Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6139
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Wiedzą o żywieniu walczyli w „Handlówce” o indeks

Piątek, 11 stycznia 2013, 14:29
Aktualizacja: Sobota, 12 stycznia 2013, 8:25
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Wiedzą o żywieniu walczyli w „Handlówce” o indeks
Fot. Angela
Do etapu okręgowego XVII Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu w jeleniogórskiej „Handlówce” zasiadło dzisiaj (11.01) o godz. 11.00 ponad 50 uczestników z 29 szkół ponadgimnazjalnych z województw: dolnośląskiego i opolskiego. Jelenią Górę reprezentowały uczennice „Handlówki”: Małgorzata Wybraniec i Angelika Salamon oraz „Norwida”: Izabela Kłosowicz i Agata Kielan.

W konkursie mogły uczestniczyć zarówno szkoły zawodowe o profilu gastronomicznym, jak licea ogólnokształcące, zwłaszcza o profilu biologiczno- chemicznym. Do rozwiązania uczestnicy mieli kilkadziesiąt zadań testowych i otwartych podzielonych na cztery kategorie. Jak co roku, 30 procent zadań dotyczyło tematu wiodącego, którym w tym roku była kuchnia regionalna i kuchnie narodowe. Pozostałe pytania dotyczyły technologii gastronomi, podstaw żywienia czy biologicznych i chemicznych aspektów żywienia. Na rozwiązanie całości uczestnicy mieli 1,5 godziny. Zwycięzcy pojadą na finał do Szczecina, gdzie nagrodą główną będzie indeks na uczelnię wyższą oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminów zawodowych.

- Szkół biorących udział w olimpiadzie z roku na rok jest coraz więcej, a uczniowie zgłaszają się do konkursu coraz chętniej – mówiła Renata Gralik, nauczycielka w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, która przygotowywała tegoroczne uczestniczki do konkursu.

Etap szkolny w „Handlówce” wygrały Angelika Salamon i Małgorzata Wybraniec, uczennice klas trzecich, które pierwszy raz brały udział w olimpiadzie.

- Ta olimpiada nie należy do najłatwiejszych, dlatego długo się do niej przygotowywałyśmy. To godziny spędzone nad książkami, czasopismami i w Internecie. Czy się opłaci? Zobaczymy, taką mamy nadzieję – mówiły licealistki.

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Jeleniej Górze im. C.K. Norwida do olimpiady przygotowywał Jacek Dobrowolski, nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, przysposobienia obronnego i wychowania fizycznego.

- Tę olimpiadę organizuję w szkolę od kilkunastu lat. Nie mamy jeszcze laureata finalisty, natomiast na poziomie okręgowym zajmujemy wysokie miejsca – mówił Jacek Dobrowolski. – Ja jestem bardzo zadowolony, ponieważ podstawą tej olimpiady są biologiczno – chemiczne aspekty żywienia, bardzo trudny dział. Uczniowie z klas biologicznych i chemicznych chętnie się angażują i przygotowują, a to podnosi poziom ich wiedzy – dodał nauczyciel II LO.

Izabela Kłosowicz w olimpiadzie startowała po raz drugi. W minionym roku nie miała szczęścia, ale w tym roku przygotowywała się sumienniej.

- Nawet nie liczyłam godzin spędzonych na przygotowanie się do tej olimpiady – mówiła Iza. – Ta wiedza jednak z pewnością mi się przyda, bo planuję iść na studia w kierunku dietetyki – dodała.

Bezstresowo do konkursu podeszła Agata Kielan, uczennica klasy drugiej. Ona po raz pierwszy zasiadła do zadań etapu okręgowego tej olimpiady, ale jak każdy z uczestników, miała nadzieję na indeks.
- Jeśli nie uda się teraz, to może za rok – mówiła Agata. – Trzeba próbować – dodała.

Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiego wydziału oświaty obecny na otwarciu olimpiady podkreślał, że powierzanie jeleniogórskim szkołom organizacji etapów okręgowych świadczy o ich wysokim poziomie nauczania i renomie.

- Bardzo się cieszę, że etap okręgowy znalazł swoją lokalizację w popularnej „Handlówce”, bo ta szkoła szczyci się nie tylko wieloletnimi tradycjami w zakresie edukacji z zakresu handlu, ale również szeroko rozumianej gastronomii. Świadczy to również o dużym zaufaniu organizatorów olimpiad do kompetencji nauczycieli naszych szkół. W jednym z naszych liceów mieliśmy także etap okręgowy olimpiady geograficznej, a w „Ekonomie” – olimpiady wiedzy o hotelarstwie. Dla miasta jest to również element marketingowy, ponieważ na tego typu współzawodnictwo przyjeżdża młodzież nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale również opolskiego, dzięki czemu młodzi ludzie mogą zobaczyć nasze miasto wraz jego urokami, czasami po raz pierwszy – mówił Paweł Domagała.

Organizatorem Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wraz z Zespołem Szkół nr 6 Mikołaja Reja w Szczecinie. Wyniki etapu okręgowego mają być znane 25 stycznia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
689
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group