Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 12180
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wąskie gardło w centrum miasta

Wtorek, 13 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 13 czerwca 2006, 9:28
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Wąskie gardło w centrum miasta
Fot. Arek
Około dziesięciu tysięcy pojazdów na dobę przejeżdża ulicą Wojska Polskiego. Tam, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, bywa, że na przejście na drugą stronę trzeba czekać nawet kilka minut. Piesi postulują, aby co najmniej na dwóch skrzyżowaniach zamontować światła.

Najgorzej jest u zbiegu Wojska Polskiego z Grottgera i Mickiewicza. Nie jest lepiej u wlotu Klonowica i Armii Krajowej. – Pojazdy jadą sznurem, rzadko zdarzają się kierowcy na tyle uprzejmi, że się zatrzymają – usłyszeliśmy od jeleniogórzan, którzy usiłują pokonać ruchliwą ulicę.

Jeśli ktoś się przed przejściem zatrzyma, niezadowoleni inni kierowcy trąbią. Zdarza się, że nie zważają na uprzejmych. Na siłę, przed przejściem dla pieszych, wyprzedzają, łamiąc przepisy ruchu i narażając pieszych na niebezpieczeństwo.

To właśnie w takich okolicznościach ciężko ranna została jedna z jeleniogórskich koszykarek. W ubiegłym roku potrącił ją pijany kierowca, który na niebezpieczny manewr wyprzedzania zdecydował się właśnie przed zebrą. Obecnie dziewczyna powoli dochodzi do zdrowia, a pirat pijak najbliższe sześć lat spędzi w więzieniu.

W poniedziałek informowaliśmy o kolejnym wypadku blisko ulicy Wojska Polskiego. Na Sudeckiej, tuż przed skrzyżowaniem, 19-latkę potrącił kierowca autobusu MZK.
Do takich zdarzeń dochodzi na tym trakcie często.

Zdaniem pieszych pomogłaby dodatkowa sygnalizacja świetlna, zainstalowana co najmniej na dwóch skrzyżowaniach. Chodzi o światła uruchamiane przez osobę, która chce przejść przez jezdnię. Podobne zamontowano na ulicy Wolności. – Jeśli nie ma chętnych, kierowcy mają zielone i nie paraliżuje to ruchu – tłumaczy pan Marcin, okoliczny mieszkaniec.
Taki pomysł popiera policja.

Jednak Miejski Zarząd Dróg i Mostów, od którego zależy ewentualny montaż sygnalizacji, jest sceptyczny. – To jeszcze bardziej spowolniłoby ruch i spowodowało jeszcze większe korki w godzinach szczytu – argumentuje Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM.
Rozwiązanie to może lepsze oznakowanie tych przejść.

Na pewno do poprawy bezpieczeństwa przyczyni się pomalowanie na biało wytartych po zimie pasów na zebrach. Policja zapowiada także kontrole zarówno kierowców, którzy jadą nieostrożnie i przekraczają dozwoloną prędkość, jak i pieszych. Wśród tych nie brakuje osób, które przechodzą przez Wojska Polskiego w niedozwolonych miejscach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
208
Tak, często
13%
Czasami
46%
Nigdy
8%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group