Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9000
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wizyta w Zespole Szkół Przyrodniczo–Usługowych

Środa, 10 kwietnia 2019, 7:30
Aktualizacja: Czwartek, 11 kwietnia 2019, 6:08
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Wizyta w Zespole Szkół Przyrodniczo–Usługowych
Fot. Archiwum K. Tęczy
Uczniowie jeleniogórskich szkół w ramach X edycji projektu „Moja Mała Ojczyzna” odwiedzili Zespół Szkół Przyrodniczo–Usługowych w Jeleniej Górze. Tym razem chodziło o przekazanie młodzieży wiadomości o krajobrazie i walorach przyrodniczych naszego terenu.

Ze względu na liczbę uczniów zostali oni podzieleni na dwie grupy. Pierwsza udała się na spacer na Strzelecką Górę, zwaną także Górą Sołtysią. Druga pozostała na wykładach w szkole. Dla wszystkich bardzo ważne było uczestniczenie w obu częściach, gdyż na koniec spotkania miał być przeprowadzony test z wiadomości pozyskanych podczas wykładów.

Przewodnik sudecki Mirosław Kozak po omówieniu atrakcji znajdujących się w najbliższej okolicy oraz przybliżeniu historii tego miejsca, doprowadził nas na szczyt Strzeleckiej Góry, gdzie znajduje się zbudowana z czerwonej cegły kilkupiętrowa wieża widokowa. Jeszcze kilka lat temu można było wejść do środka tej budowli. Niestety dzisiaj jest to niemożliwe. Wszystkie otwory zostały zamurowane, gdyż obiekt znajduje się w opłakanym stanie chociaż stan substancji, z której został zbudowany jest na tyle dobry, że można pokusić się o jego wyremontowanie. Powstałoby wówczas bardzo urokliwe miejsce z tarasem widokowym, z którego moglibyśmy podziwiać rozległą panoramę.

Drugie wejście na szczyt wyglądało nieco inaczej. Tym razem poprowadził nas leśnik z zawodu ale, jak się szybko okazało, także z zamiłowania - Konrad Stawiarski. Już na terenie szkoły opowiedział wiele ciekawostek o rosnących tam drzewach. Dowiedzieliśmy się czym się różnią drzewa zaliczane do tego samego gatunku. Bo jak laik ma odróżnić, który dąb jest szypułkowy, a który nie? Zwłaszcza jak nie widzi samego drzewa a posiada tylko jego liść. Dowiedzieliśmy się, jak powinna być prowadzona prawidłowo gospodarka leśna. Jak powinien wyglądać przekrój lasu, kiedy i dlaczego należy wyciąć pojedyncze drzewa a kiedy przeprowadza się wyrąb całkowity.

Okazuje się, że często dzięki drzewom ustalamy ich wiek, ale nie tylko. Bo przecież drzewo zawsze było używane przez ludzi do wyrobu różnych rzeczy. Wykonywano z niego zarówno elementy konstrukcyjne budowli jak i zadaszenia. Jeśli chodzi o lipę to od dawna używana jest ona przez rzeźbiarzy, bowiem jako materiał miękki świetnie poddaje się obróbce.

Najważniejsze jednak w lesie jest wiedzieć, jakie gatunki drzew lubią słońce, a jakie wolą schować się w cieniu. Wtedy wiemy jak je sadzić. A to nie jest wszystko jedno, gdyż gatunki lubiące słońce ciągną w górę a te, które wola się schować rosną pomiędzy tamtymi nie dopuszczając do niepotrzebnego wyrastania na nich gałęzi. Jak widać w lesie panuje porządek i lepiej go nie zaburzać.

Jak już wspomniałem, po spacerach, został przeprowadzony test z przekazanych wiadomości. Oprócz tego zorganizowano konkurs na najładniejsze zdjęcie przedstawiające pierwsze oznaki wiosny. Jeśli chodzi o test to pierwsze miejsca zajęli: Grzegorz Horodecki z Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”, Krzysztof Dul z Zespołu Szkół Elektronicznych, Mikołaj Jałocha z Zespołu szkół Elektronicznych i Tomasz Wawrzyniak z ZST „Mechanik”. W konkursie fotograficznym zwyciężyli: Bartosz Kałuziński z I Liceum Ogólnokształcącego, Natalia Kotarba z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 oraz Brajan Kułakowski z Zespołu Szkól Elektronicznych.

Dodatkowo piszący te słowa wystąpił z prelekcją o Karkonoszach. Opowiedział o tragedii jaka rozegrała się pół wieku temu w Białym Jarze, o budowie nowego pomnika oraz przypomniał, jak powinno przygotować się do wyjścia w góry: co należy zabrać do plecaka, jak się ubrać, itp.

Nad całością czuwała niezawodna Kazimiera Pitera, która już przygotowuje uroczystości związane z przypadającym w tym roku dziesięcioleciem projektu „Moja Mała Ojczyzna”.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group