
Fot. Archiwum
Do przewodnizącego Rady Miasta Jeleniej Góry Janusza Grodzińskiego wpłynął wczoraj (8 października) wniosek od organizacji zrzeszonych w Karkonoskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych o zwołanie w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miasta, która poświęcona będzie wyjaśnieniu kwestii związanych z kontraktowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług medycznych dla placówek służby zdrowia funkcjonujących w mieście, a szczególnie w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej.

W uzasadnieniu czytamy:
Z analizy dostępności usług medycznych na terenie kraju wynika, że sytuacja w mieście Jelenia Góra jest rażąco niekorzystna. Kwoty kontraktowane dla innych tego typu obszaru są zdecydowanie wyższe.
I tak np. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej ma historycznie za mały kontrakt w NFZ, co powoduje ciągłe jego zadłużanie. Proces ten, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami przedstawicieli marszałka, przedstawionymi na sesji Rady Miejskiej miał być zahamowany po utworzeniu Centrum.

Dla porównywalnych szpitali wojewódzkich, zabezpieczających podobną populację, kontrakty są także znacznie wyższe. Taka sytuacja miałaby uzasadnienie jeśli w regionie jeleniogórskim mieszkaliby zdrowsi ludzie, niż w innych obszarach. Tymczasem z danych ZUS wynika, że w samej tylko Kotlinie Jeleniogórskiej wypłacanych jest ponad 38 tys. świadczeń emerytalno-rentowych, co oznacza, że co czwarty mieszkaniec tego obszaru jest osobą niepełnosprawną biologicznie lub prawnie, częściej korzystającą z usług medycznych, w tym szpitalnych. Ponadto szpital usytuowany jest w regionie turystycznym o relatywnie wyższej urazowości, a z jego usług zmuszeni są korzystać nie tylko mieszkańcy miasta, bo oprócz turystów i sportowców stanowi on bazę leczniczą dla mieszkańców całego subregionu jeleniogórskiego.

Uważamy, że społeczeństwo nie jest we właściwy sposób informowane o powodach i skutkach obniżania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, a pojawiające się informacje medialne wzbudzają niepokój i niepewność. Oczekujemy, że na sesję zaproszeni zostaną kompetentni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Marszałkowskiego, a także wszyscy parlamentarzyści Ziemi Jeleniogórskiej.

Proponujemy, aby taką sesję odbyć w połowie listopada br. po uprzednim wielostronnym i dogłębnym przeanalizowaniu tego problemu. Niniejszy wniosek wspierają przewodniczący wszystkich klubów Rady Miasta oraz radni, a także przedstawiciele związku zawodowego Solidarność Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~w13 9-10-2012 8:04
brawo wreszcie moze cos waznego dla mieszkancow bedzie tematem obrad rady...po nowych konkursach //nfz zalatwil nam tylko 3 poradnie neurologiczne /bylo 5/ oraz 4 ginekologiczne...na cale miasto a reszta pacjentow ma leczyc sie chyba tylko prywatnie...ps. głowny wygrany czyli KCM podobno mimoolbrzymiego kontraktu rejestruje do np. okulisty na konec roku licze ze wladze PO /maszalek czy przewodniczacy sejmiku sie nie wystrasza takiej sesji..
~sumienie 9-10-2012 8:06
Nie NFZ jest winny,wina leży PO stronie zarządu szpitala,prognozy i przepowiednie się sprawdzają.Dlaczego KCM jest faworyzowany?
~sumienie 9-10-2012 8:11
Następna sesja i to bardzo pilna ma dotyczyć WODNIKA! Bastion nePOtyzmu i partyjniactwa.Mogę zrozumieć cenę oczyszczania ścieków ale dlaczego woda jest tak droga i w dodatku nie można jej pić bo tak śmierdzi.
~PRAWDA 9-10-2012 8:14
Kto w Polsce, najwięcej zabija ludzi??? BIAŁA ŚMIERĆ- NFZ
~ 9-10-2012 8:36
Następna pilna sprawa do przemyślenia i zweryfikowania to firma obsługująca parkometry.Czy nie czas na wprowadzenie ogólnoeuropejskich standardów?
~obsewator 9-10-2012 9:31
Fajnie było by gdyby urzędnicy i nadzorcy byliby kompetentni a nie tylko dbali o kolesiostwo i układziki.A tak w naszym rejonie nie jest tu rzadza same układy i układziki,targowanioe o stołki itp.....
ebee 9-10-2012 9:46
NFZ powinno się zlikwidować a służbę zdrowia sprywatyzować. Gdyby tak się stie ało sprawa była by prosta: Wizyta u lekarza i faktura płacona bezposednio przez ZUS, lub firmę ubezpieczeniową. Nie byłoby patologii polegającej na tym, że leczy się ćpunów i prywatnych pacjentów lekarzy zatrudnionych w państwowych szpitalach za pieniądze tych, których nie stać na płacenie extra lekarzom. Ci czekają na poradę miesiącami. A poza tym jaka to bezpłatna opieka skoro za szpital i recepty trzeba słono płacić ? Pozdrawiam, EBEE
~!!!! 9-10-2012 9:47
obserwator>co to jest urzędnik ?To taki niewolnik na miarę XXI wieku,taki BMW,bezmózgowiec wykonujący bezmyślnie ,bezwzględnie,bezwartosciowe POmysły,szefów .
~ 9-10-2012 9:58
latami za komuny truli nasz region np Celwiskoza, kopalnia uranu itp,to teraz są skutki
~ 9-10-2012 10:00
Narodowa Firma Zabijania
~ktos33 9-10-2012 10:23
"Pół miliona osób z Kotliny Jeleniogórskiej codziennie wdycha promieniotwórczy radon. Lokalne władze utajniają dane, twierdząc, że wszystko jest pod kontrolą" http://www.xwater.pl/uploads/images/pdf/Wladza%20utajnia%20skazenie%20wody.pdf
~ktos33 9-10-2012 10:25
Nadal nie ustalono norm RADONU dla Wody Pitnej, mimo że np. w Planie Zagospodarowania dla Jagniatkowa jest napisane: Ze wzgledu na wystepujaca w obszarze Sudetów podwyszona koncentracje naturalnych pierwiastków promieniotwórczych zaleca sie stosowanie w budynkach rozwiazan ograniczajacych przenikanie radonu do pomieszczen przeznaczonych na stały pobyt ludzi (podpiwniczenia, wentylacja przestrzeni podpodłogowych w parterach, folie izolacyjne itp.).
~DO SUMIENIE 9-10-2012 11:27
COŚ ty taki przeciwny KCM.czyżby twoje kwalifikacje zawodowe były zbyt niskie żeby dostać tam pracę.Taki odważny jesteś zza szklanego ekranu i zasyfiałej klawiatury swojego komputerka.Weż sprawy w swoje ręce.Weż pare milionów kredytu ,postaw taki obiekt ,zatrudnij najlepszych specjalistów i zarabiaj .zarabiaj zarabiaj.Nikt nie jest temu przeciwny.Trzymam za ciebie KCIUKI...pozdrawiam Staszek Kisiel na wyciągnięcie śrub i blach zespalających złamane kości czekałem na termin w szpitalu 14 m-cy.W KCM tylko 6 dni.Jak czytam takie bzdury pisane przez Ciebie ŚRUBY I BLACHY RDZEWIEJĄ....BEZ URAZY....
~do 11:27 9-10-2012 11:47
Rzdzewieja bo wcisnęli Ci badziew z odzysku. Nie faworyzuj tej placówki, bo za szybszy termin idą większe pieniądze. A jak ?? Jeśli robiłeś to na NFZ to już się pewnie domyśliłeś że KCM ma lepsze zakontraktowanie z NFZ niż szpital, co samo w sobie jest bynajmniej dziwne. Bo, albo ktoś nadpłacił przełacił czy co tam jeszcze zrobił, albo w szpitalu POpaprańcy z braku wiedzy, kompetencji, wykształcenia nie umieli wynegocjować wyższej kwoty, lub też zrobili to celowo aby pogrążyć szpital i potem go przejąć w celu tzw "oddłużenia". Można kombinować na wiele sposobów. A ta cała sesja nie jest zwoływana dlatego, że jest niesprawiedliwość, a tylko dlatego, że załodze marzy się podwyżka xD. Zawsze chodzi o kasę.
~pacjent 9-10-2012 12:04
Jeśli ktoś chce być naprawdę wyleczony, powinien własnie iść do szpitala jeleniogórskiego. Po kilku dniach pobytu, gdy pozna tamtejsze obyczaje, tzw."opiekę medyczną", brak koordynacji - i tak można by wymieniać w nieskończoność... wychodzi zdrowy. Po prostu nie chce się ich "leczenia", nie chce się na to wszystko patrzyć - chce się uciec gdziekolwiek. I nieprawdą jest, że przy obecnej zapaści ochrony zdrowia tak musi być, Za te same pieniadze w innych szpitalach jest bez zarzutu.
~ 9-10-2012 13:31
A TAK OGÓLNIE MÓWIĄC TO CO ZA BARAN TEN nfz WYMYŚLIŁ.....HMMM I CIEKAWE ILE JEGO KIESZENIE PRZYBRAŁY KILOGRAMÓW :-)
~sumienie 9-10-2012 15:00
Kto wycina to wina.1127> ŁONI mają nas leczyć!!!A zarabiać to niech zarabiają na operacjach plastycznych,botoksach itp. Moje wykształcenie jest techniczne i to -o pracowalem nawet na 1050 m,pod ziemią .Ja przechodzę przez bramkę i wszysko piszczy .
~jaa 9-10-2012 15:00
Niech ktoś wreszcie wysadzi ten cały złodziejski NFZ.
~Jel... 9-10-2012 15:01
Centrum Szpitalne chce większego kontraktu bo myślą tylko o sobie.Mieli większe kontrakty ale do specjalisty nie można było się dostać a i panie które rejestruję są opryskliwe.Znaleźliśmy innego lekarza z którym również NFZ nie podpisał kontraktu i o niego należy walczyć.Ginekolog z ul.Kopernika również nie dostał kontraktu a po operacji onkologicznej tam się leczę to gdzie teraz iść? co do WODNIKA to prawda czas za nich się wziąć a w szczególności za te podwójny abonament.
~ 9-10-2012 15:01
co za d...lizm z tym rozliczaniem placówek medycznych - to są INSTYTUCJE POŻYTKU PUBLICZNEGO A NIE FABRYKI PIENIĘDZY do ku@@@ nędzy ludziom już nawet chorować nie wolno powyżej limitu (jakby to od nich zależało) za komuny takiego sku#####twa nie było
~Hehe 9-10-2012 15:49
Chleb i ziemniaki też potrzebne do życia, a jakoś nie protestujesz, że mają swoją cenę... W instytucjach PP nikt za darmo nie pracuje, za prąd i grzanie też muszą zapłacić. Za komuny nikt kasy nie liczył, to i zbankrutowaliśmy. Normalka.
~Monika1 9-10-2012 16:22
Ludzie dam wam Dobrą rade!!! Z tąd jak i z Polski trzeba uciekać!!!!!! Koniec świata tak?! tak oczywiście ale nie asteroida tylko ludzie wyjda sami na ulice i sie pozabijają. Brak pracy, brak opieki medycznej ,głód to nas czeka!!!!!!!!!!!!!
~normalny 9-10-2012 16:48
narodowa firma złodzieji
~mieszkanka 9-10-2012 17:43
Do ebee ,narkoman to człowiek
~były pacjent 9-10-2012 18:30
Szpital ma mały kontrakt, bo za taką jakość usług medycznych po prostu nie warto płacić...
~badacz 9-10-2012 18:34
A dlaczego ludzie z Jeleniej Góry jeżdżą do szpitali w Lubaniu lub Zgorzelcu i tam się leczą? Chyba to świadczy jak tu jest "świetnie". Przy obecnym poziomie usług medycznych i obyczajach szpital w Jeleniej Górze powinien być zlikwidowany!!!
~pacjetka 9-10-2012 18:39
moja mama dzisiaj byla w przychodni na Kopernika ale oczywiscie lekarza rodzinnego nie zastala a pielegniarka oznajmila ze wlasnie zamyka moze lepiej zlikwidowac ta przychodnie oraz w maciejowej bo lekarza i tyle co na lekarstwo
~łubudubutoja 9-10-2012 18:41
PORA na wymianę derekcji i menagera i bedzie łokej i wrócą lekarze którzy leczą teraz nad granicą.Proste?
~Ostrzeżenie 9-10-2012 18:58
Zwoływanie sesji może być niebezpieczne dla szpitala, bo na sesji dojdzie zapewne do ujawnienia, jaki styl pracy panuje na niektórych oddziałach - i co wtedy???
~do pacjetki 9-10-2012 19:57
wlasnie fundusz spelnil pani oczekiwanie i zlikwidowal kontrakty w przychodni na kopernika/ dzialajace od 13 lat/ a teraz moze pani isc do KCMu gdzie do tej pory nie wiadomo kto bedzie leczyl i kiedy w poradni ginekologicznej czy okulistycznej/kolejka do konca roku juz jest/ ps/ jak mama chce to moze bezplatnie przeniesc sie do innej przychodni lekarza rodzinnego na pewno bedzie jej lepiej... zycze sukcesów..
~Andżejs 9-10-2012 20:11
Oczywiście nikt nie widzi problemu w tym że co czwarty obywatel pobiera świadczenia emerytalno - rentowe. Widać jak społeczeństwo nauczyło się doić system na wzór i podobieństwo władzy. Nie gadajcie więc bzdur tylko rozejrzyjcie się dookoła jakimi furami jeżdża jeleniogórscy inwalidzi i w jak znakomitej są formie, nie psioczę tu naturalnie na ludzi starszych chorych i naprawde potrzebujących, ale na cwaniaczków koerzystających na niesprawnym prawie, wiadomo że młody i sprawny inwalida szybciej dobiegnie do korytka niż schorowana babinka. Chory kraj, chory naród
~@ 9-10-2012 21:57
NFZ to problem ogólnopolski, ale dobrze, że zauważony i w Jeleniej tylko mam pytanie: czy na Sesji będą nasi Posłowie i Senatorzy, żeby przenieść ten głos wołającego na puszczy do Stolicy? Wnieść interpelację poselską? Pewnie nie, bo przecież tacy zabiegani, że nie ma kiedy załadować taczki...
~AKD 9-10-2012 22:31
Proszę nie wierzyć w rozwiązanie problemu na sesji, miałam nadzieję, że w jakimś zakresie radni zapobiegną nieprawidłowością, łamaniu praw pracowniczych, łamaniu przepisów BHP, patologicznemu tworzeniu stanowisk pracy i ich likwidowaniu na potrzeby dowartościowania własnej głupoty, w tym błędnym naliczeniom poborów w latach 2006-2010 niesłusznie je zaniżając, często celowo – czując bezkarność i wielu innym złym nawykom kreowanym przez służby sanepidu, które z racji pełnionej funkcji w Państwie winny swiecić przykładem nie tylko kreowania zasad prawa ale i przede wszystkim przestrzegania go. Zalecenia PIP, Polskiego Centrum akredytacji - rok wykonywano badania nie spełniając warunków technicznych w laboratorium tym samym lekceważąc zalecenia PCA. Dalej głupie decyzje biją nie tylko w intere
~AKD 9-10-2012 22:41
Dalej głupie decyzje biją nie tylko w interes Państwa, jeleniogórzan (obszaru kompetencji) ale i pracowników (łatwo uzasadnić). Radni jedni czmychnęli na kawkę inni wiedzieli jak mają głosować. Państwu życzę powodzenia w rozwiązaniu palącego problemu, tym, którzy nie rozumieją, że zdrowe społeczeństwo bogactwem narodów współczuję. Chory dobrze zdiagnozowany jak również na czas podjęte leczenie ma szansę na dalsze życie! Kaleka w sanepidzie miał stworzone miejsce pracy na najwyższej kondygnacji, a dyrektorka należy do stowarzyszenia osób niepełnosprawnych - dla picu, bo nie rozumiała problemu z jakim borykał się pracownik z genetycznym obciążeniem Mukopolisacharydozą (MPS). To były przykre sceny Sceny już za zamkniętymi drzwiami.
~łubudubutoja 10-10-2012 4:22
ostrzeżenie>>wiele racji masz ,ale działy administracji rozbudowane ,zrobiły się przechowalniami "znajomych królika" 2 sprawa pion techniczny zaniedbany ci ludzie też wykonują ciężką prace.Ktoś wcześniej napisał że społeczeństwo się starzeje,normalny cykl ewolucyjny,co może wprowadzić eutanazje? Starzeje się a też tyje wiesz ile trzeba wysiłku aby zrobić toaletę przy takim 150 kg.pacjencie a pielęgniarki to nie "puziany"
~!!!! 10-10-2012 6:51
Pod fioletową mycką,,,,http://jerzyurban.blog.pl/2012/10/ jak zwykle ma zawsze racje!
~do 11.27 11-10-2012 9:29
nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem,rdzewiejące śruby to tylko była przenośnia.czytasz byle jak,i piszesz zwykłym bełkotem bez zrozumienia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group