Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6645
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Więcej niż teatr w ramach Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016

Niedziela, 23 października 2016, 15:30
Aktualizacja: Niedziela, 20 listopada 2016, 15:17
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Jelenia Góra: Więcej niż teatr w ramach Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Nurt Więcej niż teatr prezentowany będzie we Wrocławiu podczas Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy” w dniach 22–27 października m.in. w przestrzeniach zaadaptowanych do pokazów spektakli: Dworca Świebodzkiego i Centrum Historii Zajezdnia. Kuratorkami przeglądu są Magdalena Hasiuk, Jana Pilátová, Justyna Sobczyk i Anna Zubrzycki.

Nurt koncentruje się wokół problemów artystycznych i społecznych związanych z pełnoprawną sztuką osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem teatru i sztuk performatywnych. Łączy perspektywy praktyczne i teoretyczne, społeczne i polityczne, odwołując się do kategorii estetycznych, antropologicznych, kulturowych i egzystencjalnych. Celem zaplanowanych wydarzeń są upowszechnienie i promocja marginalizowanych często zjawisk artystycznych, spotkanie praktyków teatralnych z ekspertami z innych dziedzin nauki i sztuki, wymiana doświadczeń między polskimi a zagranicznymi twórcami, otwarcie przestrzeni dla pogłębionej refleksji na temat metod pracy i stosowanych narzędzi w poszczególnych zespołach, wskazując przy tym na podobieństwa i różnice w wyborze środków wyrazu i sposobów pracy z aktorem. Na program nurtu składają się prezentacje teatralne z udziałem artystów z niepełnosprawnościami z Niemiec, Francji, Czech i Polski.

Spektakl „C.O.R.P.uS.” łączy teksty z tańcem, by łagodnie wprowadzić widza w historię tańca, skupiając się w szczególności na pojawieniu się tak zwanego free dance. Artyści z Compagnie de l’Oiseau-Mouche sprawiają, że temat wolności ciała i uczuć nabiera szczególnej siły wyrazu. L’Oiseau-Mouche jest jednocześnie placówką integracyjną i profesjonalnym zespołem teatralnym, istniejącym we Francji od 1978 roku. Pokazy we Wrocławiu odbędą się 22–23 października.

Performans Teatru 21 „Tisza be-Aw” przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4. Osobiste doświadczenia aktorów, dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. Członkami zespołu, prowadzonego przez Justynę Sobczyk, są uczniowie oraz absolwenci, osoby z zespołem Downa i autyzmem. We Wrocławiu prezentacje będą miały miejsce 22–23 października.

„Vidomi”, spektakl Teatru CHOREA, to próba odpowiedzi na pytanie, czym jest i nie jest widzenie. Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących twórcy próbują wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Spektakl jest efektem rocznej pracy grupy pod kierunkiem Janusza Adama Biedrzyckiego i Magdy Paszkiewicz. Pokazy odbędą się w dniach 23–24 października.

W spektaklu „Dżyngis Chan” zespołu Monster Truck z Niemiec scenografia przypomina „ludzkie zoo” – ekspozycje cieszące się popularnością w Europie w czasach, gdy dr Langdon-Down dokonywał swych odkryć. To proste, lecz skuteczne rozwiązanie inscenizacyjne otwiera dyskusję na temat kolonializmu oraz rasizmu postrzeganych jako upośledzenie. Przedstawienie stwarza przestrzeń dla szoku i empatii, strachu i fascynacji, psychologicznej projekcji oraz refleksji. Prezentacje odbędą się 24–25 października.

„Gatunki chronione” to spektakl ruchowy połączony z filmem dokumentalnym, nakręconym w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły, nazywanym Śląskimi Mazurami. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami scena staje się dla aktorów bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez lęku, opowiedzieć o swojej tożsamości. Spektakl Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego jest próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”. Spektakle z audiodeskrypcją w języku polskim prezentowane będą 26–27 października.

W przedstawieniu „Simulante Bande” czeska grupa VerTeDance poszukuje oryginalnych środków wyrazu poprzez ruch w oparciu o współpracę osoby niepełnosprawnej z osobą pełnosprawną. Celem zespołu jest zmierzenie się przynajmniej z niewielką częścią nadspodziewanie szerokiego wachlarza problemów, z jakimi w codziennym życiu mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, starające się wieść „normalne” życie. Pokazy odbędą się 26–27 października. Na wszystkie spektakle dostępne są jeszcze bilety. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Olimpiady Teatralnej w zakładce „Bilety”.

Program Więcej niż teatr dopełnią wystawa fotografii Jana Rosołowskiego „Krzyk istnienia”, prezentowana w Kamienicy Rynek 24 w dniach 14 października – 13 listopada, koncert zespołu Na Górze „Walczyk z debilem” (25 października) oraz cykl spotkań „Śniadanie w procesie”, którego celem jest upowszechnienie marginalizowanych często zjawisk artystycznych i wymiana doświadczeń między polskimi i zagranicznymi twórcami, otwarcie przestrzeni dla pogłębionej refleksji na temat metod pracy w poszczególnych zespołach. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Data: 19 października 2016
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group