Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3689
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Wielkie sprzątanie Bobru już wkrótce

Wtorek, 27 lutego 2018, 10:12
Autor: WAC
Janowice Wielkie: Wielkie sprzątanie Bobru już wkrótce
Fot. Organizator
Za trzy tygodnie rozpocznie się wielkie sprzątnie koryta oraz brzegów Bobru na terenie gminy Janowice Wielkie, czyli IX edycja akcji „Ratujmy Bóbr”.

Pomysłodawcami akcji, której pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku są Oksana i Jarosław Wasilewscy – dyrekcja Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja” w Janowicach Wielkich.

Akcja ma charakter proekologiczny i polega na usuwaniu śmieci z koryta oraz brzegów rzeki Bóbr na terenie gminy Janowice Wielkie. W ubiegłym roku w sprzątaniu na długości 10. kilometrów brało udział 110 osób. Zebrano 24,2 tysiące litrów odpadów. We wspólnym działaniu uczestniczyły: Chrześcijański Ośrodek dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja”, Zespół Szkół Gminnych Janowice Wielkie, OSP Janowice Wielkie, Dolnośląski Zarząd Parków Krajobrazowych Koło Jeleniogórskie, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta koło Jeleniogórskie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Mysłakowice, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich i mieszkańcy gminy Janowice Wielkie.

W sumie podczas ośmiu lat akcji, usunięto z terenu rzeki ponad 220 tysiące litrów śmieci. Z roku na rok wzrasta liczba czynnie zaangażowanych osób w akcję. Co ważne, mimo coraz większego obszaru sprzątania, co roku wyraźnie zmniejsza się ilość usuniętych odpadów, co może wskazywać na wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców gminy.

- W tym roku akcja zaplanowana jest od poniedziałku 19.03 do soboty 24.03 – mówi Paweł Tuła z Chrześcijańskiego Ośrodka dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja”. - Codziennie będziemy się spotykać o godz. 9.00 na terenie Ośrodka "Nowa Nadzieja" przy ul. Sportowej 5 i rozwozić wolontariuszy na odpowiednie odcinki rzeki, wyposażając ich w rękawice ochronne oraz worki na śmieci – wyjaśnia.

Akcja będzie trwać do godz. 14.00 i na zakończenie wolontariusze zostaną odwiezieni do Ośrodka. Na miejscu będzie można skorzystać z parkingu. W sobotę wyjątkowo, sprzątanie rozpocznie się o godzinie 10.00 i akcja zakończy się o godz. 14.00 „Wielkim Finałem” na terenie Ośrodka. Dla najmłodszych uczestników przewidziane są upominki, zaś dla wszystkich ciepły poczęstunek oraz ognisko z kiełbaskami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group