Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 9157
Zalogowanych: 100
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Więcej niż teatr w ramach Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016

Niedziela, 23 października 2016, 15:30
Aktualizacja: Niedziela, 20 listopada 2016, 15:17
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Jelenia Góra: Więcej niż teatr w ramach Olimpiady Teatralnej Wrocław 2016
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Nurt Więcej niż teatr prezentowany będzie we Wrocławiu podczas Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy” w dniach 22–27 października m.in. w przestrzeniach zaadaptowanych do pokazów spektakli: Dworca Świebodzkiego i Centrum Historii Zajezdnia. Kuratorkami przeglądu są Magdalena Hasiuk, Jana Pilátová, Justyna Sobczyk i Anna Zubrzycki.

Nurt koncentruje się wokół problemów artystycznych i społecznych związanych z pełnoprawną sztuką osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem teatru i sztuk performatywnych. Łączy perspektywy praktyczne i teoretyczne, społeczne i polityczne, odwołując się do kategorii estetycznych, antropologicznych, kulturowych i egzystencjalnych. Celem zaplanowanych wydarzeń są upowszechnienie i promocja marginalizowanych często zjawisk artystycznych, spotkanie praktyków teatralnych z ekspertami z innych dziedzin nauki i sztuki, wymiana doświadczeń między polskimi a zagranicznymi twórcami, otwarcie przestrzeni dla pogłębionej refleksji na temat metod pracy i stosowanych narzędzi w poszczególnych zespołach, wskazując przy tym na podobieństwa i różnice w wyborze środków wyrazu i sposobów pracy z aktorem. Na program nurtu składają się prezentacje teatralne z udziałem artystów z niepełnosprawnościami z Niemiec, Francji, Czech i Polski.

Spektakl „C.O.R.P.uS.” łączy teksty z tańcem, by łagodnie wprowadzić widza w historię tańca, skupiając się w szczególności na pojawieniu się tak zwanego free dance. Artyści z Compagnie de l’Oiseau-Mouche sprawiają, że temat wolności ciała i uczuć nabiera szczególnej siły wyrazu. L’Oiseau-Mouche jest jednocześnie placówką integracyjną i profesjonalnym zespołem teatralnym, istniejącym we Francji od 1978 roku. Pokazy we Wrocławiu odbędą się 22–23 października.

Performans Teatru 21 „Tisza be-Aw” przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4. Osobiste doświadczenia aktorów, dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. Członkami zespołu, prowadzonego przez Justynę Sobczyk, są uczniowie oraz absolwenci, osoby z zespołem Downa i autyzmem. We Wrocławiu prezentacje będą miały miejsce 22–23 października.

„Vidomi”, spektakl Teatru CHOREA, to próba odpowiedzi na pytanie, czym jest i nie jest widzenie. Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących twórcy próbują wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Spektakl jest efektem rocznej pracy grupy pod kierunkiem Janusza Adama Biedrzyckiego i Magdy Paszkiewicz. Pokazy odbędą się w dniach 23–24 października.

W spektaklu „Dżyngis Chan” zespołu Monster Truck z Niemiec scenografia przypomina „ludzkie zoo” – ekspozycje cieszące się popularnością w Europie w czasach, gdy dr Langdon-Down dokonywał swych odkryć. To proste, lecz skuteczne rozwiązanie inscenizacyjne otwiera dyskusję na temat kolonializmu oraz rasizmu postrzeganych jako upośledzenie. Przedstawienie stwarza przestrzeń dla szoku i empatii, strachu i fascynacji, psychologicznej projekcji oraz refleksji. Prezentacje odbędą się 24–25 października.

„Gatunki chronione” to spektakl ruchowy połączony z filmem dokumentalnym, nakręconym w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły, nazywanym Śląskimi Mazurami. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami scena staje się dla aktorów bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez lęku, opowiedzieć o swojej tożsamości. Spektakl Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego jest próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”. Spektakle z audiodeskrypcją w języku polskim prezentowane będą 26–27 października.

W przedstawieniu „Simulante Bande” czeska grupa VerTeDance poszukuje oryginalnych środków wyrazu poprzez ruch w oparciu o współpracę osoby niepełnosprawnej z osobą pełnosprawną. Celem zespołu jest zmierzenie się przynajmniej z niewielką częścią nadspodziewanie szerokiego wachlarza problemów, z jakimi w codziennym życiu mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, starające się wieść „normalne” życie. Pokazy odbędą się 26–27 października. Na wszystkie spektakle dostępne są jeszcze bilety. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Olimpiady Teatralnej w zakładce „Bilety”.

Program Więcej niż teatr dopełnią wystawa fotografii Jana Rosołowskiego „Krzyk istnienia”, prezentowana w Kamienicy Rynek 24 w dniach 14 października – 13 listopada, koncert zespołu Na Górze „Walczyk z debilem” (25 października) oraz cykl spotkań „Śniadanie w procesie”, którego celem jest upowszechnienie marginalizowanych często zjawisk artystycznych i wymiana doświadczeń między polskimi i zagranicznymi twórcami, otwarcie przestrzeni dla pogłębionej refleksji na temat metod pracy w poszczególnych zespołach. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Data: 19 października 2016
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Więcej informacji: www.theatreolympics2016.pl

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
424
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group