Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11557
Zalogowanych: 104
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Widok na nędzę i rozpacz

Czwartek, 10 kwietnia 2008, 7:26
Aktualizacja: 9:34
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Widok na nędzę i rozpacz
Fot. Angela
Strzelecka Góra, jeden z ładniejszych punktów widokowych w Cieplicach, odstrasza nawet przypadkowych przechodniów. Zamiast turystów odwiedzają ją wandale i złomiarze. Czy ktoś zainteresuje się tym obiektem zanim zacznie zagrażać zdrowiu i życiu ludzi?

Przed 1945 rokiem nazywano to miejsce Scholzenberg – Sołtysia Góra. Ma 434 metry wysokości. Wieżę postawiono w roku 1890. Długo była celem wycieczek kuracjuszy z Warmbrunn. Można tędy dojść do Witoszy w Staniszowie, skąd także rozciąga się rozległa panorama okolicy. Wieżę dewastowano sukcesywnie od ponad 60 lat

Dziś wygląda wyjątkowo okropnie. Były schody i zewnętrzną galerię widokową. Teraz wieża została pozbawiona tych elementów. W tragicznym stanie jest również teren wokół zabytku.

Wystarczy przejechać się do pobliskich Czech, gdzie tych wież widokowych jest bardzo dużo i nikt tego nie niszczy. – Rzadko zajrzy tu turysta, bo i nie ma po co. Podobne wieże, zbudowane na cześć Fryderyka, cesarza Niemiec, powstały w całym regionie, także po dzisiejszej stronie czeskiej. Tam one są atrakcją do dziś. U nas natomiast wandale niszczą co się da, a pijacy rzucają opróżnione butelki i puszki.

Może jednak mimo przeciwności ktoś zajmie się tą wieżą na Sołtysiej Górze, zbierze środki i wyremontuje obiekt oraz uprzątnie otoczenie zanim zacznie to wszystko zagrażać życiu ludzi? Jeśli nawet nie miasto, to może Towarzystwo Miłośników Cieplic?

- Mieliśmy w planach odremontowanie zabytku, ale ludzie, którzy prowadzili tę sprawę, już z nami nie współpracują. Jeśli jednak pojawiłyby się osoby, które chciałyby nam pomóc, to wspólnie moglibyśmy w tej sprawie coś zrobić. Wówczas byłaby możliwość interweniowania również u prezydenta. Sama nie jestem w stanie nic zmienić – mówi Małgorzata Turowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic.

- Serdecznie zapraszam wszystkich ludzi, którym los Jeleniej Góry i Cieplic nie jest obojętny, żeby przyszli na nasze spotkania, które odbywają się co poniedziałek o godzinie 19.00 w Hotelu Pod Różami w Cieplicach – zachęca M. Turowska.

Zdewastowane wieże widowiskowe to nagminny problem naszego regionu . Przykładem są Bobrowe Skały, wzniesienie nad Marczowem z sztuczną ruiną zamku, wzniesienie nad Goduszynem oraz Wojcieszycami z pagórkiem, który miejscowi nazywają Cebulową Górą. Dzisiaj można w tych miejscach znaleźć tylko ślady po zabudowie, resztki konstrukcji ławek, ogrodzenia zabezpieczające.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
510
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group