Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 3322
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wniosek na obwodnicę Maciejowej złożony

Czwartek, 10 listopada 2016, 7:28
Aktualizacja: Piątek, 11 listopada 2016, 8:31
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Wniosek na obwodnicę Maciejowej złożony
Fot. Archiwum Jelonki.com i MZDiM
W ostatnich dniach Miasto Jelenia Góra złożyło wniosek o dofinansowanie budowy obwodnicy Maciejowej. – Na ten cel mamy zarezerwowane 10 mln euro w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego, więc jeśli wszystko dobrze pójdzie, w I kwartale 2017 roku wyłonimy wykonawcę, a w II połowie 2017 roku ruszymy z pracami – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Po korekcie projektu nowej obwodnicy (w pierwszej wersji budowa miała kosztować 100 mln zł), wartość inwestycji szacuje się na 70 mln zł, z czego około 10 mln zł to koszty wywłaszczenia gruntów pod budowę. Brakującą kwotę – do dofinansowania z ZIT AJ w wysokości 10 mln euro - wyłoży Miasto z własnego budżetu. – Liczymy też na pozyskanie funduszy z innych źródeł zewnętrznych dostępnych na budowę obiektów inżynieryjnych – dodaje wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Obwodnica o długości 5,7 km wraz ze skrzyżowaniami z: ulicą Wrocławską (w rejonie węzła Grabarów oraz w rejonie granicy miasta z gminą Janowice Wielkie), a także z ulicą Dzierżonia (łącznie z korektą przebiegu tej ulicy w obrębie skrzyżowania), ma powstać w ciągu dwóch lat.

- Całą procedurę przygotowania tej inwestycji do realizacji rozpoczniemy jeszcze w tym roku – zapewnia Jerzy Łużniak. – Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to w I kwartale przyszłego roku wyłonimy wykonawcę, a prace rozpoczną się w drugiej połowie roku – dodaje wiceprezydent Jeleniej Góry.

Obwodnica będzie jednojezdniowa o szerokości 7 metrów z dwoma poboczami bitumicznymi po 2,5 metra, które mają też służyć za pasy awaryjne. Zgodnie z założeniami, na obwodnicy zmotoryzowani będą mogli rozwinąć prędkość do 70 km/h. Nie planuje się natomiast budowy drogi rowerowej wzdłuż obwodnicy, ponieważ cykliści mają korzystać z odciążonej od ruchu ulicy Wrocławskiej, która jest przystosowana do jazdy jednośladów.

W ramach zadania wykonawca będzie musiał też wybudować trzy mosty drogowe (o długości 30, 15 i 10 m) przez Radomierkę oraz potok stanowiący jej dopływ (w rejonie ulicy Trzcińskiej), a także: odwodnienie i oświetlenie drogowe w obrębie skrzyżowań oraz mostów drogowych.

- Po wybudowaniu obwodnicy zmieni się przebieg krajowej trójki: kierowcy będą zjeżdżali na nową drogę około 150 m za punktem gastronomicznym, znajdującym się niemal naprzeciwko zakładu Dr. Schneider i wyjadą około 200 metrów przed Węzłem Grabarów – tłumaczy Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group