Środa, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 4837
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wąskie gardło w centrum miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 13 czerwca 2006, 9:28
Autor: TEJO
Fot. Arek
Około dziesięciu tysięcy pojazdów na dobę przejeżdża ulicą Wojska Polskiego. Tam, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, bywa, że na przejście na drugą stronę trzeba czekać nawet kilka minut. Piesi postulują, aby co najmniej na dwóch skrzyżowaniach zamontować światła.

Najgorzej jest u zbiegu Wojska Polskiego z Grottgera i Mickiewicza. Nie jest lepiej u wlotu Klonowica i Armii Krajowej. – Pojazdy jadą sznurem, rzadko zdarzają się kierowcy na tyle uprzejmi, że się zatrzymają – usłyszeliśmy od jeleniogórzan, którzy usiłują pokonać ruchliwą ulicę.

Jeśli ktoś się przed przejściem zatrzyma, niezadowoleni inni kierowcy trąbią. Zdarza się, że nie zważają na uprzejmych. Na siłę, przed przejściem dla pieszych, wyprzedzają, łamiąc przepisy ruchu i narażając pieszych na niebezpieczeństwo.

To właśnie w takich okolicznościach ciężko ranna została jedna z jeleniogórskich koszykarek. W ubiegłym roku potrącił ją pijany kierowca, który na niebezpieczny manewr wyprzedzania zdecydował się właśnie przed zebrą. Obecnie dziewczyna powoli dochodzi do zdrowia, a pirat pijak najbliższe sześć lat spędzi w więzieniu.

W poniedziałek informowaliśmy o kolejnym wypadku blisko ulicy Wojska Polskiego. Na Sudeckiej, tuż przed skrzyżowaniem, 19-latkę potrącił kierowca autobusu MZK.
Do takich zdarzeń dochodzi na tym trakcie często.

Zdaniem pieszych pomogłaby dodatkowa sygnalizacja świetlna, zainstalowana co najmniej na dwóch skrzyżowaniach. Chodzi o światła uruchamiane przez osobę, która chce przejść przez jezdnię. Podobne zamontowano na ulicy Wolności. – Jeśli nie ma chętnych, kierowcy mają zielone i nie paraliżuje to ruchu – tłumaczy pan Marcin, okoliczny mieszkaniec.
Taki pomysł popiera policja.

Jednak Miejski Zarząd Dróg i Mostów, od którego zależy ewentualny montaż sygnalizacji, jest sceptyczny. – To jeszcze bardziej spowolniłoby ruch i spowodowało jeszcze większe korki w godzinach szczytu – argumentuje Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM.
Rozwiązanie to może lepsze oznakowanie tych przejść.

Na pewno do poprawy bezpieczeństwa przyczyni się pomalowanie na biało wytartych po zimie pasów na zebrach. Policja zapowiada także kontrole zarówno kierowców, którzy jadą nieostrożnie i przekraczają dozwoloną prędkość, jak i pieszych. Wśród tych nie brakuje osób, które przechodzą przez Wojska Polskiego w niedozwolonych miejscach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~szarak 13-06-2006 15:44
trza nauczyc kultury panów i pań za kółkiem.. normalnie smieszne kto te prawka wydaje ludzie.......
~Patol 13-06-2006 16:13
Wszyscy się boją wejść na przejscie i dlatego stoją długo. Tak samo jest na przejsciu koło budowlanki!! Wszyscy się czają a nie ma czego bo pieszy ma pierwszeństwo ;-P Trzeba być odważnym!! Najwyżej można obudzić się na intensywnej teerapii. Ale warto zaryzykować ;-) Mozna zaoczedzic kilka minut na przejsciu <lol>
~MJ 13-06-2006 16:22
na trzeciej fotografi gdzie przechodzi ta kobieta jestem pewien że tam niema przejścia dla pieszych, jest natomiast kilkadziesiąt metrów w strone Wojska Polskiego.
~tomek.jg 13-06-2006 17:08
Piesi są też sobie winni - chodzą jak chcą i gdzie chccą - takie miejsca można by mnożyć. A w okolicy Ronda i ryneczku na zabobrzu to już na potęge. Policja za to też powinna się wziąć. TYLKO PO CYWILNEMU!! drodzy Panowie policjanci - nie radiowozem jak zwykle.
~... 13-06-2006 17:23
trzeba przejscie podziemne albo nad.. a nie światał bo beda takie korki znowu na drogach od swiateł do świateł!!
~Student 13-06-2006 19:10
przejście przez ul.Wojska Polskiego obok Akademii Ekonomicznej graniczy z cudem. Na szczęście są tacy kierowcy którzy ulitują się nad biednym studentem oczekującym na swoją szanse przedostania się na drugą stronę ulicy - ale to nie zależy do częstych, niestety. Najwyższa pora coś z tym zrobić ... ileż tak można??
~jeleniogórzanin 13-06-2006 20:10
Ty "patol" widzę że na wszystkich stronach zabierasz głos i na wszystkim się znasz a zerknij do kodeksu drogowego i sprawdź kiedy to pieszy ma pierszeństwo.
~Marcello 13-06-2006 21:17
zgadzam sie z opinia studenta tam rzeczywiscie trudno przejsc
~Patol 13-06-2006 21:30
ZNawca prawa nie jestem ale pojazd powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Pozdrówka dla jeleniogórzanina ;-)
~Tomex 13-06-2006 21:34
W Polsce zawsze była tak a nie inaczej. Już za granicą a dokładniej w niemczech wystarczy być 5 metrów przed pasami a tam już się zatrzymują bo gażdy się boji bo jeżeli nie przepuścisz kogoś a on zadzwoni na policje to masz przerąbane. A "Patol" pisze pzdury po w przepisach ruchu drogiwego pisze że pieszy nie może wejść na jezdnie bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód dotyczy to również przejść dla pieszych.
~niko 14-06-2006 9:09
Patol jak zwykle "błysnął" inteligencją.
~Bodzio 14-06-2006 17:43
Jeżdże często po Wojska Polskiego i widze jak postępują piesi i kierowcy.Jednym i drugim należy przemówić dorozumu.Niejedno krotnie będąc przed pasami na WP wyprzedzał mnie inny pojazd.Kilka razy hamowałem tak że smród opon czułem przez kilka minut.Przyczyną był pieszy.Panowie policlanci-przestancie jeżdzić,tylko zacznijcie chodzić i patrolować nasze ulice.Tym samym zaoszczędzicie nasze podatki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group