Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 8675
Zalogowanych: 52
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cieplice: Wiosna za pasem – zwierzęta w Parku Norweskim wyszły na słońce

Niedziela, 9 marca 2025, 19:21
Aktualizacja: 19:24
Autor: AI
Cieplice: Wiosna za pasem – zwierzęta w Parku Norweskim wyszły na słońce
Fot. MT
Oprócz wysokich temperatur jest kolejny dowód na to, że wiosna już za pasem. Zwierzęta w Parku Norweskim w Cieplicach powychodziły z zimowych kryjówek.

Choć formalnie kalendarzowa wiosna przyjdzie dopiero za 2 tygodnie - 21. marca, to dla rozmaitych parkowych zwierzątek to nie ma znaczenia.

One już ogłosiły wiosnę wychodząc ze swoich zimowych kryjówek. Niektóre za zimę nie zasypiały i teraz zwiększają aktywność.

Po zimowym śnie budzą się m.in. jeże, które przez ostatnie miesiące ukrywały się w swoich legowiskach. W ciepłych promieniach słońca coraz częściej można zobaczyć wiewiórki skaczące między gałęziami oraz liczne ptaki.

W stawach i oczkach wodnych pojawiają się żaby oraz traszki, a wśród drzew rozbrzmiewają wiosenne trele kosów, sikorek i szpaków. W lasach to także czas wzmożonej aktywności saren i lisów, które korzystają z bogatszej bazy pokarmowej.

- Wiosna to magiczny czas, by odwiedzić park i podziwiać odradzającą się naturę. Warto jednak pamiętać o szanowaniu mieszkańców parku – nie płoszyć zwierząt i nie dokarmiać ich niewłaściwym jedzeniem - słyszymy.

W parkach można spotkać kilka gatunków zwierząt, które zapadają w zimowy sen (hibernację) lub ograniczają swoją aktywność zimą. Do najczęstszych należą:

Jeże – zasypiają w stertach liści, pod korzeniami drzew lub w przygotowanych dla nich domkach, obniżając temperaturę ciała i zwalniając metabolizm.
Borsuki – choć nie hibernują w pełni, to w mroźne dni zapadają w długi sen w swoich norach, budząc się co jakiś czas, by się posilić.
Nietoperze – zimę spędzają w szczelinach drzew, na strychach lub w piwnicach, gdzie ich organizm przechodzi w stan głębokiej hibernacji.
Niektóre płazy i gady – żaby, ropuchy, traszki czy jaszczurki zimują w mule na dnie zbiorników wodnych lub zakopane w ziemi, gdzie temperatura jest bardziej stabilna.

Pozostałe zwierzęta, jak np. wiewiórki czy lisy, nie hibernują, ale zmniejszają swoją aktywność i korzystają z wcześniej zgromadzonych zapasów.

Twoja reakcja na artykuł?

24
86%
Cieszy
2
7%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
477
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Będzie więcej pocisków
 
Inne wydarzenia
Rozpoczął się Bike Adventure. Są i będą utrudnienia w ruchu!
 
Aktualności
Sudecki unikat w Kromnowie – kościółek św. Jerzego
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group