Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7166
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Więcej osób skorzysta z ulg w czynszach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 listopada 2013, 9:12
Aktualizacja: 9:13
Autor: UM
Zapisy uchwały dotyczącej wysokości tzw. czynszu zostały zmienione w taki sposób, że więcej lokatorów ma prawo do występowania o przyznanie ulg. – Dokonaliśmy tej korekty, bo sytuacje życiowe niektórych najemców są na tyle złożone, iż uznaliśmy, że można naliczać ulgi biorąc pod uwagę większą, niż pierwotnie zakładano, powierzchnię zajmowanego mieszkania – mówi prezydent Marcin Zawiła.

Uchwała weszła w życie w listopadzie, będzie obowiązywać od stycznia. Do tej pory – dla przykładu – górną granicą wielkości mieszkania, która uprawniała lokatora zajmującego samodzielnie lokum komunalne było 45,5 m kwadr. Nowelizacja oznacza, iż będzie to 70 m kwadr.

W stosunku do rodzin dwu- i więcej osobowych zmiany są też bardzo poważne (w nawiasach podajemy górne granice metrażu według nieaktualnej już uchwały: przy dwojgu lokatorach - 80 m kwadr. (52), przy trojgu - 90 m kwadr. (58,5), przy czworgu – 110 m kwadr. (71,5), przy pięciorgu – 130 m kwadr. (84,5), przy sześciorgu – 140 m kwadr. (91). Przy każdej następnej osobie dolicza się sukcesywnie 5 m kwadr. na każdą osobę.

- Regulacja wysokości czynszu – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Miasta – nie jest aktem fiskalnym. Ma na celu skłonienie każdego z lokatorów do rozważenia, jaka powierzchnia mieszkania jest naprawdę potrzebna do wygodnego życia. Możliwość uzyskania ulgi w czynszu przez dwójkę lokatorów zajmujących niemałe mieszkanie o pow. poniżej 80 m kwadr. jest cenne dla mieszkańców starszych, przywiązanych do sąsiadów i znajomych w okolicy zamieszkania.

Skutki regulacji – przypominamy – dotyczą ok. 3.200 – 3.300 rodzin w Jeleniej Górze na ok. 35 tys. rodzin tu zamieszkujących, przy czym co najmniej 500 z nich może liczyć na spore ulgi w czynszach, sięgających nawet 40 proc. tzw. czynszu naliczonego. Tyle rodzin złożyło już wnioski o ulgi. Zmiana przepisów uchwały oznaczać może w praktyce, że co najmniej drugie tyle zyska teraz prawo do ulg.

Szczegółowych informacji w tej sprawie udziela Wydział Gospodarki Mieszkaniowej UM, przy ul. Ptasiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~akant 26-11-2013 9:18
i tak już cię nie wybiorą zawiła.....za najdroższe śmieci w Polsce,za czynsze horendalnie wysokie,za nieudolność
Dzidek 26-11-2013 10:11
Urząd kłamstwem stoi. Sporo mieszkańców miasta ma czynsz od 1go stycznia naliczony nieprawnie. Każda podwyżka (osobne rubryki, poniżej pierwszej) oznacza przekroczenie 3% podwyżki ustawowej. My na Zabobrzu 3 już mam obniżony czynsz do wartości zgodnej z ustawą (cichcem obniżyli , ale tylko tym co wiedzą o nieprawidłowym czynszu). Teraz macie kolejną informację , z której wynika że dla znacznej części mieszkańców miasta nieprawnie podwyższono czynsz i zamiast z tego się wycofać (ja w naszym przypadku), to łaskawie obniżą czynsz , jak ktoś spełni określone warunki. Zrozumcie absurd - wprowadza sie zawyżony czynsz , by na prośbę lokatora obniżyć i ma się cieszyć. Jak by wprowadzili zgodnie z prawem , obniżki by były znaczniejsze, bo od niższej stawki.
~joni 26-11-2013 18:28
akant dobrze pisze! nie ważne drogi (i tak ch...e) aquaparki (których nie ma) nic w jeleniej nie ma, do tego życie drogie! bardziej się opłaca jeździć autem na gaz niż autobusem - mało tego coraz mniej tych autobusów! Płaciłem 130zł za czynsz, potem podnieśli na 250+60zł śmieci a od stycznia - teraz uwaga-uwaga - 450zł!!!!!!!!!! rozumiem że można podnieść czynsz o 15zł ale o 150zł? ....
~grubasss 26-11-2013 19:05
A tak po ludzku to niby co taniej będzie dla szarego człowieka x mającego mieszkanie komunalne bo nie rozumiem. Zmieniono progi a co to ma się do podwyżki, którą nam akurat podwoili. Wyliczą nam to jeszcze raz? Spodziewać się nowego listu?? Kolejny artykuł napisany tak że chyba tylko autor wie dokładnie o co chodzi
Dzidek 26-11-2013 20:19
Problem w tym że Prezydent miasta wydaje Zarządzenia (nie uchwały). Nie dojdziesz ładu.Do tego tam gdzie się chcesz dowiedzieć (czyli BIP) nic nie znajdziesz bo wyszukiwarka nie działa. Jedyna tak strona w kraju, gdzie frazę "Prezydenta Miasta" (tak jest na stronie głównej) w wyszukiwarce , zamiast wszystkich zarządzeń itp. daje wynik "Nie znaleziono żadnych dokumentów". Pośmiewisko. Już zrozumiesz że nie dojdziesz ładu (choć my czynsz sobie obniżyliśmy bez łaski , gdyż przekraczający w sumie 8,40 zł (jako suma , nie tylko pozycja 1) jest nie zgodny z ustawą o "3% wartości odtworzeniowej".
~pytanie 27-11-2013 13:35
Przepraszam bo nie jestem w temacie. ... czy ktoś może napisać o jakie ulgi chodzi? Ile one wynoszą i czy dotyczą mieszkań już wykupionych z bonifikatą? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
~joni 27-11-2013 19:21
nie no co ty? podwyżki to tylko dla tych najuboższych co ich nie stać na wykup albo kupno własnego! chyba chcą się pozbyć takich lokatorów żeby zarobić na sprzedaży!hehe nie żartuje pewnie tak nie jest
~ 27-11-2013 21:27
a sprawdziliscie drodzy urzednicy pity
~ 27-11-2013 21:32
do Dzidek -- radze sprobowac przez facebook, przeciez strone jeleniej Gory na tym portalu prowadzi Klementowski Piotr zatrudniony przez Prezydenta Zawile, skoro nie tu to moze tam cos sie dowiesz,
~andrzej 6 28-11-2013 4:43
To co nasi Notable miasta wyrabiają nie da się opisać. To już nie jest k...nizm ale d...lizm. Mamy najdroższy czynsz za mieszkania komunalne w Polsce!. Chowają się takie miasta jak Warszawa,Gdańsk, Kraków i pozostałe. Panie Zawiła nie zapisze się Pan w kronikach Jeleniej Góry, jako dobry gospodarz. Jest Pan najgorszym Prezydentem miasta od 1945 roku. Skandal !!!!!!!!!!
~malgoska 28-11-2013 23:16
masakra jakas dostałam mieszkanie rok temu do remontu na koszt własny nie wyrobiłam sie w terminie to za kare juz mi naliczali niby czynsz a teraz po tej pier...... podwyżce to już mi się odechciało mieszkania i wszystkiego!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group