Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7941
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wizja bez Jasnej

Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2007, 18:25
Autor: AGA
Jelenia Góra: Wizja bez Jasnej
Fot. Agnieszka Gierus
Radni debatowali we wtorek o wyglądzie śródmieścia Jeleniej Góry nie uwzględniając na razie spornego terenu wykopalisk przy starówce.

10 głosami „za” zaakceptowany został we wtorek przez radnych projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Śródmieścia – część północna w Jeleniej Górze.
Poszerzenie ul. Kilińskiego, budowa dwóch mostów czy przedłużenie os. Robotniczego do Zabobrza to niektóre z założeń tego projektu. Nie rozmawiano o ulicy Jasnej.

Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, przekonuje, że sprawa została pozostawiona dla dobra planu do rozstrzygnięcia w przyszłości.
Póki co, inwestor może jedynie wnieść do planu swoje zastrzeżenia.

Przypomnijmy, że chodzi o nowoczesną galerię handlową, którą zamierzał wybudować Paweł Müller, właściciel terenu przy ul. Jasnej. W pasażu handlowym mieściłoby się kilkanaście sklepów renomowanych firm, kilka restauracji, być może także multikino. Byłby też podziemny parking na ok. 200 miejsc. Łącznie powierzchnia handlowa wynosiłaby ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych.
Takiemu założeniu sprzeciwia się nie tylko konserwator zabytków, ale i władze miasta. (Pisaliśmy o tym obszernie w tekście „Chcieliby, a boją się” – Red.)

– Potrzeba funkcjonowania galerii z pewnością jest. Najważniejsze jest jednak zachowanie klimatu i charakteru zabudowy, aby galeria nie budziła wrażenia wtrętu – stwierdził radny Józef Szarzyński z Lewicy i Demokratów.
Zofia Czernow (Nasz Dom) dodała, że plan nie zamyka szansy inwestorom i jest pewnym krokiem naprzód. – A lepsze to niż stanie w miejscu – mówiła.

– W mojej opinii plan jest dobry i zapewnia właściwe połączenia. Dzisiejsze zapisy są wynikiem szeregu działań i opinii radnych z poprzednich kadencji – wyjaśniała Magdalena Kwasiuk, p.o naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

– Sprawa ta była rozpatrywana na komisjach rozwoju sześciokrotnie. Projekt uzyskał pozytywną opinię komisji, choć nie była ona jednogłośna – „za” głosowały trzy osoby, a cztery wstrzymały się od głosu – mówi Wiesław Tomera, przewodniczący komisji rozwoju.

Cały plan wzbudził mieszane uczucia wśród radnych Wspólnego Miasta. Jego szef Miłosz Sajnog podkreślił, że miasto nie ma innej wizji centrum niż Galeria Focus Park.

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group